Причини і симптоми дисбактеріозу.

Дисбактеріозом кишечника називається патологічна зміна якісних і кількісних показників мікрофлори. Дисбактеріоз не є захворюванням, це клініко-лабораторний синдром, який обтяжує вплив інших хвороб. Він поширений у новонароджених і у дітей перших років життя і новонароджених. Клінічні дослідження підтвердили наявність дисбактеріозу у половини пацієнтів у всіх вікових групах.

Причини дисбактеріозу

Дісбакеріоз може розвинутися з найрізноманітніших причин, як у дорослих, так і у дітей. Це можуть бути кишкові інфекції різного походження, захворювання шлунково-кишкового тракту з порушеннями рухової функції. Він може виникнути в результаті прийому антибіотиків, гормональних засобів, після променевої та хіміотерапії. Причинами розвитку дісбакеріоза можуть бути стреси, зміна клімату, несприятлива екологія, наслідки порожнинних операцій, неправильне харчування, часті процедури гідромеханічного очищення товстого кішечніка.В результаті скорочення в кишечнику числа корисних біфідобактерій процес травлення сильно ускладнюється. Порушується засвоєння поживних речовин, вітамінів, мікро- і макроелементів, розвивається гіпопротеїнемія (понижений вміст білка в сироватці крові). Скорочення числа лактобактерій приводить до зрушення рівня кислотності в лужний бік, активність ферментів в кишечнику знижується. Зниження кількості корисних мікроорганізмів викликає розмноження в товстому кишечнику великої кількості умовно-патогенної мікрофлори, яка призводить до утруднення всмоктування поживних речовин. При цьому з кишечника в кров надходять продукти життєдіяльності патогенних мікроорганізмів і токсичні речовини, які підвищують навантаження на печінку і нирки, призводять до порушення їх роботи.
Продукти життєдіяльності патогенної мікрофлори підвищують проникність стінок кишечника, надають токсичну дію на печінку, знижують перистальтику.

Симптоми дисбактеріозу

Найчастіше дисбактеріоз кишечника не має яскраво виражених ознак і протікає приховано. В результаті проявляються порушення роботи шлунково-кишкового тракту, дискомфорт в області пупка, астенічні стани, нездужання, слабкість, алергічні реакції, невелика температура. Люди з дисбактеріозом частіше хворіють на ГРЗ, синуситом, гайморитом або бронхітом.
Патогеннамікрофлора порушує роботу імунної системи, зокрема знижується вироблення імуноглобуліну А (IgA), тому підвищується ризик інфекційних захворювань.
Підвищується ймовірність виникнення алергічних реакцій. Дисбактеріоз кишечника може привести до хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту - гастритів, колітів, панкреатиту, може викликати алергічні захворювання, порушення водно-сольового обміну, захворювання печінки, порушення менструального циклу, можливий розвиток злоякісних новоутворень шлунково-кишкового тракту. Для діагностики дисбактеріозу необхідно зробити аналіз калу. Лікування призначають при клінічних проявах. В якості простої профілактики виникнення дисбактеріозу потрібно включати в дієту і в щоденний раціон харчування кефір, можна пити і інші кисломолочні продукти.