Спринклерная система пожежогасіння.

Підвищені вимоги пожежобезпеки, які пред'являються до будівель і споруд, що мають суспільне і соціальне призначення, виправдані і не раз допомагали зберегти людські життя. Господарі приватних житлових будинків також встановлюють спеціальні системи, що попереджають про задимленості. Але найбільший ступінь захисту можуть забезпечити спринклерні і дренчерні системи пожежогасіння.

Принцип роботи спринклерної системи пожежогасіння

Основним елементом цієї системи є спринклер - розпилюючий пристрій, що використовує воду, яка знаходиться під великим тиском. Воно вмонтовано в систему трубопроводів і, як правило, розміщується на стелі в тих приміщеннях, які треба захистити від небезпеки пожежі. Контролюється і управляється система за допомогою численних датчиків, які реагують як на ознаки задимлення, так і на аномальне підвищення температури.В разі небезпеки пожежі сигнали про неї надходять від датчиків до блоку управління, який і запускає роботу спринклера. Але його запірний елемент може бути зруйнований тільки під дією високої температури. У черговому режимі вхідний отвір спринклерного зрошувача закрито спеціальним клапаном-запором. Ці затвори можуть бути зруйновані не скрізь, а тільки в тих установках, які зазнали дії високих температур, що дозволяє застосовувати систему для гасіння локальних вогнищ пожежі, не заливаючи водою ті приміщення, де температура в нормі. На перший погляд це, звичайно, дуже зручно, але в деяких умовах швидкість спрацьовування спринклера може істотно відрізнятися від швидкості поширення пожежі, що є одним з найбільш істотних недоліків роботи такої системи.
Ефективність роботи спринклерної системи цілком порівнянна з тим, як працюють системи порошкового пожежогасіння.

Недолік спринклерної системи пожежогасіння

До плюсів спринклерної системи пожежогасіння відноситься невисока вартість обладнання, установки та експлуатації. Але до її роботи є нарікання, що стосуються інерції спрацьовування. При низькому рівні стель (до 5-7 м) і значному первинному підвищенні температури спринклери спрацьовують оперативно. Проте в приміщеннях з високими стелями і пожежею, першою стадією якого є низькотемпературне тління, що характеризується незначним виділенням тепла, спринклери просто не спрацьовують вчасно, допускаючи розвиток процесу до значного підвищення температури, що супроводжується значними разрушеніямі.Сегодня на ринку систем протипожежної безпеки є й інші пристрої , що використовують у своїй роботі дренчерний спосіб, в якому вогнегасна суміш відразу розпорошується на значній площі, свідомо більшою, ніж площа розпочатого загоряння. В результаті, системи, що діють за таким принципом, відрізняються швидкістю спрацьовування і високою ефективністю, гарантуючи усунення пожежної небезпеки в самому зародку. Але до недоліків дренчерних систем можна віднести те, що збиток від їх роботи, часом, можна порівняти з утратою, нанесеним огнем.В СНіП, що регламентують норми і правила проектування систем пожежогасіння, не встановлюються конкретні технічні вимоги з проектування та принципом дії подібних установок. Тому одні виробники спринклерних систем пожежної працюють в напрямку зниження їх теплової інерційності, а інші намагаються знайти компромісне рішення між спринклерної і дренчерної установками пожежогасіння, що поєднує в собі переваги кожної з них.

Сучасні спринклерні системи пожежогасіння

Для зниження ціни і полегшення монтажу, в сучасних спринклерних системах застосовуються пластикові труби, а для підвищення ефективності - системи керованого пожежогасіння, в яких реалізовані оптимальні алгоритми функціонування на основі аналізу характеру пожежі та її розвитку. Робота таких систем, як і раніше грунтується на використанні спринклерних зрошувальних установок, але оснащених можливістю примусового пуску.
Для підвищення ефективності в сучасних спринклерних системах пожежогасіння доцільно мати можливість зняття запірного клапана з пролонгацією примусового пуску до моменту, коли це необхідно.
Ініціювання пристрій для керованого пуску може мати різні конструктивні та технічні втілення, але його основним призначенням є забезпечення локального розігріву запірного клапана для активації зрошувальної сплинкерних системи. Серед технічних рішень, які вже знайшли своє втілення в спринклерних системах нового покоління, можна назвати електронагрівальні контактні елементи: нитки розжарювання і резистори, газові генератори і фотопристроїв з високим тепловиделеніем.На ринку новітніх систем пожежогасіння, що відрізняються високою надійністю та ефективністю, які можна встановлювати не тільки в громадських місцях і промислових будівлях, а й у квартирах або приватних будинках, представлені розробки як вітчизняних, так і зарубіжних компаній. У пропонованих ними спринклерних системах керованого пуску використовуються електрорезістори або газогенеруючих пристрої, які відіграють роль ініціаторів роботи зрошувача.