Як робити скрипт.

В буквальному перекладі слово script означає «сценарій», тобто опис послідовності дій, які слід вчинити, щоб виконати певне завдання. Стосовно до інтернет-програмуванню такими завданнями можуть бути, наприклад, відображення годинника на інтернет-сторінці, реалізація різноманітних візуальних ефектів з картинками і т.д. Та й показ в браузері самої сторінки в сучасній мережі теж виконується за заданим в скрипте сценарієм. Давайте спробуємо написати пару найпростіших скриптів, щоб отримати уявлення про те, що вони собою являють.
Інструкція
1
Залежно від того, де відбувається виконання сценарію, скрипти діляться на «клієнтські» і «серверні». Переходячи по якомусь адресою в мережі, ми відправляємо URL цікавить сторінки серверу, і той запускає сценарій (скрипт), що знаходиться за вказаною адресою. Скрипт, виконуючи на сервері запрограмовані в ньому дії, збирає сторінку з потрібних блоків і відправляє її браузеру. Це - серверний скрипт. Отримавши сторінку, браузер на нашому комп'ютері візуалізує її для нас і, якщо в отриманому коді сторінки є якийсь сценарій, то вже він займається виконанням цього скрипта. Це - клієнтський скріпт.Чтоби сервер або браузер могли прочитати, зрозуміти і виконати сценарій він повинен бути складений і записаний по відомим їм правилам. Такі набори правил називають скриптовими мовами програмування. Більшість серверних сценаріїв в даний час пишуться на мові PHP, а більшість клієнтських - мовою JavaScript. Щоб самому написати скрипт достатньо мати звичайний текстовий редактор - блокнот. Але для постійного програмування скриптів не обійтися без спеціалізованого редактора. Такий редактор бере на себе левову частку рутинної роботи з написання скриптів, залишаючи програмісту більше часу для творчества.Давайте напишемо простий скрипт на серверній мові PHP. Першим рядком треба повідомити виконавцеві, що з цього місця починається сценарій. Мовою PHP цей відкриває тег виглядає так: Між цими двома тегами знаходяться інструкції - оператори мови. Наприклад, інструкція надрукувати напис, залишену О. Бендером на Кавказьких скелях, пишеться так: echo ("Тут були Кіся і Ося"); А інструкція показати поточний час в форматі ЧАС: ХВИЛИНА пишеться так: echo date ('H: i') ; Повністю PHP-скрипт, складений з цих операторів, буде виглядати так: Після виконання цього скрипта серверної програмою-виконавцем (інтерпретатором мови) сторіночка б виглядала так:
2
А цей же сценарій на клієнтському мові JavaScript виглядатиме так: var now = new date (); document.write ("В"); document.write (now.getHours () + ":" + now. getMinutes ()); document.write ("тут були Кіся і Ося!"); Тут рядок var now = new date () віддає виконавцю сценарію команду створити новий віртуальний об'єкт з ім'ям "now", який являє собою поточну дату і час. document.write () - це команда написати в сторінці те, що зазначено в дужках, а команди now.getHours () і now.getMinutes () наказують витягти з об'єкта "now" поточні годину і мінуту.Осталось для більшої наочності об'єднати ці два скрипта в один файл, зберегти його на сервері і набрати URL в адресному рядку браузера. В результаті побачимо однакові рядки, один з яких була виконана за нашим сценарієм на сервері (інтерпретатором PHP), а інша - в нашому комп'ютері (інтерпретатором JavaScript).
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=QZ30c6JO-HQ
В інтернет-програмуванні постійно виникає потреба залучити якогось віртуального виконавця для виконання потрібних програмісту дій в браузері або на сервері. Діями можуть бути, наприклад, візуальні ефекти або обробка вводяться відвідувачем даних в браузері. Або складання запитуваної сторінки з окремих блоків на сервері. Віртуальним виконавцем цих дій буде програмне забезпечення сервера або браузера, а сценарій для виконавця доведеться писати на одному з ськріптових мов програмування. Щоб отримати загальне уявлення про те, як робляться скрипти, давайте напишемо нескладний сценарій на мові JavaScript.
Інструкція
1
Сценарій JavaScript виконується безпосередньо в браузері, тому все, що необхідно для написання і виконання, вже є у вас в комп'ютері. Як робочий інструмент програміста будемо використовувати звичайний текстовий редактор - стандартний Блокнот. Цього цілком достатньо для створення простого скрипта, але, зрозуміло, для постійного програмування краще використовувати спеціалізований редактор.Первий крок: створіть в блокноті новий документ для запису інструкцій браузеру.
2
Тепер можна почати писати код інструкцій. Браузер розуміє не один язик - наприклад, для розмітки сторінки використовується мова HTML (HyperText Markup Language - «мова розмітки гіпертексту»), а для розширеного опису зовнішнього вигляду елементів сторінки - мова CSS (Cascading Style Sheets - «каскадні таблиці стилів»). Щоб дати виконавцю сценарію зрозуміти, що ця частина вихідного коду сторінки написана на мові JavaScript, всі інструкції треба помістити всередину відкриває і закриває тегів: Інструкції для браузера називаються операторами мови . Наприклад, інструкція прочитати і запам'ятати для подальшого використання в сценарії поточні дату і час комп'ютера виглядає так: var aTime = new Date (); Тепер об'єкт aTime містить дані про дату і час і при необхідності їх можна витягувати і обробляти. Інша інструкція - надрукувати в тілі сторінки яке або повідомлення - виглядає так: document.write ("яке або повідомлення"); Зверніть увагу - тут вказано об'єкт з ім'ям "document", його не треба створювати, це відбувається автоматично. Він являє собою віртуальний образ поточної сторінки. З цього об'єкта можна витягувати інформацію про сторінку і з ним можна здійснювати різні трансформації - наприклад, в цьому рядку коду ви за допомогою оператора write записали в document текст "яке або повідомлення" .Тепер задійте в сценарії обидві ці рядки - напишіть на сторінці поточний час : document.write ("Текущее время" + aTime.getHours () + ":" + aTime.getMinutes ()); Тут простою операцією додавання (+) ви зчепили чотири складові частини друкується рядка. В остаточному вигляді ваш простий сценарій буде виглядати так:
3
Завершальний крок: збережіть скрипт з розширенням html або htm (наприклад, timeJS.html). Щоб подивитися, що у вас вийшло, відкрийте файл в браузері - просто клацніть його подвійним клацанням миші.