Як побудувати композицію.

Композиція - загальна назва для будь-якого художнього твору (музичного, літературного), а також дисципліна, що вивчає закони форми твору. Побудова композиції в кожному роді мистецтва ґрунтується на загальних законах і має особливості, властиві конкретному виду мистецтва. Так, побудова музичної композиції ґрунтується на поданні твору у вигляді союзу декількох частин.
Інструкція
1
В цілому композицію музичного твору можна представити у вигляді схеми: вступ - головна тема, перехідна тема, побічна тема, розвиток, кульмінація, фінал.
2
Перша частина музичної композиції - вступ. Воно має бути коротким, зазвичай містить невеликий набір граючих інструментів. В таких випадках по вступу важко визначити характер твору, настрій і деякі інші емоційні відмінності. Можна визначити лише загальні риси: лад, тональність, метр.В деяких випадках (урочисті марші, бравурні вальси і подібні твори) у вступі грають всі інструменти для створення ефекту масовості, величі. Триває вступ до 30 секунд (близько 8 тактів).
3
Наступна частина композиції - основна тема. В пісенному жанрі це місце називається заспівом. Тут викладається основна тема твору, проявляються майже всі фарби композиції: настрій, мелодика, характер. Триває заспів до 40 секунд (16-32 такти)
4
Далі може бути тема-перемичка, в піснях звана бриджем. Тут викладається перехідний мотив між заспівом і приспівом. Триває бридж до 10 секунд (4-8 тактів). Виконує роль логічного крещендо (збільшення динаміки), що веде до приспіву.
5
Побічна тема, або приспів. У класичних творах вона контрастує за характером з головної (повільна - швидка, мажорна - мінорна, тридольна - Четирехдольний, тиха - гучна, синкоповані - співуча).
6
Розвиток композиції полягає в боротьбі викладених тем, варіації акомпанементу, додаванні нових підголосків та інструментів.
7
Кульмінація - найяскравіший момент твори по динаміці, ритму та іншими критеріями. Потрібно враховувати, що якщо загальний настрой твори спокійний (колискова), то і кульмінація повинна бути помірною (відповідно до законів жанру).
8
Фінал підсумовує розвиток, ставить теми знову в різні ніші, заспокоює музику. В деяких випадках, навпаки, в фіналі звучать яскраві акорди, що залишають враження вибуху на останніх звуках.