Сталеві труби для водопостачання та опалення.

Сьогодні будівництво індивідуальних будинків на підйомі - майже всі, у кого є така можливість, намагаються побудувати свій власний будинок і переселитися в нього з міської квартири. На відміну від тих, що будувалися років 30 тому, сучасні приватні будинки за ступенем комфортності не поступаються квартирам, а то і перевершують їх. Важливою частиною систем життєзабезпечення в такому будинку є системи опалення та водопостачання, працездатність яких, багато в чому, залежить від якості труб.

Переваги та недоліки сталевих труб

Проектуючи систему водопостачання та опалення, власник будинку обов'язково буде вирішувати питання, які труби вибрати. Крім традиційно використовувалися сталевих труб, будівельний ринок сьогодні пропонує труби з міді, полімерів та металопластику. Безперечно, нові технології і матеріали мають свої переваги, але багато хто вибирає сталеві труби, і для цього є прічіни.Первой, звичайно, є їх міцність, надійність і довговічність. Вони стійкі не тільки до високого робочому тиску, яке характерно для російських централізованих систем водопостачання та опалення, а й до частих його перепадів і гідроударів. Температурний коефіцієнт лінійного розширення у сталі невисокий, тому гаряча вода, що проходить по таких трубах, деформує їх, вони не змінюють своїх лінійних розмірів. Додатковим плюсом є і невисока вартість сталевих труб.Но, як і всякого іншого матеріалу, у них є і свої недоліки. Сталь схильна до корозії, що при низькій якості технічної води, використовуваної в централізованих системах водопостачання і опалювання, стає причиною скорочення терміну служби трубопроводу. Крім того, внутрішній діаметр труб з часом засмічується різними відкладеннями, що особливо помітно на згинах, пропускна здатність сталевого трубопроводу в результаті знижується. Він потребує постійної очищенню, ремонті, огляді та профілактиці. Сталь є провідником, і причиною корозії стають блукаючі струми, що виникають в процесі експлуатації. Висока теплопровідність сталі робить обов'язковим утеплення зовнішньої, а в деяких випадках і внутрішньої частини, трубопроводів. І, крім того, монтажні роботи проводяться із застосуванням зварювання, що вимагає присутності професіонала, спеціального обладнання та збільшує вартість робіт.
Значно ускладнює процес монтажу сталевих труб необхідність нарізання різьби, оскільки система передбачає велику кількість з'єднань із застосуванням муфт, трійників, куточків.

Які сталеві труби можна використовувати в системах водопостачання і опалювання

Якщо ви все-таки зупинили свій вибір на сталевих трубах, подбайте про те , щоб їх якість була досить високим і відповідало тим вимогам, яким повинні задовольняти умови експлуатації. Вибрані вами труби повинні бути виготовлені у відповідності з тими стандартами, які встановлює ГОСТ 3262-75 для водогазопровідних труб. Діаметр умовного проходу у стандартних труб - від 6 до 150 мм, товщина стінок - від 1,8 до 5,5 мм. Залежно від цього параметра, сталеві труби поділяються на легкі, звичайні і посилені, а від того, яким способом можуть нарізатися - на «під нарізку» і «під накатку» .Довжина сталевих труб коливається від 1,5 до 12,5 м, на їх кінцях - циліндрична різьба. За умовами ГОСТу вони перевіряються на пробний гідравлічний тиск, величина якого для легких труб встановлена в 2,3 МПа, для посилених - 3,2Мпа. Сталеві труби можуть бути оцинкованими, що значно підвищує їх стійкість до корозії.
Поверхность оцинкованих сталевих труб повинна мати покриття без пропусків; його пухирчастість не допускається, а от невеликі напливи і шорсткості в нормі.
Для багатоквартирних будинків і промислового застосування можна використовувати сталеві безшовні труби. Вони розраховані на експлуатацію при тиску 2,5 МПа і температурі теплоносія до 300оС. Ці труби підрозділяються на холодно-і гарячодеформовані. Перші мають зовнішній діаметр від 5 до 250 мм, товщину стінок від 1,3 до 24 мм і довжину від 1,5 до 11,5 м. Другі - зовнішній діаметр - 25-820 мм, товщина стінок - 2,5-75 мм , довжина - 4-12,5 м.Для водопостачання заміського будинку, де вода, навіть технічна, проходить через систему очищення і має хорошу якість, застосовують електрозварні труби, розраховані на робочий тиск води до 1,6 МПа і температуру до 300оС. Зварювальні сталеві труби випускаються промисловістю відповідно до сортаментом, що встановлюються ГОСТ 10704-91. Він визначає вимоги до їх зовнішнього вигляду, тому при огляді, зверніть увагу, щоб на поверхні труб не було закатов, полон, рванина, напливів і, тим більше, тріщин, вона повинна бути гладкою і рівною. Допускаються тільки невеликі і незначні дефекти, які ніяк не позначаться на якості і терміні експлуатації труб: вм'ятини, забоїни, сліди зачистки. У кожному разі, товщина стінок не повинна виходити за межі допустимих негативних значень отклоненій.Пріобретая зварні труби, огляньте шви, вони повинні бути щільними, без непроварених ділянок і свищів, допускаються тільки пологі потовщення не вище 0,5 мм. Неприпустимі будь-які дефекти, які можуть знизити якість зварних швів, адже це в будь-який час може призвести до аварійних ситуацій.