Хрізотілцементние труби: види, монтаж, застосування в будівництві.

Незважаючи на те, що виробництво асбестосодержащих будівельних матеріалів в деяких країнах знаходиться під забороною, в Росії хрізотілцемент, що має дійсно унікальні фізико-хімічні властивості, використовується для виготовлення покрівельних матеріалів і труб, які знаходять саме широке застосування в інженерних мережах, каналізаційних та дренажних системах, сміттєпровід.

Загальні відомості про хрізотілцементе

Композиційний матеріал хрізотілцемент, який раніше мав торгова назва асбоцемент, виходить в результаті затвердіння суміші, що складається з води, портландцементу і хризотил. Співвідношення портландцементу в готовому матеріалі може становити від 80 до 90%, хризотилу - від 10 до 20%. Унікальними властивостями цей матеріал володіє завдяки тому, що хризотил, який в народі називають «гірським льоном» здатний розщеплюватися на найтонші волокна, що володіють підвищеною міцністю на розтяг, пружністю, еластичністю, високими адгезійними і когезійний властивостями. Ці волокна армують бетон, підвищуючи його міцність і стійкість до будь-яких зовнішніх воздействіям.Хрізотілцемент, в якому волокна хризотилу знаходяться у зв'язаному стані, що перешкоджає їх виділення в навколишнє середовище, безпечний. Крім того, хризотил в його складі не вступає в реакцію з лужним середовищем цементного каменю, тому матеріал володіє підвищеною стійкістю до корозії. Він пожежобезпечний, не схильний до дії гнильних бактерій, здатний на короткий час витримати вплив кислих середовищ. Крім того, хрізотілцемент - надійний ізолятор електричних струмів, електромагнітних і радіоактивних випромінювань, він характеризується низькою теплопровідністю і може витримати вплив підвищених температур. Сьогодні промисловість випускає самий широкий асортимент виробів з хрізотілцемента, в тому числі і труби, які знаходять застосування в будівництві.

Види хрізотілцементних труб

Хрізотілцементние труби розрізняють за умовами експлуатації: безнапірні і напірні. Крім того, існує і градація за розмірами: діаметри внутрішнього перерізу можуть бути від 100 до 500 мм, довжина - від 2950 до 5950 мм. Безнапірні труби випускаються двох видів - звичайні, мають маркування БНТ і тонкостінні, з маркуванням БНТТ. Напірні хрізотілцементние труби діляться за призначенням. Ті, які використовуються для водопроводів, мають маркування ВТ, а призначені для теплопроводів, позначаються ТТ. Залежно від величини розрахункового робочого тиску вони поділяються на кілька класів і можуть бути використані при відсутності зовнішніх навантажень в умовах від 0,3 до 1,6 мПа.
Хрізотілцемент має низький коефіцієнт температурного подовження, його лінійні розміри не змінюються навіть при великих температурах.

Монтаж трубопроводів з хрізотілцементних труб

При монтажі трубопроводів з безнапірних хрізоцілцементних труб, призначених для прокладання кабелів зв'язку, каналізаційних або меліораційних систем, використовується одна схема: підготовка траншеї, дренажної або відвідної канави; доставка труб і муфт до місця укладання; контроль їх якості; установка трубопроводу; випробування на герметичність або на прохідність; засипка трубопроводу.
Хрізотілцементние труби і муфти чутливі до механічних пошкоджень і ударів, тому монтаж їх виробляють з дотриманням обережності, бажано, в ручному режимі.
З'єднання труб між собою роблять за допомогою хрізотілцементних або поліетиленових муфт, які монтують на бетонний розчин, бітум, спеціальну мастику або сполучний розчин. Кращої герметизації при прокладці трубопроводів у вологих ґрунтах вдається домогтися із застосуванням гарячого бітуму. У нормальних сухих ґрунтах добре зарекомендували себе муфти з поліетилену, які перед тим, як встановити на кінці труб, розігрівають до 90-100оС.Для монтажу напірних хрізотілцементних труб, які часто використовуються разом зі сталевими, застосовують фланцеві з'єднання або хрізотілцементние муфти, а наконечники сталевих труб протачивают або приварюють до них наконечники-патрубки, що збігаються з зовнішнім діаметром хризотил цементної труби.

Застосування хрізотілцементних труб

У Росії, де виготовлення асбоцементних труб почалося ще в 1932 році, вже накопичений великий досвід щодо їх застосування в самих різних областях, в тому числі, і в будівництві. Їх популярність обумовлена низькою вартістю, адже ціна таких труб в 2-3 рази дешевше металевих і полімерних, а термін служби - більше 50 років. Крім трубопроводів самого різного призначення, хрізотілцементние труби використовують як стовбурів сміттєпроводів і в якості опорних стовпів-паль при зведенні пальових фундаментів, а також обсадних труб колодязів. Септики і танки-накопичувачі для твердих відходів в автономних системах каналізації - ще одна область застосування цього матеріалу. З хрізотілцементних труб виготовляють дренажні системи - для цього робляться отвори по всій їх поверхні або тільки її часті.В нашій країні науковими організаціями, що займаються санітарно-епідеміологічними дослідженнями, була вивчена можливість використання хріотілцементних трубопроводів для систем тепло- та гарячого водопостачання. Було науково доведено, що за своїми органолептичними, хімічними та бактеріологічними властивостями вода після проходження по таким трубопроводах не змінилася, що було підтверджено відповідними сертифікатами.