Як визначити перетин дроту.

При ремонті квартири дуже важливо вибрати правильну електропроводку, часто переслідує думка: якщо вже взявся - значить, треба робити на століття. З одного боку, це правильно, але часто деяких відверто заносить. Так як же визначити перетин, на проводі і на якому кабелі зупинити свій вибір?

Спершу слід спланувати, яке навантаження буде подаватися на ту чи іншу кімнату, а потім вже визначити перетин кабелю. Всі ми знаємо, що при малому перерізі дроту під навантаженням він буде розігріватися - так з яким запасом брати провід? Чим вище температура роботи дроти, тим менше ресурс його роботи. Звідси й висновок: нічого не повинно грітися. Необхідно враховувати і те, що, крім запасу міцності на максимальний струм і ізоляцію, є ще й дозволене час роботи при підвищеній нагрузке.Так як же все-таки вибрати потрібний дріт? Візьмемо для прикладу кухню. Ви робите ремонт і вже накупили меблі, нову варильну панель зі склокерамічним покриттям, посудомийну машину і силу-силенну різних пристосувань для зручності готування. Справа серйозна, відкриваємо інструкції до приладів, де виробник російською по білому рекомендує нам звернеться в сервісний центр по кваліфіковану допомогу. Але чим ми гірші інженерів сервісу? Ми дивимося на споживану навантаження і бачимо, що вона перевищує допустиму навантаження для перетину дроту в 2,5мм2 Що робити? Згадуємо простий закон робити все міддю: на висвітлення беремо провід 1,5 -2 мм2, а для розеток - 2,5 мм2. У сервісному центрі нам радять: прокладайте 2- 2,5 мм2 а краще взагалі 4 мм2.Окончательно втративши довіру до всіх порадників, беремо книгу під назвою «Правила експлуатації електроустановок», за таблицями струму так і виходить: для освітлення 1,5 мм2, а для розеток 2,5 мм2, а от про посудомийну машину і варильну панель ну ні слова ... Але прочитавши уважніше, бачимо, що на квартиру від щитка прокладається провід 6 мм2. Роблячи висновки, можна, звичайно, прокласти дроти перетином в 4 мм2, але чи варто це робити? Навіть якщо провід пропрацює не 2, а 4 години під підвищеним навантаженням, ніж це нам загрожує - тим, що він прослужить не 200, а 100 років. Висновок напрошується сам: у всьому потрібно мати почуття міри. Може бути, не треба робити з квартири величезний трансформатор, а краще витратиться і купити якісний з хорошою ізоляцією провід, малопотужні електроприлади, встановити додаткові автомати і економити електроенергію.

Не така вже рідкість, коли потрібно самостійно визначити невідому площа перерізу дроти . Зробити це нескладно, і способів існує декілька. На жаль, скористатися найпростішим з них - з'ясувати перетин з маркування на ізоляції - майже ніколи не вдається: маркування або відсутній, або затерта до неможливості. Всі інші способи зводяться до з'ясування за допомогою підручних засобів.
Інструкція
1
Використовувати для цього можна будь-які доступні вимірювальні прилади. ідеальний варіант - скористатися микрометром; цілком можна замінити його штангенциркулем. В крайньому випадку, підійдуть рулетка або лінійка з чітко видимими поділами і олівець (або довгий товстий цвях). Як відомо, площа круга (а перетин дроти - саме коло) можна знайти за формулами S =? R2 або S = 0,25? D2; r - радіус дроти , D - його діаметр. Безпосередньо радіус перерізу провідника виміряти складно, та й нема чого - цілком достатньо визначити діаметр. Оскільки? = 3,14, можна прийняти, що S = 0,78D2, - точність обчислень виходить цілком прийнятною.
2
Простіше кажучи, щоб дізнатися площа перерізу, потрібно виміряти мікрометром (або штангенциркулем - він більш доступний) діаметр жили дроти , результат помножити сам на себе, те, що вийде - помножити ще на 0 , 78. При визначенні перерізу проводів великого діаметру (від 2,5 мм) для спрощення підрахунків можна користуватися коефіцієнтом 0,8. При вимірі проводів діаметром 0,5 мм і менше можна застосовувати коефіцієнт 0,7.
3
За відсутності таких точних вимірювальних приладів, як штангенциркуль або мікрометр, можна визначити діаметр за допомогою лінійки. Для цього потрібно намотати на предмет начебто олівця деякий, для зручності підрахунків - кратне десяти, число витків «досліджуваного» дроти ; ніж витків буде більше, тим точніше буде кінцевий результат. Намотування повинна бути щільною, виток до витка. Потім слід виміряти лінійкою довжину вийшла намотування, довжину розділити на число витків, - результат і буде діаметром жили дроти . Далі можна розрахувати перетин дроти по описаній вище методиці.
4
Визначити перетин многожильного дроти можна двома способами. При наявності мікрометра або штангенциркуля вимірюється перетин однієї жили, результат множиться на кількість жил. Щоб виміряти перетин многожильного дроти лінійкою, його необхідно скрутити плоскогубцями в «косичку» і далі діяти так, як описано вище.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=NvYxOA0C76o