Як побудувати дах дерев'яного будинку.

Практично у всіх дахів дерев'яних будинків є ухил. Його називають скатами. Дах з горищем називають горищних дахом, а якщо вона споруджена на чотирьох скатах, то такий дах іменується шатрової. В наших широтах для зведення дахів дерев'яних будинків користуються, в основному, деревом хвойних порід. Цей матеріал доступний і володіє хорошими експлуатаційними якостями.
Інструкція
1
Якщо будинок дерев'яний, необхідно подбати про те, щоб дерево було досить сухим (вологість не більше 10%). Інакше головні вузли вашого даху будуть піддані деформації, що в підсумку призведе покрівлю в непридатність. Визначившись з пристроєм даху, можна приступати до установки стійок, прогонів і підкосів.
2
Спочатку встановлюються крайні крокви, потім між ними натягується шнур, після чого продовжується установка проміжних крокв. При цьому потрібно орієнтуватися по шнуру і стежити за тим, щоб верхня площина верхніх крокв перебувала на одному рівні. Відстань між крокв дорівнює 60 см. Кожна пара крокв стягується затяжками. На наступному етапі будівництва йде установка покрівлі. Перевагу варто віддавати безпечним і мають порівняно великий експлуатаційний термін матеріалами. Крім того, вони в ідеалі повинні легко встановлюватися, не вимагати якихось складних підготовчих робіт і мати демократичну ціну.
3
На сьогоднішній день особливо популярними в якості покрівлі є наступні матеріали: ондулін і нулайн. Зовні вони дуже схожі на шифер. В їх складі присутній азбест, вони відрізняються довговічністю і гнучкістю. Виробник на ці матеріали дає гарантію 20 років. Хоча при дотриманні всіх правил безпеки воно можуть прослужити всі 50 років, не втративши при цьому своїх споживчих якостей.
4
Покрівля монтується на спеціальну обрешітку, яка може бути металевою або дерев'яною. Хочеться зауважити, що обрешетка з цих абсолютно різних матеріалів встановлюється по одній і тій же схемі. Робота це досить небезпечна, тому буде незайвим вдатися до допомоги професіоналів. А ви в цей час можете слідкувати за якістю виконання і надійністю кріплення.
В малоповерховому будівництві найчастіше зводять двосхилі дахи. Кроквяна система може бути змонтована двома способами: укладанням крокв безпосередньо на мауерлат і установкою їх на балки верхнього перекриття. Найчастіше будівельники використовують другий варіант. Якщо знати етапи і правила зведення даху, її можна вибудувати самостійно.
Вам знадобиться
  • - брус 15/5 або 20/5 см
  • - дошки 15/5 або 20/5 см
  • - дошки 15/2,5 см
  • - цвяхи на 150 мм
  • - саморізи по дереву на 150 см
  • - молоток
  • - шуруповерт
Інструкція
1
Основні елементи даху - крокви (іноді їх називають «ноги»). Вони покликані витримувати вагове навантаження покрівельного матеріалу і забезпечити стійкість до бічних навантажень на стіни. Тому, з метою запобігання їх перекидання (наприклад, при сильному вітрі), між кроквами першого і останнього ряду встановлюють стяжки у вигляді бруса перерізом 10/15 см.
2
Висота даху визначається згідно з проектом або безпосередньо за місцем на готовому зрубі. Виходячи з цього параметра готують крокви. Ці елементи покрівлі повинні бути однакової довжини і перетину. Монтаж даху починають з установки мауерлата. Будівельники часто називають його «сволоком». Мауерлат являє собою брус перерізом 10/15 або 15/15 см, яким обв'язують стіни будинку. Його завдання - розподіляти снігове і інші навантаження.
3
Якщо стіни зведені з цегли, під 2-3 ряду від верху кладки заздалегідь вмуровують дерев'яні бруски. Після укладання мауерлата його з'єднують з ними за допомогою металевих скоб. Якщо будинок з піноблоку, поверх стін формують залізобетонний пояс. Під час заливки бетону через кожні 1,5-2 м встановлюють прутки арматури, які повинні підніматися над площиною пояса на 8-10 см. Під них висвердлюють отвори в брусі і зверху на ці стрижні насаджують мауерлат.
4
Після чого приступають до установки балок перекриття. Для цього використовують брус перерізом 20/10 або 15/10 см. Довжина цих елементів даху повинна бути такою, щоб будучи укладеними на стіни їх торці утворили виступи, відповідні ширині майбутнього карниза. Починають монтаж перекриття з укладання брусів у протилежних стін, оступившись на півметра від їх краю. Потім на рівній відстані укладають решта балки. Крок між ними розраховують виходячи з розмірів крокв. Наприклад, якщо в їхній якості будуть використовуватися дошки 15/5 см, відстань між балками повинно скласти 60 см. До мауерлату їх кріплять цвяхами довжиною 15 см.
5
Далі встановлюють коник. Спочатку на протилежних стінах встановлюють допоміжні стійки у вигляді П-подібних розпірок, висота яких повинна відповідати висоті даху. Після чого монтують аналогічні проміжні конструкції. Потім потрібно натягнути шнурку і вивірити її горизонтальність. Така розмітка послужить орієнтиром для укладання коника. Зазвичай він представляє собою довгу дошку перетином 15/5 або 20/5 см. Коник кріплять до перших стійок за допомогою декількох саморізів.
6
Далі монтують кроквяну систему. У цій роботі існує правило, якого потрібно дотримуватися: встановивши кроква з одного боку, відразу ж монтують йому протилежне. До коника дошки кріплять цвяхами або саморізами, до балок притягують за допомогою металевих пластин.
7
По завершенні монтажу кроквяної системи приступають до пристрою фронтонів. В якості обшивки цих торцевих сторін даху використовують дошки 15/2,5 см. Після чого цим же пиломатеріалом підшивають карниз по всьому периметру будинку. Далі, крокви вкривають гідроізоляційний матеріал (руберойд) і поверх нього монтують обрешітку, до якої буде кріпитися покрівельний матеріал (ондулін, металочерепиця, профлист та ін.).