Як визначити, де південь, де північ.

Перед будь-яким грибником, ягідником, скаутом, любителем спортивного орієнтування або просто цінителем природи, туристом, людиною, якій не чужі рюкзак і намет, часто встає завдання не заблукати в лісі. Давно вже придуманий спосіб орієнтуватися на місцевості відносно сторін світу, винайдений і прилад, який вказує ці сторони світу - компас. Але компас не завжди в потрібну хвилину буває під рукою. Виявляється, сторони світу з високою точністю можна визначити та іншими методами, без компаса.
Вам знадобиться
  • Годинники
Інструкція
1
Подивіться на положення небесних світил: вдень - сонця, вночі - деяких зірок. Використовувати цей метод можна, якщо погода хороша, ясна, малохмарна.
2
Встаньте так, щоб годинна стрілка наручного годинника дивилася на сонце, то уявна лінія, проведена посередині між цією стрілкою і напрямом на цифру 12, буде вказувати прямо на південь. Відповідно, за спиною буде напрямок на північ , а розкинуті в сторони руки вкажуть на захід (права рука) і на схід (ліва рука).
3
Визначити північ ное напрям вночі можна по Полярній зірці, яка і буде знаходитися строго на північ е.
4
Знайдіть одиночне дерево (особливо, ялина або березу) та подивіться на його гілки. З південного боку вони будуть гущі, зате кора грубіше і сильніше обросла мохом і лишайником - з північ ной.
5
Зверніть увагу на мурашник. Мурахи будують його з південного боку дерева, квартальні просіки в лісі теж орієнтовані по сторонах світу, а в церков вівтарі звернені на схід.
Зверніть увагу
Якщо є по близькості церква чи мечеть, то і її можна використовувати для визначення сторін світу. Так, вівтар завжди знаходиться на сході.
Корисна порада
Всі зірки за ніч описують уявний круг по небосхилу і в різний час вказують різні напрямки. Така ілюзія виникає рахунок обертання земної кулі. Поворот небосхилу відбувається навколо Полярної зірки, яка свого відносного положення не змінює і тому є надійним орієнтиром.