Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією.

У будинках старої споруди примусова вентиляція повітря в приміщеннях забезпечувалася самим природним, простим і доступним шляхом - через щілини у віконних рамах, нещільно закриваються двері, люки та ін. Використання сучасних теплозберігаючих технологій і будівельних матеріалів унеможливлює такий повітрообмін, тому в сучасних будівлях для вентиляції використовуються приточно-витяжні системи з рекуперацією.

Як працює приточно-витяжна система з рекуперацією

У сьогоднішніх реаліях, коли повітря, не тільки в місті, але і в передмістях, де проходять галасливі автомагістралі, дуже забруднений, системи вентиляції можна побачити і в багатоквартирних, і в приватних будинках. Її установку необхідно врахувати на самому ранньому етапі будівництва - ще при проектірованіі.Начальной точкою будь-якої системи припливної вентиляції є витяжна решітка на фасаді будинку, від якої йде повітропровід. Повітряні насоси і вентилятори здійснюють подачу повітря в приміщення будинку, а витяжні пристрої одночасно видаляють з них відпрацьоване повітря. Зазвичай витяжні вентилятори та пристрої встановлюються в санвузлах, ванних кімнатах і кухнях. Відбувається повітрообмін, при якому холодне повітря надходить в будинок зовні, а теплий, відпрацьований віддаляється через дефлектор, встановлений на даху.
Використання рекуператорів дозволяє підвищити ефективність роботи системи вентиляції на 70% і знизити майже в 2 рази витрата електроенергії, необхідної для нагріву повітря, що поступає.
Слід сказати, що сама по собі система припливно-витяжної вентиляції досить дорога і, крім того, її експлуатація також обходиться «в копієчку». Вбудований в неї рекуператор дозволяє істотно знизити витрати, оскільки робить непотрібним постійне використання калориферів, що нагрівають холодне повітря, що поступає з вулиці. Рекуператор являє собою камеру з вентиляторами, розділену на дві частини тонкої алюмінієвої або поліпропіленової платівкою. В один відсік цієї камери поступає свіже холодне повітря, а назустріч йому рухається потік теплого повітря, який вже виводиться системою назовні. В рекуператорі відбувається теплообмін і нагрівання холодного повітря, а калорифери використовуються тільки для додаткового підігріву в холодну пору року.

Як запобігти обмерзання рекуператора

Здавалося б, все добре, але існує загроза обмерзання рекуператора, при якій на його пластинах може утворитися лід і поступово закупорити канали, по яких проходить повітря. Така ситуація виникає, коли витяжної повітря охолоджується вступникам до значення нижче точки роси, якщо температура на вулиці істотно менше 0оС. Якщо не брати будь-яких заходів, приточно-витяжна система вентиляції зможе відновити роботу тільки після того, як надходить зовні повітря досягне плюсовій температури.Чтоби уникнути подібного, в припливно-витяжних установках, оснащених рекуператором тепла, реалізуються кілька інженерних рішень. У них може бути вмонтований електричний нагрівач, підігріваючий вступник повітря до тих температурних значень, коли конденсат і лід не утворюються. Але найбільш надійним і економним є використання електронної системи розморожування, робота якої може бути прив'язана до кількома параметрами. Це може бути певна дата, встановлена для конкретного регіону, починаючи з якої необхідно підігрівати вступник повітря, або ж таким параметром може бути задається значення його температури. У цих випадках робота рекуператора організовується циклічно: якийсь час він працює одночасно на вхід і на вихід, потім припливний вентилятор відключається і рекуператор прогрівається теплим повітрям, що поступає через витяжний вентилятор. Такий циклічний режим роботи підтримується автоматикою весь той період, коли це необхідно.

Застосування припливно-витяжних систем з рекуперацією

Припливно-витяжні системи з рекуперацією являють собою моноблочні конструкції, в які входять вентилятори, повітряні фільтри тонкого і грубого очищення , нагрівачі, тепло- і звукоізолятор. Ці системи забезпечують повітрообмін без рециркуляції, тобто відпрацьоване повітря не надходить назад в приміщення, вони виробляють очищення вступника з вулиці повітря і нагрівання його до комфортної температури.
Розрахунок необхідної потужності системи вентилювання проводиться з урахуванням діючих норм для житлових будівель і споруд - на кожен квадратний метр приміщення необхідно 2-5 кубічних метрів повітря в годину.
Установка подібних систем доцільна в будівлях і приміщеннях, де вікна закриті герметично, їх використовують для вентиляції квартир, офісів, кіноконцертних залів, промислових хлібопекарень , конвертерних цехів та ін. Використання подібних систем в заміських будинках і котеджах ускладнюється вибором місця розташування для цього достатньо громіздкого обладнання. Якщо немає можливості виділити для нього окреме приміщення на першому поверсі, де знаходиться кухня, пральня та ванні кімнати, система може бути встановлена в вигородженому місці підвалу або цокольного поверху, а також на горищі. У цих випадках вам необхідно буде подбати про теплоізоляції підвідних і виводять труб і устаткування, щоб запобігти утворенню конденсату, яке може призвести до псування цієї дорогої системи.