Як знайти помилку. Як побачити підкреслену помилку.

Провідним принципом орфографії російської мови є морфологічний принцип. Д.Е. Розенталь визначає сутність цього принципу в такий спосіб: "Загальні для споріднених слів значущі частини (морфеми) зберігають на листі єдине накреслення, хоча у вимові розрізняються залежно від фонетичних умов, в яких опиняються звуки, що входять до складу значущих частин слова". Користуючись цим принципом легко можна виявити помилки в тексті.
Вам знадобиться
  • Орфографічний словник російської мови
Інструкція
1
Виберіть слово, в написанні якої існують сумніви. Наприклад, слово "хо/пекла". Підбирайте до нього однокореневі слова, поки потрібна "сумнівна" голосна не опиниться ударної - "хід". Отже, слово "ходовий" пишеться через "о", як і всі слова, що мають той же корінь. Перевіряйте таким чином будь-яке слово, підбираючи до нього однокореневі.
2
Запам'ятайте правила про "фонетичних написаннях", що зустрічаються в російській орфографії. Наприклад, правило про написання приставок, що закінчуються на "з" (без-, воз-, з-, низ-, раз-, чрез-). "Кінцевий звук" з "в цих приставках перед глухими приголосними кореня оглушается: бездушний - нетямущий, видати - витлумачити і т.д." (Довідник Д.Е. Розенталя "Сучасна російська мова").
3
Умійте розрізняти також традиційні та дифференцирующие написання. До дифференцирующим відносяться написання, "службовці для розрізнення на листі омофонів: підпал (іменник) - підпалив (дієслово), бал - бал, кампанія - компанія" (Довідник Д.Е. Розенталя "Сучасна російська мова"). До традиційних же относятсяісторіческіе написання типу поєднань жи-ши-ци, созранівшіеся ще з давньоруської мови.
Зверніть увагу
Не панікуйте, якщо робите занадто багато помилок. Грамотність - всього лише навик, вона розвивається завдяки постійній роботі над вправами. Також допомагає регулярне вдумливе читання, коли око починає сам "запам'ятовувати" вірне написання слів. Отже більше читайте.
Корисна порада
Використовуйте принципи російської орфографії для самоперевірки, під час роботи над текстом - ви уникнете найпоширеніших помилок. Якщо у вас немає можливості посидіти над текстом щільно - наберіть його в Word і запустіть перевірку орфографії, програма сама визначить "проблемні місця". Потім, звіряючись з орфографічним словником, зробіть необхідні правки.