Чавунні радіатори для опалення: робимо правильний вибір.

Радіатори, накопичувальні ємності для гарячої води, що встановлюються в приміщеннях і з'єднані між собою трубами, - важлива частина будь-якої системи опалення. ККД її дії в чому залежить від теплової потужності радіаторів, їх надійності та зручності в обслуговуванні. Саме ці параметри, а не тільки дизайн, повинні бути враховані при виборі радіаторів.

Переваги та недоліки чавунних радіаторів

Сьогодні виробники пропонують великий асортимент радіаторів з різних металів і сплавів: біметалеві, алюмінієві, сталеві і чавунні. Але, якщо ви пам'ятаєте, в будинках старої споруди завжди встановлювалися чавунні радіатори, і це робилося неспроста, адже якість технічної води, що використовується в централізованих системах опалення, було і залишається вкрай низьким. Суспензії і агресивні хімічні домішки, що містяться в ній, згубні для будь-якого металу, але тільки чавунні радіатори можуть витримати такі важкі умови експлуатації і справно працювати без заміни по 30-40 років. Відкладенню шарів накипу перешкоджає і така конструктивна особливість, як великий розмір внутрішніх перетинів водних каналов.Об'ясняется така висока надійність сірого чавуну, переважно використовується для виготовлення радіаторів опалення, тим, що він кородує дуже повільно, навіть у порівнянні зі сталлю і алюмінієм. Стінки чавунних радіаторів товщиною мінімум 2,5 мм здатні витримати робочий тиск 8-9 атмосфер, характерне для російських систем опалення, а також перепади тиску до 15 атмосфер. Вони мають високу тепловіддачу, що дозволяє швидко обігрівати приміщення, після того, як батарея прогрілася. Втім, висока інертність є додатковою перевагою при використанні нагрівальних котлів, що працюють на твердому паливі.
Батареї з чавуну, що мають велику товщину стінок, можна монтувати у відкритих опалювальних системах, що використовуються, переважно в дачному будівництві.
До плюсів опалювальних батарей з чавуну відноситься і їх ремонтопридатність - окремі секції, що вийшли з ладу, легко можна замінити. Їх кількість в радіаторі також можна змінювати в залежності від умов експлуатації, крім того, їх можна встановити як в настінному, так і в підлоговому варіанте.Большой вага чавунних радіаторів відноситься до їх недоліків, адже одна секція побутового радіатора може важити від 3,3 до 7 кг, а у тих, що використовуються в промисловості, цей показник може бути і більше. Це, природно ускладнює монтаж і обслуговування. Мити чавунні радіатори і видаляти пил з їх поверхні також досить проблематично - зазори між секціями невеликі. У деяких випадках їх висока інертність стає недоліком, оскільки необхідно чекати, коли стінки радіатора візьмуть температуру теплоносія. Моделі, для виробництва яких використовувалося ще радянське обладнання, мали досить примітивний дизайн, але сучасні зразки, особливо виконані в ретро-стилі, можуть стати прикрасою інтер'єру.

Як вибрати чавунний радіатор

Визначившись з вибором матеріалу для радіаторів опалення, ви повинні ознайомитися і з тими вимогами, які пред'являються до умов їх експлуатації. Дізнайтеся, який робочий тиск в тій системі опалення, де будуть встановлені батареї, температуру використовуваного в ній теплоносія, його якісні характеристики. У тому випадку, коли радіатори будуть вмонтовані в опалювальну систему заміського будинку, водопостачання якого здійснюється з колодязя або свердловини, і вода, навіть технічна, проходить очищення через систему фільтрів, вимоги до конструктивних особливостей радіатора можуть бути знижені. З урахуванням того, що температура теплоносія в приватному будинку рідко перевищує 90-95оС, а робочий тиск - 3-4 атмосфери, можна встановити радіатори простої форми із зниженою товщиною стінок і меншою вагою. Ємність секції можна обмежити 1 л, вага - 4-5 кг. Для централізованого теплопостачання в квартирі, де температура теплоносія може досягати 120оС, виберіть радіатор, що має ємність секції більше 1 л, а вага - 5-7 кг Крім цього, зверніть увагу і на габарити секцій - їх висота, ширина і глибина можуть бути різними. На ринку сьогодні можна знайти радіатори виробництва Росії або Китаю. За якістю вони майже не відрізняються. Що стосується дизайну, то в основному це традиційні форми, але є й такі моделі, які виконані в техніці художнього литва та декоровані тисненням візерунком на поверхні металу. Виконані у стилі бароко, класичному, східному або японському, вони цілком можуть служити елементом декору приміщення, якщо правильно обіграти їх в інтер'єрі. У тому випадку, коли радіатор має традиційну форму, його завжди можна приховати за віконними драпіровками або замаскувати спеціальними декоративними решітками, щоправда, це знизить тепловіддачу.
Чавунні радіатори у продаж надходять незабарвленими, тому ви самі можете підібрати той колір, який підійде до інтер'єру приміщення.
Зверніть увагу і на такий цікавий варіант виконання, як підлоговий. У цьому випадку радіатори, забезпечені ніжками-підставками, встановлюються прямо на підлогове покриття. Можна купити секції різної висоти і глибини.