Як виникають цунамі.

Цунамі - це величезні океанічні хвилі, які утворюються через потужний впливу природних катаклізмів на всю товщу води. На берегах Тихого океану спостерігається більше 80% випадків появи цунамі.
Інструкція
1
Основною причиною появи цунамі є підземні землетрусу. На їх частку припадає понад 85% випадків виникнення цих величезних хвиль. При землетрусі на дні океану відбувається вертикальна подвижка грунту. Частина дна піднімається, а інша - опускається. Поверхня океану починає коливатися по вертикалі, прагнучи повернутися в початкове положення, що і породжує серію довгих хвиль.
2
Чи не кожне підводне землетрус призводить до утворення цунамі. Зрушення всього пласта води може здійснити лише досить сильний землетрус з вогнищем, розташованим неглибоко під дном. Крім того, підводні поштовхи повинні увійти в резонанс з коливаннями хвиль.
3
Близько 7% цунамі є наслідком зсувів. Часто землетрус призводить до зсуву, і вже він генерує потужну хвилю. Через землетрус на Алясці в 1958 році в бухті Лутуйя стався зсув. Величезна маса льоду і гірських порід обрушилася з висоти 1100 м в воду. Виникла хвиля, що досягла висоти понад 520 м на протилежному березі бухти.
4
На підводні вулканічні виверження припадає близько 5% виникнення цунамі. Сильні вулканічні вибухи викликають ударну хвилю, стрясають водну масу. Крім того, вода починає рухатися, прагнучи заповнити пустоти від виверженого матеріалу. Величезні цунамі породило виверження вулкана Кракатау в 1883 році.
5
Причиною появи цунамі може стати і людська діяльність. У 1948 році в результаті підводного атомного вибуху, виробленого США, виникла хвиля висотою 28,6 м.
6
Падіння великого метеорита в океан також може викликати руйнівні хвилі.
7
Хвилі висотою до 21 м можуть утворитися через вітер ураганної сили. Однак вони не є цунамі, оскільки в даному випадку немає зрушення всієї товщі водного шару. Крім того, ураганні хвилі короткі і не можуть викликати значних затоплень на березі.
Цунамі - одна з найстрашніших і руйнівних стихійних сил природи. Це японське слово означає «велика хвиля». За останні сто років від впливу гігантських хвиль загинули і пропали безвісти сотні тисяч людей. Найбільш руйнівний цунамі сталося в 2004 році в Індійському океані. Якби люди знали, як вгадати наближається стихію і що робити, якщо хвиля вже йде, жертв могло б бути набагато менше.
Найбільш схильні цунамі прибережні області, що знаходяться в безпосередній близькості до стиків літосферних плит. Перш за все, це узбережжя Японії, Перу, Сахаліну, Індії, Австралії та Мадагаскару. Здебільшого цунамі - наслідок підводних землетрусів різної амплітуди. Сила їх вимірюється в балах. Чим сильніше землетрус, тим потужніше і разрушительнее цунамі. Тому перші провісники цунамі - підземні поштовхи. Вони можуть бути слабкими, які фіксують тільки сейсмографи, або сильними, що відчуваються людьми. Задача сейсмологів - попередити населення про будь поштовхах і їх можливі наслідки. Після попередження ви повинні негайно евакуюватися з прибережних районів. Часу у вас буде небагато: від декількох годин до декількох десятків хвилин. Цунамі рухається з колосальною швидкістю, змітаючи все на своєму шляху, ховаючи величезні ділянки суші. Ця хвиля здатна змінювати обриси островів і континентів. Всю свою енергію землетрус передає воді. Під дією цієї енергії зміщуються величезні маси води і формується хвиля, яка не представляє небезпеки для тих, хто знаходиться у відкритому морі, далеко від берега. І лише наближаючись до берега, цунамі набирає силу, концентрується і всієї міццю вихлюпується на сушу. Але перед цим відбувається сильний відлив. Море може відходити на десятки і навіть сотні метрів. Це другий, особливо явна ознака що насувається цунамі. Причому чим більше відходить вода, тим вище і сильніше буде хвиля-цунамі. Якщо ви бачите такий ефект, ні в якому разі не займайтеся збиранням черепашок або риби, фото або відеозйомкою, киньте все і біжіть якнайшвидше і якнайдалі від берега на височину. За кілька хвилин до того, як хвиля обрушиться на берег, наростає гул, піднімається вітер, можна побачити хвилю. В цьому випадку пересування на машині може не прискорити, а утруднити евакуацію. У пробках на дорозі ви втратите масу дорогоцінного часу. Тому рятуватися вам доведеться пішки, взявши з собою тільки найнеобхідніше: засіб зв'язку та документи, а також буде незайвим, якщо у вас під рукою виявиться рятувальний жилет. Якщо ви не встигаєте відійти на безпечну відстань і піднятися на височину, піднімайтеся на дах міцних, високих будівель або забирайтеся на найвищі і могутні дерева. Не варто розслаблятися після першої хвилі, за нею може послідувати кілька ще сильніших. Не менш велику небезпеку представляє «уходящее» цунамі. Вихлюпнувшись на берег, вода повертається в море несучи за собою дивовижну суміш бруду, каменів, зруйнованих будівель, машин і дерев. Тому залишати свій притулок можна тільки тоді, коли буде вироблено відповідне сповіщення.