Як понизити шум.

Стаціонарний (домашній) комп'ютер і ноутбук мають цілий ряд відмінностей: форм-фактор пристроїв, різну кількість споживаної енергії, різні системи охолодження і т.д. В процесі постійної роботи з комп'ютером, особливо в нічний час, про себе може дати знати шум , що виходить від комп'ютера. Він повністю залежить від роботи вентиляторів всередині системного блоку.
Вам знадобиться
  • Пасивна система охолодження, програмне забезпечення Speed Fan, зміна кола електроживлення вентилятора.
Інструкція
1
В ноутбуках використовується менше шум ная система охолодження. Вона працює пасивно, працює за допомогою забору повітря. Перебуваючи в звичайному робочому стані, ноутбук не включає систему охолодження. Як тільки датчики фіксують наближення до певної температурі, процесор подає сигнал для включення вентилятора. Кулер проводить забір повітря, і загальна температура швидко падає. Пасивна система охолодження має багато плюсів: мале енергоспоживання, низький рівень шум а (з'являється лише на кілька секунд) і т.д. Для установки такої системи охолодження в системний блок знадобляться чималенькі гроші.
2
Ще одним засобом зниження рівня шум а може стати установка спеціальних програм, які регулюють швидкість вентиляторів. Такі програми мають графічний інтерфейс. Робота цих програм полягає в програмному зниженні швидкості обертання вентиляторів. Швидкість обертання вентилятора прямо пропорційна рівню шум а. До таких програм можна віднести утиліту Speed Fan.
3
Наступним засобом зниження рівня шум а буде зміна ланцюга електроживлення вентилятора. Ви, напевно, знаєте, що всі вентилятори працюють від напруги 12 вольт. При зниженні електроживлення відбувається зниження кількості оборотів вентилятора, що призводить до зменшення рівня шум а. Кабель живлення включає в себе 4 дроти: червоний (+ 12В), жовтий (+ 5В) і два чорних (земля). У стандартній схемі електроживлення вентилятор чіпляють до червоному і чорному проводу. При з'єднанні контактів вентилятора з одним червоним і другим чорним проводом, відбувається розподіл напруги (12В - 5В). Результатом такого поділу стає напруга в 7В.
Багато володарі персональних комп'ютерів зіштовхуються з проблемою сильного шуму, який виходить з надр системного блоку. Особливо сильно страждають від нього ті користувачі, комп'ютери яких працюють в цілодобовому режимі і заважають їм спати. Причиною гучного звуку при роботі зазвичай є вентилятори. З таким шумом можна і потрібно боротися.

Причини шуму

Основні джерела шуму всередині системного блоку - вентилятори. Обертові лопаті, розсікаючи повітря, створюють шум. Свою частку в порушення тиші вносять і гудячі підшипники. Причиною галасливій роботи може стати знос тертьових частин вентилятора. Якщо комп'ютер працює в запиленому приміщенні, він забивається брудом. Налипла на лопаті пил може порушити балансування крильчатки, що призведе до биття, вібрації і шуму.Забітие щільно звалялася пилом радіатори процесора або відеокарти гірше відводять тепло, і система підвищує обороти вентилятора. Це призводить до посилення гучності звуку работи.Нередко причиною появи шуму стає економія на корпусі системного блоку і вентиляторах. В результаті бюджетний корпус, виготовлений з дуже тонкого металу, сильно вібрує, а дешеві кулери виробляють найсильніший гул.Некоторие виробники материнських плат не оснащуються свої вироби системою автоматичного регулювання обертів вентиляторів. Вона повинна відстежувати температуру і змінювати обороти крильчатки залежно від навантаження. Якщо її немає, комп'ютер шумить і у простої, і в моменти пікового навантаження.

Як зменшити шум комп'ютера

Для початку потрібно візуально оцінити стан вентиляторів і радіаторів охолодження. Якщо вони покриті пилом і забиті брудом - потрібно їх ретельно прочистити. Ребра радіатора варто пропилососити, а лопаті вентилятора протереть.Еслі вентилятор комп'ютера зашумів після тривалого терміну служби, йому може знадобитися профілактика. Зніміть його з посадочного місця. На одній з його сторін знаходиться наклейка. Видаливши її, в центрі корпусу ви виявите вал вентилятора. Капніть на нього одну краплю рідкого машинного масла і зачекайте кілька хвилин. Це потрібно для рівномірного розподілу масла по всім труться. Встановіть вентилятор на место.Еслі в корпусі спочатку були встановлені бюджетні вентилятори, спроби доопрацювання не матимуть сенсу. Краще замінити їх на більш якісні моделі.Еслі системна плата вашого комп'ютера не підтримує регулювання оборотів системних вентиляторів, можна придбати спеціальний пристрій - реобас. Воно встановлюється в передню панель системного блоку і дозволяє регулювати обороти кожного вентілятора.Есть більш простий і бюджетний спосіб регулювання обертів кулерів. Це спеціальні терморезистори, які включаються в ланцюг вентилятора. Їх опір змінюється в залежності від температури всередині системного блоку. У міру підйому температури опір знижується, а обороти лопатей зростають. При зниженні температури опір збільшується, що приводить до падіння частоти обертання крильчатки і зниженню шума.Можно змінити активну систему охолодження на пасивну, працюючу без вентиляторів. В таких системах застосовуються спеціальні теплові трубки, які досить ефективно відводять тепло. Основний недолік таких систем - вони досить громіздкі і зажадають наявності місткого корпуса.Нередко причиною шуму є корпус системного блоку. Намагайтеся при купівлі вибирати важкі корпусу з товстого металу. За рахунок достатньої жорсткості і великої маси буде гаситися вібрація.Для боротьби з вібрацією можна використовувати спеціальні кріплення корпусних вентиляторів. Ці антивібраційні підвіси зазвичай виготовлені з м'якої гуми або сілікона.Даже якщо всі вентилятори в вашому системному блоці працюють абсолютно безшумно, робота жорсткого диска і приводу оптичних дисків все одно буде чутна. Знизити шум такого роду можна за допомогою звукоізоляції корпусу. Його можна обклеїти зсередини спеціальним звукопоглинальним матеріалом.