Будівництво свайно-стрічкового фундаменту.

При індивідуальному будівництві для зведення житлових або підсобних будівель, найчастіше використовуються свайно-стрічкові фундаменти. Вони дозволяють вести будівництво на ослаблених грунтах: піску, глині, суглинках, обходяться дешево і не вимагають участі кваліфікованих фахівців.

Особливості свайно-стрічкових фундаментів

Пальово-стрічковий фундамент стане хорошою основою для невеликих і неважких будинків з цокольним поверхом, підвалом або погребом. Його зведення економічно доцільно на сухих непучністих грунтах, для будівлі лазень і гаражів. Це оптимальний варіант і для випадків нерівного, горбистого рельєфу ділянки - горизонтального положення фундаменту можна легко домогтися, варіюючи довжину використовуваних свай.Чаще всього стрічка фундаменту виконується у вигляді ростверку (покладених на палі балок або плит), який повторює своїм контуром зовнішній контур стін будинку, що дозволяє рівномірно розподілити навантаження на палі і запобігти їх нахил. Обсяг земляних робіт при такому способі зведення фундаменту значно знижується, що дозволяє скоротити терміни будівництва і знизити його вартість.

Підготовчі роботи

Перед тим як починати закладку свайно-стрічкового фундаменту, замовте інженерно-геологічні вишукування на ділянці, визначте тип грунтів і глибину їх промерзання. Переконайтеся, що такий тип фундаменту є оптимальним у вашому випадку. Підготовчі роботи, які за строками можуть зайняти до третини всього часу зведення фундаменту, включають в себе розчистку ділянки та розмітку місця, де буде закладено фундамент. Нанесіть і позначте внутрішні і зовнішні його контури, визначте найнижчу точку, яка і буде початком відліку глибини закладається під фундамент траншеї, якщо будинок не важкий і площа його невелика, досить викопати траншею на глибину 40 см. Для риття траншеї можна використовувати як ручний інструмент , так і екскаватор, але в будь-якому випадку намагайтеся, щоб стіни рову були строго вертикальні. Розмітьте місця розташування паль від кожного кута фундаменту. Між ними має бути близько 120-150 см.
Ширина свайно-стрічкового фундаменту для невеликого будинку може становити порядку 40-50 см, вона повинна бути на 10 см більше, ніж товщина стін.

Установка паль

Палі встановлюють в пробурені отвори. Для них використовуються спеціальні бури, що дозволяють зробити отвори в землі з основою у вигляді дзвону. Діаметр отворів біля основи - 30 см, глибина свердловин - близько 180 см. В гирлі кожної свердловини вставте склянку із згорнутого руберойду, прути арматури, на кінцях вигнуті крюком. Через стакани свердловини залийте бетоном, а через тиждень, коли він остаточно застигне, покрийте головки паль гідроізоляцією, для цього можна використовувати бітум.
Арматура прийме на себе навантаження на вигин і запобіжить руйнування паль.

Укладання ростверку

Між палями на дно траншеї покладіть подушку з піску, поверх якої - листи руберойду, покладіть металеві гільзи для вентиляційних отворів. Встановіть опалубку, вирівнявши її по горизонталі за допомогою рівня, залийте її бетоном марки не нижче М250. Через 2 тижні зніміть опалубку і видаліть піщану подушку, щоб між грунтом і стрічкою ростверку залишався просвіт висотою 10-15 см, необхідний для компенсації підняття грунту при замерзанні або відтаненні. Зверху на ростверк укладіть руберойд для гідроізоляції і починайте зведення стін.