Як розставляти коефіцієнти з хімії. Як швидко вирішувати вирівняні реакцій з хімії.

Як розставляти коефіцієнти в рівняннях хімічних реакцій, якщо дана тема в шкільному курсі по ряду яких-небудь причин пройшла повз, а знати, між тим, це необхідно. Правильно розставляти коефіцієнти можна, дотримуючись певних правил. Даний спосіб називається метод підстановки.
Інструкція
1
Перш ніж приступати до самого завданням, потрібно засвоїти, що цифра, яка ставиться перед хімічним елементом або всієї формулою називається коефіцієнтом. А цифра, що стоїть після (і трохи внизу) означає індекс. Крім цього потрібно знати, що: • коефіцієнт відноситься до всіх хімічних символам, вартим після нього в формулі • коефіцієнт множиться на індекс (не складається!) • число атомів кожного елемента вступають в реакцію речовин повинно збігатися з числом атомів цих елементів, що входять до складу продуктів реакціі.Напрімер, запис формули 2H2SO4 означає 4 атома H (водню), 2 атома S (сірки) та 8 атомів O (кисню).
2
1. Приклад № 1. Розглянемо рівняння горіння етілена.Прі згорянні органічного речовини утворюються оксид вуглецю (IV) (вуглекислий газ) і вода. Спробуємо послідовно розставити коеффіціенти.C2H4 + O2 => CO2 + H2OНачінаем аналізувати. В реакцію в ступило 2 атома С (вуглецю), а вийшов тільки 1 атом, значить перед CO2 ставимо 2. Тепер їх кількість одінаково.C2H4 + O2 => 2CO2 + H2OТеперь дивимося на H (водень). В реакцію вступило 4 атома водню, а вийшло в результаті тільки 2 атома, отже, перед H2O (водою) ставимо 2 - тепер вийшло теж 4C2H4 + O2 => 2CO2 + 2H2OСчітаем всі атоми О (кисню), що утворилися в результаті реакції (тобто, після знака рівності). 4 атома в 2CO2 і 2 атома в 2H2O - всього 6 атомів. А до реакції всього 2 атома, значить, перед молекулою кисню O2 ставимо 3, а значить, їх стало теж 6.C2H4 + 3O2 => 2CO2 + 2H2OТакім чином, вийшло однакову кількість атомів кожного елемента до і після знака равенства.C2H4 + 3O2 => 2CO2 + 2H2O
3
2. Приклад № 2. Розглянемо реакцію взаємодії алюмінію з розбавленою сірчаною кіслотой.Al + H2SO4 => Al2 (SO4) 3 + H2Смотрім на атоми S, що входять до складу Al2 (SO4) 3 - з 3, а в H2SO4 (сірчаної кислоти) тільки 1 , отже, і перед сірчаної кислотою теж ставимо 3.Al + 3H2SO4 => Al2 (SO4) 3 + H2Зато тепер вийшло до реакції 6 атомів H (водню), а після реакції тільки 2, значить, перед молекулою H2 (водню) ставимо теж 3, щоб в цілому вийшло 6.Al + 3H2SO4 => Al2 (SO4) 3 + 3H2В останню чергу дивимося на алюміній. Так як в Al2 (SO4) 3 (сульфаті алюмінію) всього 2 атома алюмінію, то і до реакції перед Al (алюмінієм) ставимо 2.2Al + 3H2SO4 => Al2 (SO4) 3 + 3H2Теперь кількість всіх атомів до і після реакції збігається. Виявилося, що розставляти коефіцієнти в хімічних рівняннях не так і складно. Досить потренуватися і все вийде.
Корисна порада
Обов'язково враховуйте, що коефіцієнт множиться на індекс, а не складається.
Для багатьох школярів написати рівняння хімічних реакцій і правильно розставити коефіцієнти нелегке завдання. Причому, головну трудність у них чомусь викликає саме друга її частина. Здавалося б, нічого складного в тому немає, проте часом учні пасують, впадаючи в повну розгубленість. А адже треба всього лише запам'ятати кілька простих правил, і задача перестане викликати труднощі.
Інструкція
1
Коефіцієнт, тобто число, що стоїть перед формулою молекули хімічної речовини, відноситься до всіх символам, і множиться на кожен індекс кожного символу! Саме множиться, а не складається! Це може здатися неймовірним, але деякі школярі складають два числа замість того, щоб їх перемножити.
2
Іншими словами, якщо в лівій частині реакції записано: 2Na3PO4 + 3CaCl2 = ... Це значить, що в реакцію вступило 6 атомів натрію, 2 атома фосфору, 8 атомів кисню, 3 атома кальцію і 6 атомів хлору.
3
Кількість атомів кожного елемента вихідних речовин (тобто знаходяться в лівій частині рівняння) має збігатися з кількістю атомів кожного елемента продуктів реакції (відповідно, що знаходяться в його правій частині).
4
Розглянемо це правило, записавши до кінця рівняння реакції фосфату натрію з хлористим кальцієм. Для більшої наочності, приберіть з лівої частини рівняння коефіцієнти . Na3PO4 + CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + NaCl
5
В ході реакції утворюється практично нерозчинна сіль - фосфат кальцію - і хлористий натрій. Як же розставити коефіцієнти ? Відразу зверніть увагу, що у фосфат-іона (РО4) в правій частині рівняння індекс дорівнює двом. Тому, щоб зрівняти кількості атомів фосфору і кисню в лівій і правій частині, перед формулою молекули фосфату натрію треба поставити коефіцієнт 2. Вийде: 2Na3PO4 + СaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + NaCl
6
Ви бачите, що кількість атомів фосфору і кисню зрівняне, але поки ще різна кількість атомів натрію, кальцію і хлору. У лівій частині: натрію - 6 атомів, кальцію - 1 атом, хлору - 2 атома. У правій частині, відповідно: натрію - 1 атом, кальцію - 3 атома, хлору - 1 атом.
7
зрівнювати кількість атомів натрію, приписавши коефіцієнт 6 до молекули хлористого натрію. Виходить: 2Na3 (PO4) 2 + CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaCl
8
Залишилося зрівняти останні два елементи. Ви бачите, що в лівій частині 1 атом кальцію і 2 атома хлору, а в правій - 3 атома кальцію і 6 атомів хлору. Тобто, рівно в три рази більше! Підставляючи коефіцієнт 3 до молекули хлористого кальцію, отримаєте підсумкове рівняння: 2Na3 (PO4) 2 + 3CaCl2 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaCl