Аналіз крові на ХГЛ.

Аналіз крові на ХГЧ або хоріонічний гонадотропін людини більше відомий як ранній аналіз на вагітність, однак, рівень даного гормону показовий ще в ряді випадків, включаючи аналізи на деякі види раку, допінгу і хромосомні аномалії плода.

Опції ХГЧ

Хоріонічний гонадотропін людини сприяє підтримці жовтого тіла - ендокринної структури, що бере участь у виробництві прогестерону, гормону граючого життєво важливу роль під час вагітності. ХГЧ здатний відторгати імунні клітини матері, захищаючи плід на першому триместрі вагітності, до повного формування плаценти. Хоріон, що виробляє ХГЛ, її попередник. Також вчені висунули гіпотезу, доказів якої останнім часом знаходиться все більше і більше, що саме ХГЧ допомагає матері формувати імунну толерантність до зародка. Вважається, що хоріонічний гонадотропін відповідає за знамениті напади нудоти у вагітних, а один час ХГЧ приписували і «чарівну» здатність «програмувати» організм позбавлятися від надмірних жирових відкладень, які можуть пошкодити майбутній дитині. На цьому передбачуваному властивості були навіть розроблені деякі ХГЧ-дієти, але подальші наукові дослідження не підтвердили цю гіпотезу.
Хоча у вагітних ХГЧ і виробляється хорионом, існують інші форми цього гормону, наприклад, що виробляються гіпофізом або, у разі ракових пухлин, секретуються раковими клітинами.

Види аналізів на ХГЧ

Аналізи на ХГЧ бувають двох основних типів: сечі і крові. Аналізи сечі це дуже загальний аналіз, який працює з великими величинами. Аналіз сечі, наприклад, не покаже вагітність аж до 12-14 днів після зачаття, до того ж при «розбавленою» сечі тест і на пізніх термінах може бути хибнонегативних. Аналіз сечі здатний дати результат при концентрації не менше ніж 20 мМО/мл.
Гормон ХГЛ вимірюється в мілісекундах міжнародних одиниць на мілілітр (мМО/мл)
Аналізи крові на ХГЧ бувають якісними і кількісними. Кількісне дослідження сироватки крові на хоріонічний гонадотропін людини, також відомий як тест на бета-ХГЧ, здатне виявити навіть слідові кількості гормону. Аналіз робиться, як правило, кожні два дні і допомагає не тільки підтвердити вагітність, але і показати нормально вона протікає. Якісне дослідження підтверджує тільки наявність гормону і є практично настільки ж ефективним, як хороший аналіз сечі.

Як беруть кров на ХГЧ

Аналіз крові на ХГЧ беруть зазвичай з вени, як правило, з внутрішньої сторони ліктя або тильного боку руки . Місце проколу очищається за допомогою антисептика, руку перетягують джгутом в районі плеча, щоб змусити вени набрякнути, і медичний працівник м'яко вводить голку в вену. Зразок збирають у герметичний флакон, потім віддаляється голка і знімається джгут, а до місця проколу прикладається ватка з знезаражувальним засобом. Спеціальної підготовки до аналізу не потрібно, але необхідно утримуватися від їжі за 4-6 годин до тесту.
Багато лікарі рекомендують здавати кров на ХГЧ з ранку і натщесерце.
Ризики у аналізу крові на ХГЧ такі ж, як у всіх аналізів, одержуваних з вени. Ви можете відчути ту чи іншу ступінь дискомфорту від проколу, у вас може закрутитися голова, часом аж до непритомності, утворитися гематома в місці пункції. Особливих ризиків для вагітних аналіз не має.

Які ліки здатні вплинути на рівень ХГЧ

Ліки, які можуть зменшити рівень ХГЧ при аналізі крові, це: - протигістамінні препарат прометазину, також продається як пипольфен або ж діпразін; - різні діуретики, сечогінні препарати.К лікам, що збільшує рівень ХГЧ, відносяться: - прометазину (він здатний впливати на гормон і в ту, і в іншу сторону); - снодійні засоби; - протисудомні препарати, в тому числі і профілактичні; - препарати для лікування хвороби Паркінсона; - рецептурні медикаменти, що містять ХГЛ, використовувані, найчастіше, для лікування безпліддя; - препарати фенотиазина.

Навіщо призначають аналіз крові на ХГЧ

Крім діагностування вагітності на ранньому терміні, лікар може призначити аналіз на ХГЧ, щоб переконатися в її нормальному перебігу, при загрозі викидня або позаматкової вагітності. ХГЧ входить в скринінг-тест, де служить для пренатальної діагностики вад розвитку плоду. Цей аналіз береться після штучного аборту, щоб оцінити його повноту. Також аналіз призначають не тільки жінкам, а й чоловікам, для діагностики деяких видів пухлин. Ще один випадок, коли беруть аналіз ХГЧ крові - у спортсменів, підозрюваних у використанні деяких видів допінгу.

Що означає низький рівень ХГЧ

Для вагітних нормальним рівнем ХГЛ з 3 тижня вважається 5-50 мМО/мл, далі кількість гормону зростає в геометричній прогресії аж до 10-12 тижні, а потім знижується. Рівень нижче норми у вагітних може вказати на неправильну постановку терміну, а також на цілий ряд порушень перебігу вагітності, таких як: - позаматкова або завмерла вагітність; - затримка в розвитку плоду; - загроза викидня; - плацентарна недостатність; - переношування.

Що означає підвищений рівень ХГЧ

Для вагітних жінок високий рівень ХГЧ в крові характерний при багатоплідній вагітності, він також може говорити про неправильно встановленому терміні. Високий рівень ХГЧ може змусити лікаря запідозрити: - патології розвитку плода, включаючи синдром Дауна; - цукровий діабет вагітної; - гестоз або токсікоз.У чоловіків і невагітних жінок підвищений ХГЧ буває при деяких видах раку, в тому числі раку яєчників у жінок і раку яєчок у чоловік, а також при семіномах, Тератоми, хоріокарцінома, пухлинах статевих клітин і міхурово заметі. Нормальний діапазон ХГЧ для чоловіків і невагітних жінок становить від 0-5 мМО/мл, у жінок в постменопаузі від 9,5 мМО/мл.Получів результати аналізу на ХГЧ, ні в якому разі не варто займатися самодіагностикою. Точну розшифровку аналізу може зробити тільки кваліфікований фахівець, знайомий з вашої медичної історією. До того ж ніхто не застрахований від лабораторних помилок і, якщо аналіз крові на ХГЧ вас насторожив, не варто відразу ж впадати у відчай.