Епідемічний паротит (свинка): симптоми хвороби.

«Епідемічний паротит» - таку назву мало що скаже людині, далекій від медицини. А от слово «свинка» з дитинства відомо багатьом людям, адже ця інфекційна хвороба найбільш часто вражає маленьких дітей. Свинка протікає в досить легкій формі і успішно лікується вдома. Однак вона може викликати і серйозні ускладнення, тому необхідно строго виконувати всі призначення лікаря.

Як починається епідемічний паротит

Збудником свинки є вірус, що відноситься до сімейства парамиксовирусов. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Причому вирусоноситель заразний вже за 2 дні до прояву симптомів свинки. Інкубаційний період триває від 11 до 23 днів. Напередодні появи перших симптомів інфікована людина може відчувати слабкість, швидку стомлюваність. Нерідко виникають болі в голові і м'язах.
Може також погіршитися сон і апетит.

Симптоми і лікування свинки

Головний симптом свинки, через якого вона і отримала офіційну назву «паротит» - набрякання привушних слинних залоз з однієї або обох сторін.
По-латині ця залоза називається glandula parotidea.
Опухання супроводжується сухістю в роті, а також болями в області вуха. Ці болі посилюються під час розмови або прийому їжі (жування, ковтання). При форми хвороби набрякання привушних залоз - практично єдиний симптом свинки. В окремих випадках може також бути відчуття слабкості, нездужання. Лікування полягає в ізоляції хворого мінімум на 9 днів, постільному режимі і дієті. Необхідно зменшити в раціоні частку хлібобулочних виробів із пшеничного борошна, макаронів, жирних продуктів, і збільшити кількість молочних продуктів, картоплі, рису, чорного хлеба.После одужання людина набуває стійкий імунітет до цієї хвороби.Якщо у хворого спостерігаються такі симптоми, як помітне набрякання слинних залоз, сильні головні болі, озноб, і при цьому температура досягає 38-39 градусів, свинка протікає в среднетяжелой формі. Щоб уникнути ускладнень, необхідно викликати лікаря і строго дотримуватися його рекомендацій.Прі важкому протіканні хвороби висока температура (близько 40 градусів) може триматися тривалий час. У пацієнта наступає помітний занепад сил, частішає пульс при одночасному зниженні артеріального тиску, різко погіршується апетит, аж до повної відмови від їжі. Дотик до області слинних залоз викликає сильний біль, припухлість може торкнутися область шиї. Як правило, в таких випадках необхідна госпіталізація.Тяжелие ускладнення, що вражають цілий ряд органів (головний мозок, серце, підшлункову залозу, репродуктивні органи і органи слуху) на щастя, при свинці бувають дуже рідко. Однак не варто нехтувати допомогою фахівців, особливо якщо захворіла дитина.