Захворювання щитовидної залози у дітей: види недуги.

Щитовидна залоза в організмі людини синтезує гормони тироксин і трийодтиронін. Функція цього органу регулюється на трьох рівнях: гипофизарном, гіпоталамічному і тиреоїдних. На її діяльність наибольшое вплив робить тиреотропний гормон (ТТГ), вироблення в щитовидній залозі якого регулюється гіпофізом. Відхилення кількості ТТГ від норми призводить до захворювань щитовидної залози, причому не тільки у дорослих, але і у дітей.

Гіпотиреоз у дітей

Одним з видів захворювань щитовидної залози у дітей є гіпотиреоз - недостатня продукція тиреоїдних гормонів. Гіпотиреоз може бути вродженим або набутим. При природженому захворюванні патологія знаходиться в щитовидній залозі. Хвороба виникає через гіпоплазії або аплазії щитовидної залози, дефіциту йоду в організмі матері, при генетичних дефектах систем біосинтезу і метаболізму гормонів. Первинний набутий гіпотиреоз з'являється при дефіциті йоду в харчуванні, при запальному або імунному ураженні щитовидної залози. Причина захворювання може бути в гіпофізі. При зниженні секреції ТТГ виникає вторинний гіпотиреоз, він з'являється у дітей з родовою травмою, після менінгоенцефаліту, після травми головного мозку. Вторинний гіпотиреоз може бути наслідком пухлинного процесу. Гіпотиреоз з зобом може розвинутися в результаті хронічних інфекційних захворювань або після тривалого прийому йодидів. Зоб найчастіше представляє собою утворилися в щитовидній залозі макрофолікули, які містять колоїд.
Третинний гіпотеріоз виникає при зниженні секреції тиреотропіну гіпоталамусом.
Дефіцит ТТГ призводить до зміни метаболізму білків, жирів і вуглеводів, це викликає незворотні зміни мозку та інтелекту, уповільнення росту і формування скелета, зниження функції м'язів, ендокринних залоз, кровотворної системи, виникає затримка розумового, фізичного і статевого розвитку. Прояви захворювання залежать від ступеня порушення функції щитовидної залози та віку дитини. Чим дитина старше, тим менше гіпотиреоз вплине на його подальший ріст і розвиток. При хворобі спостерігається слабкість, погана переносимість холоду, підвищена втомлюваність, збільшення ваги тіла, зниження пам'яті, випадіння волосся, шкіра стає блідою і сухою. В якості основного лікування хвороби призначають тиреоїдні гормони.

Гіпертиреоз у дітей

Гіпертиреоз - захворювання щитовидної залози, викликане надмірною кількістю тиреоїдних гормонів в організмі дитини. Природжений гіпертиреоз пов'язаний з кількістю тіреостімулірующіх імуноглобулінів у вагітних, їх висока концентрація в крові матері з великою ймовірністю викличе захворювання щитовидної залози у новонародженого. Гіпертиреоз у малюків зникає протягом перших трьох місяців, іноді триває кілька років. Діти з'являються недоношеними, із збільшеною щитовидкою. Підростаючи, він стають збудливими, неспокійними і мають підвищену активність. Запідозрити хворобу можна по обличчю дитини: у таких дітей очі часто широко відкриті і виглядають виряченими. Шкіра стає сухою, волосся і нігті стоншуються, часто з'являються набряки.
Найчастіше ендокринне порушення при гіпертеріоза з синдромом Олбрайта - передчасний статевий розвиток дитини.
Гіпертиреоз з синдромом Олбрайта пов'язаний з появою поодиноких або множинних аденоматозних вузлів у щитовидній залозі. При цьому виникає фіброзна дисплазія скелета, на шкірі виступає пігментація, функція ендокринних залоз стає гіперактивною. Захворювання може з'явитися у дітей у віці 3-12 років. Лікування гіпертиреозу проводять антитиреоїдними препаратами.