Як грати на акордеоні.

Майстерність акордеоністів-віртуозів відкрило цьому інструменту дорогу в найкращі концертні зали світу. У той же час народні виконавці часто грають на акордеоні, навіть не знаючи нот. Звичайно, для того, щоб виконувати найскладніші класичні твори, потрібно довго вчитися, причому у хорошого викладача. Але навчитися грати нескладні мелодії ви зможете і самостійно.
Вам знадобиться
  • - акордеон;
  • - самовчитель гри на акордеоні;
  • - схема кварто-квінти кола;
  • - схема клавіатури;
  • - збірка гам і акордів;
  • - ноти для акордеона;
  • - цифровку знайомих пісень.
Інструкція
1
Багато народних музиканти підбирають мелодії і акорди по слуху, благо конструкція акордеона це дозволяє. Але справа у вас піде значно швидше, якщо ви все-таки вивчите ноти і найпростіші тональні послідовності. Акорди в будь-якому творі ставляться в певному порядку. У цьому сенсі кнопковий механізм акордеона і деяких інших інструментів влаштований гранично раціонально. Почніть навчання з правої руки. Вивчіть ноти і їх розташування на клавіатурі. Вона дуже схожа на фортепіанну. Звук в повній октаві «до» розташовується нижче групи з двох чорних клавіш, «ре» - між двома чорними клавішами, «ми» - вище цієї групи і т.д. Майте на увазі, що у акордеона сама верхня і сама нижня октави найчастіше бувають неповними.
2
Навчіться грати нескладні мелодії однією рукою. Краще, якщо вони будуть написані в мажорних тональностях. Ретельно стежите за рухом хутра. У нотах зазвичай позначено, коли хутра потрібно розтягнути або стиснути. Слідкуйте, щоб повітря в інструменті був завжди, повне стиск можливо лише в деяких випадках. Навчіться розсовувати хутра рівномірно. Робіть це спочатку повільно, потім спробуйте в різних темпах.
3
Акомпанемент багатьох музичних творів можна уявити собі у вигляді схеми «Т-SDT», де Т - основний акорд, або тонічний тризвук, S - акорд, побудований на Субдомінанта, тобто на четвертій сходинці, а D - тризвук, яке будується на п'ятому ступені, або домінанті. Навчіться визначати ступені. Так, в до-мажорі субдомінантою буде нота фа, а домінантою - сіль. Дуже корисно вивчити буквені позначення різних тональностей, це допоможе при читанні ціфровок. Обмацайте кнопки акордеона. Знайдіть середину ряду, розташованого найдалі від хутра. На ній ви знайдете невелику виїмку. Це звук до. Середні кнопки в інших рядах - це акорди, які будуються від ноти до. Акордеони бувають різних конструкцій, тому натисніть кожну з цих кнопок і послухайте, який акорд вона дає - октаву, до-мажор, до-мінор або септакорд від цього звуку.
4
Візьміть схему кварто-квінти кола. Справа в тому, що всі кнопки акордеона розташовані саме в Відповідно до цієї схеми, так що по одну сторону від кнопки «до» будуть знаходитися не «сі» і «ре» (або «сі» і «до-дієз»), а «фа» і «сіль». До речі, вони теж можуть бути позначені значками, які легко промацуються. Спробуйте зіграти простенький квадрат за вказаною схемою. Якщо замінити умовні позначення справжніми звуками, то порядок буде такою: «до-фа-соль-до», він же «CFGC». Складіть такі ж схеми для інших тональностей, хоча б для найпоширеніших.
5
З'єднайте акомпанемент з мелодією. Де потрібно міняти акорди, зазначено в цифровку. Як тільки у вас вийде швидка зміна акордів, спробуйте трохи вдосконалити акомпанемент. Наприклад, в кількох місцях замість тризвуку п'ятому ступені взяти домінантсептаккорд.
6
Подивіться уважно на кварто-квінтовий коло. Загляньте також до збірки гам. Ви побачите, що кожній мажорній тональності відповідає паралельна мінорна з тією ж кількістю ключових знаків. Наприклад, для до-мажору це буде ля-мінор, для соль-мажору - мі-мінор, для ре-мажору - сі-мінор і т.д. При цьому є різні види мінору - натуральний, гармонічний та мелодичний. Це важливо враховувати при підборі акомпанементу. Приміром, в популярних піснях частіше інших застосовується гармонійний мінор з підвищеною сьомий щаблем. Якщо ви спробуєте вибудувати акорди акомпанементу за запропонованою вже схемою, то в натуральному ля-мінорі за тонічним мінорним акордом підуть ре-мінор і мі-мінор, а в гармонійному акорд п'ятому ступені буде мажорним.