Як зимують дятли.

Мабуть, багатьом з дитячих років знайома прикметна і галаслива лісова пташка в червоній шапочці на голові. Звичайно, мова йде про дятла. Вони чутні з весни до пізньої осені, але взимку побачити птицю не просто, стук розноситься по лісі, але самого лісового санітара зазвичай не видно. Зимують дятли в дуплах, які роблять собі самі вельми хитромудрим способом, втім, частина птахів відлітає на південь.
Інструкція
1
Незважаючи на те що про дятла чув практично кожен, мало кому відомо про те, як ці птахи проводять непрості зимові месяци.Многіе з них, як і інші перелітні птахи, відлітають на південь, туди, де кліматичні умови найбільш прийнятні для їх проживання.
2
Разом з тим, у більшості зон проживання дятли зустрічаються протягом усього року. Точних даних про те, чому частина птахів залишається зимувати в російських лісах, тоді як інша частина відправляється в теплі країни, немає. Коли настають холоди, що залишилися зимувати дятли, вкриваються в заздалегідь приготованих ними ж дуплах.
3
Дупло дятел НЕ видовбує, а вириває в нутрі порохнявого ствола. Тирса служать йому надійним захистом від холоду. Не рідко хитра птах краде гілки і вже складені гнізда у інших птахів. Але головною проблемою під час зимівлі для дятлів, як і для інших зимуючих птахів, є далеко не можливість сховатися від холоду, а проблема прожитку.
4
Звичним раціоном дятла в літній період є комахи, що видобуваються з-під кори дерев, яких взимку роздобути практично не під силу. У рідкісних випадках дятлу вдається знайти личинок короеда під корою хворих дерев. Вельми цікавим фактом є те, що, незважаючи на обмеженість можливостей видобутку прожитку взимку, своїми знахідками дятел з легкістю ділиться з іншими птахами, часто рятуючи їх таким чином від голодної смерті. Восени їжею для дятла стають різноманітні лісові ягоди - брусниця, горобина, чорниця, але і вони до моменту настання холодів стають недоступні. Основною їжею зимового періоду для дятлів стають ялинові і соснові насіння. Дятел організовує своєрідну «кузню», куди приносить шишки і розкриває їх.
5
Справжнім порятунком для дятлів в голодний зимовий період, як і для більшості інших птахів, що зимують в суворих російських умовах, стають годівниці. Вкрай рідко зустрічаються випадки хижацького поведінки дятлів - вони розоряють гнізда і знищують запаси інших птахів, зазвичай свідоцтва про такі випадки з'являються в особливо голодні зими, коли навіть такому трудівнику, як дятлу, стає практично неможливо добути собі прожиток.
Зверніть увагу
Усталена вираз про те, що дятли - санітари лісу, повністю виправдовує себе. Дятли харчуються комахами, яких видобувають з-під кори заражених дерев, чим і рятують рослини від подальшого руйнування. Розноситься по лісі стукіт, наполегливо свідчить про копітку роботу лісового санітара.