Гідроізоляція підвалу: Як зробити самостійно.

Гідроізоляція підвальних приміщень - це цілий комплекс заходів, спрямованих на те, щоб убезпечити «нульовий» поверх від проникнення вологи, причиною появи якої можуть стати грунтові води, тривалі проливні дощі і навіть прориви трубопроводів систем тепло- або водопостачання. У тому випадку, коли ви ведете будівництво власного будинку самостійно, врахуйте, що гідроізоляцію підвалу необхідно зробити відразу, ще на етапі зведення фундаменту.

Види гідроізоляції

Існує три найбільш поширених виду гідроізоляції: протівонапорная, безнапірна і капілярна, що враховують всі можливі способи проникнення ґрунтових вод у приміщення підвалу. Протівонапорная, що представляє собою зовнішній гідроізоляційний бар'єр, покликана захистити кладку фундаменту від сильного натиску ґрунтових і талих вод, який трапляється в період весняної повені. Безнапірна гідроізоляція передбачає захист від тривалих дощів і зливових вод, що мають короткочасний вплив. Протикапілярну ізолюючий шар охороняє фундамент і внутрішні приміщення цокольного поверху від проникнення вологи, запобігаючи їх руйнування.
Скупчення вологи в підвальному приміщенні будівлі загрожує руйнуванням фундаменту, стін і підлоги підвалу. Випаровуючись, вона конденсується і у верхніх приміщеннях, завдаючи шкоди обстановці і обробці.
Перш, ніж робити своїми руками той чи інший вид гідроізоляції, необхідно отримати дані геологічної вивченості і визначити рівень грунтових вод, характерний для вашої земельної ділянки. Якщо фундамент споруджуваного будинку буде закладений нижче цього рівня, гідроізоляцію потрібно буде робити обов'язково, незалежно від того, які матеріали будуть використовуватися для заливки фундаменту. Гідроізоляція буде потрібно навіть у тому випадку, коли фундамент буде залитий спеціальним тріщиностійкості залізобетоном з гідроізоляційними добавками, що збільшують його питому щільність і захищають від проникнення вологи ізвне.Сегодня найбільш часто використовують гідроізоляцію проникаючої дії - новітнє ізоляційне покриття на основі сучасних матеріалів і технологічних рішень. З її допомогою питання про гидрозащите підземних і наземних частин будівлі вирішується найефективніше. Гідроізоляція буває двох типів - внутрішня і зовнішня, ідеальний результат виходить при їх одночасному виконанні, ваші дії будуть спрямовані на запобігання руйнівного впливу зовнішніх стихійних вод і захист підлоги і стін підвалу від проникнення вологи.

Зовнішня гідроізоляція стін і підлоги підвалу

Цей тип гідроізоляційних робіт на увазі комплекс заходів, спрямованих на захист нижньої поверхні підлоги підвалу і зовнішньої поверхні його стін. До одним з ефективних способів запобігти проникненню вологи через підлогу, є ізоляційна подушка, укладена на дно котловану, викопаного під фундамент. Для цього спочатку кладеться і щільно трамбується шар глини, поверх якої потрібно покласти кілька шарів толю або руберойду. Листи повинні бути укладені внахлест із запасом 10-15 см, зверху шви необхідно замазати бітумною мастикою. Гідроізолювальний шар підлоги повинен на пару десятків сантиметрів бути ширше фундаменту, щоб можна було на нього укладати гідроізоляцію для стін. Після цього можна заливати підлогу бетоном. Вертикальна ізоляція робиться за тією ж технологією. Листи руберойду кріпляться до нижнього шару і прокладаються уздовж всіх стін по периметру фундаменту. Висота їх повинна бути на 20 см вище верхнього рівня фундаменту. В залишилися зазори між стінами котловану і вертикальною поверхнею фундаменту можна засипати глину і щільно утрамбувати її. У тому випадку, коли зазори досить широкі, добре б зробити кладку в півцеглини і тільки потім засипати щілини глиною. У деяких випадках достатньо за допомогою кріпильних елементів, вмонтованих під кутом в стіни фундаменту, покрити їх хорошим гідроізолюючим складом. Для надійності кріплення і гідроізоляцію можна додатково залити водовідштовхувальним розчином.

Внутрішня гідроізоляція стін і підлоги підвалу

Вона проводиться зсередини, і склад робіт залежить від того, який матеріал використовувався для зведення стін підвалу. Якщо це великоформатні блоки, необхідно ретельно обробити всі шви і стики гідроізолюючої бітумною мастикою, шар її повинен бути досить товстим - не менше 2 см. Поверхня блоків також необхідно обробити мастикою, шар повинен бути тонше, але суцільний, без пропусків. Після цього стіни потрібно обштукатурити, закріпивши на них попередньо сітку або каркас з арматури для жорсткості. Штукатурка накладається шаром товщиною не менше 2-3 см.
Для посилення гідроізоляційного ефекту, спорудити дренажну систему уздовж периметра будинку, що будується. Її згодом можна вивести у верхню дренажну систему, якою буде обладнаний вашу ділянку.
Ефективніше, ще на етапі, коли пів не висох остаточно, обробити його поверхню спеціальним проникаючим гідроізоляційним складом, який запобігти капілярний просочування вологи через бетон. Коли цей момент упущений, і підлога вже висох, використовується традиційний матеріал - бітумна мастика, нею ж необхідно добре обробити і стики між стінами і підлогою.