Чим лікувати алергію ?

Алергія - це неадекватна відповідь імунної системи на безпечні речовини. При алергії організм сприймає ці речовини як небезпечні, навіть при контакті з невеликою кількістю алергену проявляючи незвичайну чутливість. В даний час алергією в тій чи іншій мірі, за підрахунками лікарів, страждає майже третина населення.

Лікування алергії: загальні принципи

Перш за все необхідно максимально обмежити контакт хворого з алергеном: не вживати в їжу викликають алергічні реакції продукти, дотримуватися лікувальну дієту, створити умови, що виключають потрапляння в організм побутових алергенів і вплив додаткових чинників, які поглиблюють розвиток захворювання. Необхідно звернутися до лікаря для призначення лікування та проведення діагностики: в деяких випадках для виявлення алергенів потрібні спеціальні аналізи. Призначати протиалергічні (антигістамінні) препарати може тільки фахівець, він же підбере дозування і найкращу комбінацію препаратів.

Медикаментозне лікування алергії

Антигістамінні препарати найбільш поширені в якості методу лікування алергії. Зазвичай призначають препарати другого або третього покоління ("Цетрин", "Кларитин", "Еріус", "Зіртек"), що володіють меншою кількістю побічних ефектів, у тому числі сонливості, у порівнянні з препаратами першого покоління (димедрол).
Часто, крім антигістамінних препаратів, при алергії потрібно приймати сорбенти для прискорення виведення з організму алергенів.
При важких формах алергії довели свою ефективність глюкокортикостероїдні препарати. Упередження багатьох пацієнтів проти гормональних таблеток, ін'єкцій і мазей засноване на досвіді застосування препаратів перших поколінь, що володіли безліччю побічних ефектів. Сучасні гормональні препарати для лікування алергії більш безпечні, однак самостійне їх призначення та перевищення рекомендованого терміну прийому препарату категорично заборонено. Кортикостероїди можуть використовуватися як місцево, для зняття загострення або підтримуючого лікування, так і в формах для системного впливу - в цьому випадку їх приймають коротким курсом для боротьби з важким загостренням.

Метод специфічної десенсибілізації

Застосовується також такий метод, як алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), або метод специфічної десенсибілізації (гипосенсибилизации). В цьому випадку в організм хворого вводиться алерген з поступовим нарощуванням дози, як правило, у вигляді ін'єкцій очищених алергенів. Через певний час формується толерантність організму до алергену, і неадекватних реакцій більше не виникає.
Аллерген-специфічна імунотерапія проводиться під контролем лікаря, після введення алергену необхідне перебування під наглядом щоб уникнути анафілактичного шоку - самого грізного прояви алергії.
Таке лікування рекомендовано у випадках, якщо контакти з алергеном неможливо запобігти, а ефект лікарської терапії недостатній. Метод розрахований на тривалий час - середній курс лікування триває 3 роки, проте вже через декілька місяців потреба в застосуванні гормональних і антигістамінних засобів знижується, поліпшується якість життя пацієнта.

Немедикаментозні методи лікування

При алергії показані фізіопроцедури (перебування в баро - і спелеокамері), плазмаферез (апаратне очищення плазми крові), рекомендовані кліматотерапія та санаторно-курортне лікування. Короткочасне перебування на морі іноді помітно зменшує симптоми алергії, але треба пам'ятати, що надмірне опромінення ультрафіолетовими променями і різка зміна клімату можуть призвести до погіршення состоянія.Еффектівность методів нетрадиційної медицини для лікування алергії поки не має достатньо доказів, однак при тривалій відсутності належного ефекту при звичайному медикаментозному лікуванні деякі пацієнти звертаються до гомеопатії, голкорефлексотерапії або фітотерапії.

Лікування алергії при різних типах імунної відповіді

Залежно від типу реакції організму призначається додаткове лікування, покликане полегшити конкретні симптоми. Так, при алергічному дерматиті, що супроводжується появою висипу, роздратування, сухості шкіри, застосовуються зволожуючі, ранозагоювальні або підсушують мазі і креми.Аллергіческій риніт та кон'юнктивіт, крім антигістамінів, лікують також протинабряковими і протизапальними препаратами. При бронхіальній астмі призначають бронхорасширяющие кошти.
Людям, страждаючим алергією на лікарські засоби, на випадок екстрених ситуацій лікарі рекомендують носити спеціальний браслет із зазначенням всіх препаратів, на які хоча б раз була зафіксована алергічна реакція.
Практично при всіх видах алергії рекомендовано виключати з раціону або обмежувати продукти, що найчастіше викликають алергічні реакції (цитрусові, какао і шоколад, горіхи, яскраво забарвлені фрукти та овочі). Нові і незнайомі продукти рекомендується вводити в раціон по одному і в невеликих колічествах.Следует обмежити контакти з домашніми тваринами та птахами і створити умови проживання, при яких контакти з побутовими алергенами були б зведені до мінімуму. Для цього необхідні часті вологі прибирання, щоденні провітрювання приміщень, що не рекомендовано тримати в приміщеннях килими, постільні приналежності з натуральних матеріалів, кімнатні рослини.