Профілактика і лікування емфіземи легенів.

Емфізема легень - це хронічне захворювання, яке характеризується порушенням дихання та газообміну. При цьому недугу в легких протікають патологічні процеси, що призводять до підвищеного вмісту повітря в легеневій тканині.

Причини емфіземи легенів

Основною причиною виникнення емфіземи легенів є хронічний бронхіт, який розвивається найчастіше у чоловіків у віці від 30 до 60 років. Емфізема легенів є підсумком цього захворювання. Розвитку емфіземи сприяють куріння, шкідливі умови праці, пов'язані з вдиханням частинок кремнію, азбесту або вугільного пилу, забрудненість повітря.
Важливу роль у появі хвороби відіграють спадкові фактори і перенесені захворювання легенів.
Емфізема легенів може привести до тяжких наслідків - може розвинутися дихальна недостатність. Симптомами емфіземи легень є виражена задишка, збільшення обсягу грудної клітини, зменшення її дихальних рухів, розширення надключичних областей, розширення міжреберних проміжків, ціаноз. На ранніх стадіях захворювання головний симптом - задишка під час фізичного навантаження, яка спочатку найчастіше з'являється взимку. При розвитку захворювання задишка з'являється навіть при невеликому фізичному зусиллі і в стані спокою. Дихальні рухи грудної клітки зменшуються, в диханні починають брати участь м'язи грудей і шиї.

Профілактика і лікування емфіземи легенів

Для профілактики розвитку емфіземи необхідно якомога раніше починати лікування бронхіту, не допускаючи його переходу в хронічну стадію. Потрібен виключити куріння та інші шкідливі фактори (в тому числі, професійні), які впливають на тканину легенів. Перше місце в профілактиці і лікуванні емфіземи легенів займає відмову від куріння. Цей захід значно поліпшить подальший прогноз. Причому одномоментне припинення куріння має набагато більший ефект, ніж поступове зменшення кількості сігарет.Леченіе емфіземи легенів проводить лікар-пульмонолог. Для діагностики захворювання виконується огляд, дослідження функції зовнішнього дихання, рентгенологічне дослідження, комп'ютерна томографія легенів. Як лікування потрібно відмова від куріння і терапія захворювання, що викликало емфізему (хронічний бронхіт, астма).
У разі тяжких форм захворювання лікар може запропонувати оформити групу інвалідності.
Хворому призначають кислородотерапию, спеціальну дихальну гімнастику, при інфекційних процесах необхідно приймати антибіотики. Для лікування також призначають препарати, що знижують кількість мокротиння і розріджують її, а також препарати, що знімають спазм бронхіальних м'язів і розширюють бронхи. При бульозної емфіземи виконують хірургічну операцію з видалення булл.