Як розговорити мовчуна.

Мовний розвиток дітей йде різними темпами. Одні вже в півтора року кажуть правильними пропозиціями, інші в дворічному віці ледь вимовляють окремі слова, а треті навіть в школі говорять мало і неохоче. Чи означає це, що у дитини або навіть у дорослої затримка мовного розвитку? І як її подолати?
Інструкція
1
Переконайтеся, що у вашого мовчуна все в порядку зі слухом. Зверніть увагу, як дитина реагує на ваші слова. Чи розуміє він ваші прохання? Чи розвинена у нього пасивна мова? Зверніть особливу увагу на погляд дитини. Малюк, який погано чує, дуже уважно стежить за мімікою дорослого. Якщо мова йде про дорослому, задайте собі і йому питання, чи не став він гірше чути.
2
Якщо ви не особливо балакучі, подолайте свою любов до мовчання. Побільше розмовляйте з мовчуном. Він міг успадкувати мовчазність і від вас. Крім того, він повинен зрозуміти, що спілкуватися може бути цікаво. Обговорюйте все, що бачите навколо. Розповідайте маляті, що трапилося за день, і не забувайте його питати, як він провів день в яслах або у бабусі. Зрештою малюк зрозуміє, що від нього чекають відповіді, і почне говорити. З дорослим говорите про цікаві для нього речах. Так ви швидше викличте бажання відповісти. Намагайтеся бути компетентним у тому, про що говорите.
3
Створюйте ігрові ситуації, в яких мовчун повинен буде щось попросити. Наприклад, загородите прохід в дитячий куточок предметом, який дитина не здатний сам зрушити з місця і не може через нього перелізти. Якщо дитина просто потягне вас за руку і спробує показати жестами, що потрібно предмет зрушити - зробіть вигляд, що ви не розумієте. Але занадто НЕ упорствуйте і не доводьте дитину до сліз. Чи не домагайтеся, щоб він заговорив одразу, а краще придумайте ще подібні ситуації. Це можна проробляти і з дорослими, але ситуації, звичайно, будуть іншими.
4
Не сподівайтеся, що дитина сама почне говорити, якщо ви будете читати йому багато книжок. Читати, звичайно, необхідно, як і показувати малюкові мультфільми. Але все це потрібно обговорювати з дитиною. Задавайте питання, на які дитина повинна буде дати відповідь, хоча б односкладовий. З дорослим мовчуном просто обговорюйте прочитане разом. Намагайтеся читати ті ж книги, що і він, щоб бути в темі.
5
Дитячі руки - ваші надійні помічники. Розвиток мовлення дитини безпосередньо пов'язане з розвитком дрібної моторики. Створіть будинку розвиваюче середовище. У нього має бути достатньо іграшок на застібках. Мозаїк, конструкторів. Розговорити дорослого допоможуть будь-які загальні справи, навіть прибирання в квартирі, коли ви змушені будете спілкуватися і про щось домовлятися.
6
Учіть дитину ліпити. Для ліплення можна використовувати різні матеріали. Це може бути пластилін, замазка, глина.
7
Врахуйте, що людина найохочіше говорить про те, що йому цікаво. Намагайтеся захопити дитину різними заняттями. Вибирайте для нього книжки з яскравими картинками, водите на спектаклі. До речі, дорослий мовчун теж може заговорити, якщо щось вразило його уяву.
Зверніть увагу
Бувають діти, які чудово маніпулюють іграшками і придумують навіть в два роки досить складні сюжети, але все це - без єдиного звуку. При цьому вони відмінно розуміють, що їм кажуть. Якщо ж дитина реагує на ваші слова неадекватно, потрібно негайно звернутися до лікаря. Чим раніше буде виявлена причина порушення слуху - тим більше шансів, що вдасться забезпечити дитині нормальне развітіе.Нікогда НЕ сюсюкайте, навіть якщо дитина ще дуже малий. Говоріть зрозуміло і чітко, але не наслідуйте дитячої мови.
Корисна порада
У розмові з дитиною намагайтеся не вживати витіюватих пропозицій і незрозумілих слів. Звичайно, в якісь моменти нові слова необхідні. Постарайтеся дитині їх пояснити. Мозаїки і конструктори для маленької дитини повинні бути з досить великими деталями. Деталі не повинні пролазити в ніс або в вухо.