Як видобувають вугілля.

Вугілля - один з перших видів викопного палива, який почав використовувати людина. Вугілля утворюється з часток найдавніших рослин, що залягають глибоко під землею без доступу кисню. До справжнього моменту розроблено декілька методів його вилучення.
Інструкція
1
Люди добувають викопне вугілля з незапам'ятних часів. У Росії родовище вугілля було вперше відкрито в 1721 році недалеко від притоки річки Кундрячья. Становлення вугільної промисловості Російської імперії припадає на першу чверть XIX століття.
2
Довгий час шахтарі витягували вугілля за допомогою простих лопат і кирок. В кінці XIX - початку XX вв загальне визнання завоювали відбійні молотки. Також широко застосовувалися комбайни. В даний час на шахтах використовується сучасна високопродуктивна техніка.
3
Два найбільш часто застосовуваних способу видобутку вугілля - відкритий і підземний. Відкритий є не тільки найдешевшим і простим, але і найбезпечнішим. Процес виглядає приблизно так: драглайни (великі екскаватори) зривають верхні гірські породи, що перекривають доступ до покладів вугілля. Потім роторні екскаватори занурюють пласти вугілля в спеціальні вагони. Таким чином видобувається частина запасів вугілля у світі.
4
Другий спосіб - підземний - більш трудомісткий і, як наслідок, більш дорогою. Однак в силу того, що значні запаси вугілля розташовані надзвичайно глибоко, підземний спосіб доводиться використовувати. Для отримання вугілля пробуривают вертикальні і похилі шахти (до кілометра глибиною). Пласти вугілля розсікають на панелі і витягують назовні.
5
З тонких пластів вугілля отримують за допомогою шнека - спеціального інструменту, що зовні нагадує гвинт м'ясорубки.
6
Дуже перспективний відносно новий для вугільної промисловості, гідравлічний метод видобутку вугілля. Він був вперше застосований в СРСР в 30-і рр минулого століття. Процес виглядає наступним чином: потужним струменем води з гідромонітора раздраблівается пласти вугілля, а потім його шматки надходять по трубопроводу безпосередньо на збагачувальну фабрику.
Кам'яне вугілля являє собою продукт розкладання рослин. За оцінками деяких фахівців, він утворився кілька сотень мільйонів років тому. Його видобуток ведеться за допомогою різних способів, в залежності від глибини закладення в тому чи іншому родовищі.
Інструкція
1
Відкритий метод використовується при видобутку пластів вугілля, що знаходяться неглибоко під землею (максимум 100 метрів). При даному способі розробляються кар'єри чи вугільні розрізи. При видобутку використовуються бульдозери та ковшові навантажувачі для навантаження матеріалу. Вугілля вивозиться, як правило, на самоскидах. По закінченню гірських робіт кар'єр знову наповнюється пластами і виробляється рекультивація.
2
Добування здійснюється за допомогою пологих свердловин, якими вугілля доставляється на земну поверхню. За типами розробки розрізняють штольні (горизонтальний, вглиб гірської породи) і шахтний методи. Підземним способом добуваються тільки високосортні копалини, т.к. буріння шахти є дуже витратним. На сьогоднішній день найглибші рудники знаходяться не глибше 2 км під землею. Найстаріший метод видобутку вугілля - штольні.
3
Після доставки вугілля на земну поверхню його транспортують на завод, де великі шматки матеріалу розбиваються, а камені проходять водяну обробку. Після всіх операцій порода занурюється в вагони і доставляється на підприємства, що використовують вугілля як сировини. Кам'яному вугіллю також присвоюються класи відповідно до місцевістю видобутку і його складу. Розрізняють газовий, жирний, буре, коксівне та інші різновиди.
4
Для підземної виїмки, транспортування і доставки вугілля на поверхню часто використовується метод гідравлічного видобутку допомогою використання рідини, вимиває вугільні породи. Для цього найчастіше використовують приплив підземних вод у напрямку шахти або високошвидкісні направлені струмені води.
Корисна порада
Найбільше вугілля видобувається в Китаї, США, Індії, Австралії та Євросоюзі. Майже 50% матеріалу світового ринку припадає на Китай. Також покладу корисних копалин є в Росії, Казахстані та на Україні.