Як самому зробити септик на дачі.

Сучасні дачні будинки за ступенем комфортабельності вже наближаються до умов міських квартир. У них використовуються ті ж системи життєзабезпечення, до яких, в першу чергу, можна віднести електро-, водопостачання і каналізацію. Пристрій септика відноситься до першорядним завданням при будівництві житлових будов за містом, де немає можливості підключитися до централізованих систем комунікацій.

Види септиків

Для заміських та дачних будинків в основному використовуються чотири різновиди септиків: промислового виготовлення, багатокамерні септики з бетонних кілець, двосекційні камери без відкачування і септики зі старих автомобільних покришок. Вигрібні ями з відкачуванням, такі популярні ще пару десятків років, вже майже не використовуються з цілком зрозумілих причин: незручності, антисанітарія, неприємний запах. Кожен тип може мати різні конструктивні особливості та розміри, які залежать від конкретних умов експлуатації та потреб вашої родини, в першу чергу, від того, який добовий обсяг всіх стоків, включаючи житловий будинок та технічні приміщення. Але, якщо ви хочете зробити септик на дачі своїми руками, вам належить виключити септики промислового виготовлення і зупинитися на трьох, що залишилися типах.

Як працює септик

Щоб вибрати відповідний вам тип септика, необхідно знати принцип, за яким діє ця каналізаційна система. Незалежно від конструкції, вона повинна складатися з декількох камер. Каналізаційні стоки безпосередньо із санвузла та кухні надходять у відстійник, який і є першою камерою. У ній, залежно від типу септика, стоки проходять первинну обробку - фільтруються і піддаються біологічному розкладанню, або тільки розкладаються. Розкладання забезпечується присутністю у відстійнику анаеробних мікроорганізмів, у результаті їх дії органіка перетворюється в нерозчинний залишок, осветленную воду і газ, який видаляється з камери септика через трубу каналізації. Новоутворена вода переливається через спеціальний отвір у другу камеру - фільтраційний колодязь. На відміну від відстійника, він не герметичний - на його стінах є перфоровані отвори, а на дні знаходиться фільтр з товстого шару гравію. Через цю подушку, товщина якої становить 0,5-1 м, освітлена вода просочується в грунт. Септики, таки чином, повністю розкладають органічні відходи на безпечні в екологічному відношенні складові і не завдають шкоди довкіллю.

Септик своїми руками

Конструкція багатокамерного септика з бетонних кілець досить проста, його легко зробити самому, тому цей тип каналізаційних систем використовується на дачах найчастіше. У цьому випадку для спорудження відстійника і фільтраційної камери (їх може бути дві) застосовуються готові бетонні кільця типових розмірів, такі ж, як і для спорудження колодязів. Щоб вибрати розмір кілець, від яких залежить продуктивність септика, зробіть розрахунок з урахуванням добової кількості стоків.
При укладанні труб каналізації не забувайте забезпечити необхідний кут нахилу - на кожен погонний метр труб - 2 см по вертикалі.
Викопайте яму достатнього обсягу, щоб у ній помістилися обидві камери. Під першою камерою, яка буде виконувати роль відстійника, дно забетонують, на дні другий - зробіть гравійну подушку. У відстійнику загерметизуйте шви між кільцями і межу нижнім кільцем і бетонним дном. Між камерами, що стоять поруч, зробіть переливний отвір, якщо вони розташовані на відстані один від одного - змонтуйте каналізаційні труби під нахилом від відстійника до фільтраційної камері. Зверху накрийте камери бетонною плитою, в якій повинні бути люки, розташовані над камерами і закриті кришками. Над камерою відстійника виведіть витяжну трубу висотою 2-2,5 м. Як зробити такий септик поблизу від свого дачного будинку - ви можете подивитися онлайн на численних відео, викладених в інтернеті і почитати відгуки на форумах.Для споруди такого септика потрібно автокран, але, якщо кількість стоків невелика, можна обійтися і без бетонних кілець, зробивши камери самостійно, вигнавши їх стіни з бетону. Вирийте котлован під септик, встановіть опалубку з дренажними отворами для виходу води. Між стінками котловану і опалубкою встановіть залізні арматурні прути і залийте бетон, додавши в нього колоті камені для міцності. Зробіть в камері перегородку з переливним отвором і у відстійник насипте бактеріальні культури, які продаються, розфасованими в пакети.
Як правило, щомісяця або раз на півтора місяця у відстійник необхідно додавати нову порцію бактерій. Для цього достатньо просто висипати їх в унітаз, встановлений в будинку.
Ще один варіант - використовувати як камер спеціально виготовлені бочки, що мають зсередини і зовні антикорозійний захист. Але вартість їх буде досить велика, тому септик можна спорудити зі старих покришок від великовантажних автомобілів, стінки яких забезпечать необхідну стійкість до агресивного хімічного впливу непереробленому органіки. Слід врахувати, що всі шви між покришками повинні мати надійну герметизацію, так само, як і стик між нижньою покришкою і бетонною основою, на яке буде встановлений відстійник.
В даний момент дачники часто встановлюють у своїх будинках каналізації. Напевно, кожній людині зрозуміло, що локальне очисну споруду буде займати чільне місце серед всіх інших схем подібного роду.
Інструкція
1
Відразу потрібно сказати, що прогрес в даний час, дійсно, йде назустріч дачникові. Зробити вигрібну яму або, культурно висловлюючись, септика можна за 4 дні. Для початку необхідно вирити яму, яка має довжину і ширину рівну 1,5 кв.м. Далі на дно вкладається водопроникна арматурна решітка. Вона повинна бути укріплена по діаметру дна заливкою під цегляну кладку в 25 сантиметрів заввишки. Після цього необхідно зайнятися кладкою цегли. Найкраще робити це вкруговую, шахової кладкою з отворами. Вода в цьому випадку не буде йти в грунт, а тверді речовини будуть залишатися. Якщо є можливість, то добре придбати на скупці металу каналізаційний люк. Їм необхідно закрити цю конструкції. Заздалегідь потрібно подбати про проведення до будинку стічної труби. Дана конструкція практично ніколи не забивається, так що чистильників не доведеться викликати довгий час.
2
Проте варто врахувати, що нехтування пристроєм нормальних очисних схем призводить до забруднення навколишнього середовища. Якщо немає можливості використовувати центральну каналізацію, то найкраще зайнятися пристроєм власних автономних очисних систем. Однак це обладнання має досить пристойну вартість.
3
При монтажі септика можуть виникнути досить багато проблем. Справа в тому, що септик підійде не для кожної грунту. Наприклад, якщо земля глиниста, то необхідно буде вирити траншеї або ж колодязі для фільтрації. Їх потім потрібно буде засипати піском або ж щебенем. Суть в тому, що стічна вода після виведення з септика потребує додаткової очистки в грунті. Ця засипка повинна змінюватися кожні 2-3 роки.
4
Також іноді люди стикаються з проблемами очищення септика. Необхідно в цьому випадку викликати асенізаторів. Це, звичайно ж, призведе до додаткових фінансових витрат. Якщо на ділянці високий рівень грунтових вод, то під час відкачування може відбутися спливання пінопласту, який видавлюється зовні, як би він добре не був закріплений.