Як виростити кристали з мідного купоросу. інструкція по вирощуванню кристалів з мідного купоросу.

Кристали завжди викликали у людини особливе цікавість і подив. Сама природа подбала про таке явище, як їх зростання, в результаті чого утворюються красиві кристали химерної форми. Виявляється, можна виростити кристали з мідного купоросу самостійно навіть у домашніх умовах, тим більше що реактив для цього необхідний настільки поширений, що є практично в кожному будинку. Це сульфат міді, кристаллогидрат якого має синє забарвлення, а безводна його сіль - блідо-блакитну. Для вирощування кристалів прекрасно підходять обидва варіанти.
Вам знадобиться
  • Стакан, тарілка або блюдце, мідний купорос, безбарвний лак
Інструкція
1
Придбати сульфат міді або мідний купорос можна в будь-якому магазині для ремонту або садівництва, тому як призначення мідного купоросу саме в обприскуванні дерев і чагарників від шкідників. При цьому немає необхідності у використанні спеціалізованої хімічної посуду, а всі лабораторні маніпуляції можна проводити в звичайній чашці і блюдце.
2
Спочатку готується первинний насичений розчин солі. Для цього потрібно взяти півсклянки гарячої води і розчинити півчайної ложки сульфату міді. Після повного розчинення повторювати розчинення солі до тих пір, поки вона не перестане розчинятися. Таким чином, вийде насичений розчин мідного купоросу.
3
Щоб кристали вийшли гарні і чисті, для цього необхідно отриманий розчин відфільтрувати, причому якомога швидше, доки відбулася кристалізація. Отриманий фільтрат перелити в блюдце і прикрити склом (можна і не прикривати, але при попаданні пилу або комах в розчин відбудеться його забруднення і в підсумку кристали втратять свою чистоту).
4
Через добу, а можливо і раніше, вже можна спостерігати випали маленькі кристалики. Їх з'являється багато, причому частина з них розташовується скупченнями, а деякі - одиночними екземплярами. Саме на останні ромбовидні кристалики і потрібно звернути увагу. Для подальшої роботи необхідно вибрати кристали найбільш правильної форми без додаткових включень або домішок.
5
Далі знову готується розчин мідного купоросу, який тепер називається маточним, причому за аналогічною схемою. Отриманий фільтрат переливаємо в блюдце або тарілку і обережно поміщаємо в нього вибрані кристалики в кількості від 2 до 5 штук. Важливою умовою є їх віддалене один від одного розташування, інакше під час власного росту вони можуть з'єднатися між собою і тоді кристалів правильної форми не вийде. Потім закрити ємність склом і час від часу приготовляти новий матковий розчин і обережно доливати до попереднього, в якому знаходяться підростаючі кристали.
6
Через кілька тижнів можна виростити кристали з мідного купоросу у вигляді красивих ромбовидних утворень насиченого синього кольору. Тільки треба пам'ятати, що отриманий продукт дуже крихкий і з часом втрачає воду, перетворюючись в рихлий порошок блакитного кольору - в безводну сіль, тобто іншими словами відбувається руйнування кристалів. А тому в цілях тривалого збереження їх покривають безбарвним лаком.
7
Аналогічно можна отримати «чудо-камені» на ниточці, якщо відразу розташувати спочатку отримані кристалики уздовж нитки по дну тарілки. У підсумку вийде власноруч виготовлене намисто з синіх «дорогоцінних каменів». Вирощені кристали можуть служити предметом гордості власних досягнень в області хімії.
Корисна порада
Якщо хочете отримати одиночні, правильної форми кристали, то стежте, щоб під час доливання розчину на основні кристали не випали нові маленькі кристалики.
Самостійно виростити камінь, схожий на коштовність небесно-блакитного кольору, може будь-який - дитина і дорослий.
Вам знадобиться
  • - Скляна банка
  • - перекладинку з дроту
  • - Нитка
  • - Необхідний запас сульфату купоросу
  • - Два тижні і терпіння
Інструкція
1
Першим кроком буде приготування концентрованого складу мідного купоросу. Треба взяти колбу з водою, покласти в неї купорос і акуратно перемішати. Щоб зрозуміти, коли солі для розчину достатньо, треба уважно стежити за тим, як вона розчиняється. Якщо розчинення перестало відбуватися, тут же припиняйте розбавлення. На триста грамів води зазвичай доводиться двісті грамів купоросу.
2
Потім візьміть каструлю, залийте в неї воду (не до країв) і поставте туди стакан. Мета - кілька розігріти склад, але не більше того. Слідкуйте уважно і перемішуйте. Повинен вийти концентрований трохи теплий розчин, в якому встиг розчинитися весь купорос.
3
Дістаньте банку або спеціалізований стакан і перелийте туди отриману рідину. Тепер потрібно приготувати так звану «затравки». Для цього візьміть нитку і прив'яжіть до неї невеликий кристалик сульфату міді. Зробіть перекладинку, щоб закріпити цю нитку, і покладіть на стакан, опустивши кристалик в розчин. Розчин повинен встигнути до того часу злегка охолонути.
4
Навколо цієї нитки і зростатиме кристал. Якщо спочатку прикріплений кристалик розчинитися - не біда. Далі два шляхи: або виростити кристал швидко, або повільно. У другому випадку важливо взяти для затравки красивий кристалик (щоб вийшов аналогічний, тільки великий). У такому випадку варто прибрати конструкцію з прикритою банки, перекладинки і нитки в затишне місце, де буде кімнатна температура. І чекати. Тижнів зо два. Потім насолоджуватися результатом.
5
У випадку, якщо ви хочете швидкого результату, розчин потрібно знову злегка нагріти, знову опустити нитку і чим-небудь накрити банку. І так кілька разів - від легкого нагрівання, до охолодження. Поспостерігайте - до нитці, коли розчин охолоне, будуть прикріплюватися інші невеликі кристалики. Якщо випаде невеликий осад, то нічого страшного. Сховайте банку на день. Через добу красень-кристал буде готовий.
Зверніть увагу
- Той же експеримент можна провести і з звичайною сіллю - Можна зробити кристал незвичайної форми - змотати дріт у певну форму (наприклад, в форму сердечка) і стежити, щоб кристал не надто розрісся, щоб обриси були видні
Корисна порада
- Мідний купорос можна придбати через інтернет, рідше його можна зустріти в господарських магазінах.- перекладинку можна легко зробити з стержня звичайної ручкі.- Якщо ви хочете зберегти кристал, бережно обсушіть його, обріжте нитку і покрийте безбарвним лаком.