Авітаміноз: весняне харчування.

З весняним авітамінозом стикаються багато. Він викликає погіршення імунітету, постійну сонливість, швидку стомлюваність і інші неприємні симптоми. Щоб уникнути проявів авітамінозу, необхідно скоригувати весняне харчування.

Продукти для весняного харчування

Вважається, що для позбавлення від весняного авітамінозу достатньо придбати в аптеці вітаміни і регулярно їх приймати. Це, безумовно, варто робити. Проте вживання вітамінних препаратів не виключає правильного харчування, так як вітаміни з продуктів краще засвоюються і є більш прийнятними для організму, ніж синтетичні. При весняному авітамінозі щоденне меню повинне бути різноманітним. Їжте овочі, фрукти, зелень, крупи, білкові продукти - м'ясо, рибу, птицю. Необхідність різноманітності обумовлена ще й тим, що не існує універсального продукту, який забезпечував би організм всіма необхідними вітамінами. Один з найбільш важливих вітамінів для ослабленого імунітету при авітамінозі - вітамін С. Він підвищує опірність організму проти різних інфекцій. Навесні найбагатшими джерелами вітаміну С є цитрусові, яблука, шипшина і капуста. Добре зберігається аскорбінова кислота і в замороженої чорній смородині.
Вітамін С руйнується при тепловій обробці, тому овочі і фрукти бажано їсти в свіжому вигляді.
Недолік сонячного світла в зимовий період часто призводить до браку вітаміну D. Заповнити його запас можна за допомогою червоної риби, ікри, риб'ячого жиру, яєчних жовтків, сметани, печінки, вершкового масла і молока.Вітамін А відповідає за формування скелета, зір і здоров'я шкіри. У максимальних кількостях цей вітамін міститься в моркві, гарбузі, буряку, помідорах, кукурудзі, абрикосах.
Вітамін А не руйнується у високій температурі, однак кип'ятити продукти занадто довго все ж не рекомендується.
За молодість шкіри, функціонування м'язової системи та статевих залоз відповідає вітамін Е. Максимальна кількість цього вітаміну міститься в рослинній олії, яєчному жовтку, шипшині, зелені. Нормальне функціонування нервової системи і висока швидкість метаболізму забезпечуються вітаміном В1. Для заповнення нестачі цього вітаміну необхідно включити в раціон хлібобулочні вироби з борошна вищого сорту, овес, рис, гречка, жито, яєчні жовтки, дріжджі, горіхи, бобові, мясо.Вітамін В2 в організмі відповідає за вміст гемоглобіну і прискорення загоєння ран. У максимальних кількостях він міститься в дріжджах, злакових, молоці, м'ясі, рибі, яйцях і свіжих овочах.

Як правильно зберігати і готувати продукти?

Щоб зберегти максимальну кількість вітамінів в овочах і фруктах, уникайте довго тримати їх на світлі й у воді. Ніколи не нарізайте салати заздалегідь - на повітрі вітаміни швидко руйнуються. Нарізані овочі для супу кладіть тільки в киплячий бульйон - так зберігається більше корисних веществ.Мясо і рибу найкраще запікати в духовці, загорнувши у фольгу - так ви уникнете втрати вітамінів. Добре зберігає корисність продуктів і пароварка, а ось мікрохвильовка - ворог вітамінів. Розморожувати м'ясо або рибу краще всього в холодильнику або при кімнатній температурі.