Вітамін В2: основні властивості.

Вітамін B2, або рибофлавін, відноситься до групи водорозчинних вітамінів. В якості коферменту він бере участь у багатьох біохімічних процесах в організмі, і тому відіграє важливу роль для підтримки здоров'я.

Фізичні властивості рибофлавіну

У вільному вигляді вітамін B2 являє собою гіркі жовто-оранжеві кристали. Він погано розчиняється у воді і етиловому спирті, не розчиняється у бензолі, ацетоні, хлороформі і діетиловому ефірі. Швидко руйнується в лужному середовищі, але стабільний у кислому.

Рибофлавін як біохімічне з'єднання

Для організму людини вітамін B2 є біологічно активною речовиною. Він входить до складу багатьох окисно-відновних ферментів, будучи коферментом. Флавіновие ферменти необхідні для окислення бурштинової, жирних та інших кислот, інактивації та окислення високотоксичних альдегідів, розщеплення D-ізомерів чужорідних організму амінокислот, які є результатом життєдіяльності бактерій. Крім того, вони беруть участь у синтезі фолацина і вітаміну B6.
Оскільки рибофлавін руйнується під впливом сонця, його потрібно зберігати подалі від сонячних променів. Однак до термічної обробки вітамін стійкий.
Рибофлавін бере участь в енергетичному обміні і реакціях біологічного окислення. Він також необхідний для побудови зорового пігменту родопсину, що оберігає сітківку ока від шкідливої дії ультрафіолету, і активації деяких інших вітамінів, зокрема піридоксину, вітаміну K і фолієвої кислоти.

Як виявляється нестача вітаміну B2

Вітамін B2 потрібен для утворення еритроцитів і антитіл, регуляції росту і репродуктивних функцій, важливий для здоров'я шкіри, волосся і нігтів. Дефіцит рибофлавіну зовні може виявлятися тріщинами на слизовій губ, виразками в кутках рота, набряком і почервонінням мови, лущенням шкіри на губах, на крилах носа, носогубних складках і вухах. З боку зорових органів можуть з'явитися світлобоязнь, кон'юнктивіт, кератит і навіть катаракта. Можуть мати місце анемія, порушення в роботі нервової системи, м'язова слабкість, болі в ногах та ін.

Чому виникає дефіцит B2

Дефіцит B2 в основному розвивається внаслідок недостатнього споживання продуктів, що містять цей вітамін, - наприклад, при незбалансованому харчуванні або специфічної дієті. Враховуючи нестійкість рибофлавіну на світлі, слід зберігати і розморожувати гриби, м'ясо і овочі в темному місці, а готувати, накриваючи кришкою. На нестача вітаміну в організмі можуть впливати також захворювання шлунково-кишкового тракту, знижують всмоктування і засвоєння їжі, і прийом деяких лікарських препаратів.
Дорослій людині необхідно в добу близько 1,1-1,3 мг вітаміну B2. При значних фізичних і розумових навантаженнях ця потреба зростає.

Джерела вітаміну B2

Найбільше вітаміну B2 міститься в печінці, нирках, дріжджах, сирі, яйцях, мигдалі, шампиньонах, білих грибах і лисичках. З рослинних продуктів рибофлавіном особливо багаті брокколі та цвітна капуста, білокачанна капуста, гречана крупа. Трохи менше вітаміну в молоці, рисі, макаронах, хлібі, фруктах і овощах.Фармакологіческіе препарати з вітаміном B2 застосовують для лікування і профілактики вітамінної недостатності, при шкірних захворюваннях і мляво гояться ранах, очних хворобах, діабеті, анемії, цирозі печінки, порушеної функції шлунково кишкового тракту. Ліки випускають у формі порошку, таблеток різної маси або ампул, що містять 1 мл розчину для внутрішньом'язового введення. При передозуванні можливе забарвлення сечі в жовто-оранжевий колір.