Біохімічний аналіз крові: що це ?

Біохімічний аналіз крові - це метод лабораторного дослідження, що відрізняється високою інформативністю і ступенем достовірності. Він становить базу для деяких видів лікарської діагностики.

Навіщо потрібен біохімічний аналіз крові

Біохімічний аналіз крові, поряд із загальним аналізом крові і аналізом сечі, не один десяток років вже успішно застосовується в лабораторно-діагностичних цілях. Він дозволяє отримати широке й об'єктивне уявлення про функціонування того чи іншого органу і всього організму в цілому. Цей аналіз знаходить своє практичне застосування в самих різних областях медицини: терапії, онкології, кардіології, урології, гінекології, гастроентерології та інших.
На основі біохімічного аналізу крові можна зробити висновок про нестачу того чи іншого вітаміну або мікроелемента.
Навіть за відсутності ознак будь-якого захворювання і хорошому самопочутті бажано проводити аналіз крові не менше одного разу на рік. Він допоможе встановити, чи всі органи працюють так, як належить, і чи немає яких-небудь системних порушень в початковій стадії. Будь-які зміни «біохімії» крові можуть свідчити про неблагополучну ситуації в організмі, і тому ставиться питання про додаткове обстеження і відповідної терапевтичної корекції.

Як виконується аналіз

Для проведення біохімічного аналізу з ліктьової вени береться порядка 5 мл крові. Дослідження, результати якого заносяться в спеціальний бланк, спрямоване на з'ясування кількісного і якісного її складу. У бланку перераховані основні біохімічні компоненти і їх вміст у крові пацієнта. При розшифровці результати порівнюються з тими діапазонами значень, які вважаються нормою для здорових людей того ж віку і пола.Біохіміческій аналіз вимагає від пацієнта попередньої підготовки. За 6-12 годин до дослідження слід утриматися від їжі. Щоб уникнути недостовірних показників кров для аналізу забирають вранці і строго натщесерце. Взяття виробляється в лежачому або сидячому положенні, потім кров переливають у пробірку і відправляють в лабораторію.
Для точності аналізу перед його проведенням рекомендується не тільки не їсти і не пити (нічого, крім води), але і не жувати жуйку, не чистити зуби і т.д.

Які параметри визначає біохімічний аналіз крові

В біохімічному аналізі визначається зміст в крові білків, ферментів, ліпідів, вуглеводів , пігментів, низькомолекулярних азотистих речовин, неорганічних речовин і вітамінів. Для кожного з компонентів існують статистично встановлені нормальні показники, притаманні здоровим людям, відхилення від яких може бути симптомом різних порушень. Так, наприклад, підвищений вміст в крові ферменту печінки АлАТ (аланінамінотрансферази) говорить про поразку печінки або серця і пов'язаних з цим захворюваннях, таких як вірусний гепатит, рак печінки, цироз, інфаркт, міокардит, серцева недостатність та ін.