Позбавляємося від корозії металу: домашні методи.

Здавалося б, що може бути надійніше металу, завжди є синонімом міцності, але і у нього є ворог - корозія, здатна за короткий час перетворити металевий лист на купу іржавого потерті. В умовах підвищеної вологості іржа швидко поширюється по всій поверхні металевого виробу і, якщо не прийняти вчасно заходи, унеможливлює його подальше використання. Зупинити руйнівну дію корозії цілком можливо і домашніми засобами.

Що таке іржа

Корозія металу проявляється у вигляді іржі - пошкодження поверхні, що має характерний колір. Вона утворюється в результаті окислювальних процесів при взаємодії з молекулами кисню, що знаходяться у воді. Залізо, руйнуючись, змінює і свій хімічний склад, розкладаючись на оксид і метагидроксид. З'явилася на залозі іржа не зупиняє процес руйнування, вона провокує і подальші деструктивні зміни, які рано чи пізно стають причиною деформації металу і втрати його міцності якостей. Тому в деяких випадках замість сплавів заліза доцільно використовувати сплави кольорових металів, хоч вони й дорожчі. В атмосферних умовах, наприклад, вироби з міді та її сплавів покриваються тонким шаром, що складається з продуктів корозії, але в цьому випадку така оксидна плівка стає захистом від зовнішньої среди.Опитние і дбайливі господарі, яким довелося зіткнутися з масованими ушкодженнями металевих конструкцій приватного будинку, воріт огорожі або навіть віконних решіток, говорять про те, що корозію металу легше запобігти, ніж потім позбавлятися від неї.

Профілактика виникнення іржі

Найпростіший і доступний метод запобігання корозії металевих поверхонь - їх фарбування. Така профілактична міра не зажадає великих грошових витрат, але для цього необхідно використовувати спеціальні фарби і подбає про те, щоб була забезпечена хороша адгезія - зчеплення фарбувального шару з гладкою металевою поверхностью.Для цього всі старі барвисті нашарування необхідно видалити за допомогою жорсткої металевої щітки або шпателя , потім зашкуріть поверхню наждачним папером або обробити її шліфувальною машинкою. Фарбується попередньо потрібно знежирити уайт-спіритом або розчинником і покрити її антікороззійним складом грунтовки, відповідним для даного металу. Після цього на оброблену поверхню можна наносити емаль або масляну фарбу.
Забарвлення металевих поверхонь слід проводити при температурі від +5 до + 35оС і відносній вологості не більше 80%.
Вибираючи барвисте покриття, зверніть увагу на такі його характеристики, як стійкість до атмосферних впливів і температурі, а також антикорозійні властивості. При фарбуванні дійте акуратно й ретельно зафарбовуйте всі важкодоступні місця, використовуючи спеціальні тонкі кисті. Якщо вам вдасться повністю покрити оброблювану металеву поверхню захисним шаром фарби, іржа на ній утворюватися не буде. Але врахуйте, що періодично слід перевіряти цілісність покриття і, при необхідності, відновлювати захист.

Як видалити іржу з металевої поверхні

Антикорозійні склади, які застосовуються як на виробництві, так і в побуті, найчастіше містять воду, концентровану сірчану або соляну кислоту та інгібітори - спеціальні речовини, що не дозволяють металу вступати в реакцію з кислотами. Саме тому видаляти іржавий наліт тільки розчинами кислот можна.
При роботі з кислотосодержащимі складами дотримуйтесь заходів безпеки, захистіть очі і шкіру рук від попадання на них миючого засобу.
У домашніх умовах видалити іржу можна кількома способами. Візьміть 0,5л 5% -ного розчину соляної або сірчаної кислоти, додайте в нього 250 мл гуротропіна і нанесіть цю суміш на іржаву металеву поверхню, потім протріть її до повного зникнення іржі. У цьому розчині також можна потримати дрібні металеві деталі, які зазнали дії коррозіі.Хорошій результат можна отримати, використовуючи таке засіб для чищення, як суміш вазелінового масла з молочною кислотою у співвідношенні 2: 1. Нанесіть його на поверхню, залиште на півгодини, потім видаліть іржу м'якою ганчіркою, на яку нанесіть вазелінове масло.Ржавчіну можна видалити 20% -ним розчином ортофосфорної кислоти, її слід розпорошити на ураженій поверхні і дати їй повністю висохнути, потім протерти корозійні плями. Російські домогосподарки з цією ж метою використовують "Кока-Колу", у складі якої є фосфорна кислота. Порядок дії з нею той же.Когда кислоти недоступні, як це часто трапляється в побутових умовах, спробуйте наступний рецепт. Змішайте півсклянки 20% -ного оцту, чайну ложку з гіркою великої харчової солі і 2 столових ложки борошна. Вимісити рідке тісто, по консистенції нагадує сметану, і нанесіть його на пошкоджену поверхню металу. Через 30-40 хвилин видаліть тісто і повторіть процедуру ще кілька разів, поки від іржі не залишиться й следа.Проще всього зняти іржу за допомогою харчової соди і жорсткої металевої щітки. Але цим способом можна користуватися тільки в тому випадку, коли поверхня металу не боїться подряпин.