Як виростити фундук.

Ліщина звичайна - чагарник, плодом якого є горіх, часто ліщину називають лісовим горіхом. фундук називають або плід цієї рослини, або садові сорти ліщини. Це невибаглива культура, здатна рости на найрізноманітніших грунтах. Садові сорти ліщини мають більші і смачні плоди, ніж лісові. Вони також невибагливі до умов, тому добре приживуться на будь-якій ділянці.
Інструкція
1
Садівники-аматори для розмноження фундука зазвичай використовують вегетативний спосіб, тобто відводками або поділом куста.1) При розмноженні фундука відводками навесні поряд з материнським кущем викопайте канавку. Однорічний або дворічний втечу пригніть до землі, надрізавши з нижньої сторони втечі кору для кращого коренеутворення. Присипте канавку з опущеним в неї втечею землею з перегноєм, при цьому залиште верхівку втечі з 3-4 нирками. Восени, в листопаді, пересадите втечу з корінням на постійне місце. Перші плоди в цьому випадку з'являться на шостий год.2) Для розмноження фундука діленням куща викопайте кущ, розділіть його на кілька частин і пересадите на постійне місце. При такому способі розмноження рослина буде плодоносити на третій чи четвертий рік.
2
При розмноженні насінням молоде рослина не зберігає всіх властивостей материнського чагарнику, тому в садівництві цей спосіб розмноження використовується рідко. Якщо ви все-таки хочете посадити горішок фундука, необхідно вибрати великі плоди і зберегти до листопада в сухому прохолодному місці. В листопаді перекладіть горіхи річковим піском і залиште до весни в холодному місці, періодично увлажняя.Другой спосіб - посадити насіння відразу після дозрівання, а перед морозами промульчіровать грядку шаром 10 см.
3
Якщо ви купуєте саджанці фундука, складно відрізнити їх від дикої ліщини. В цьому випадку віддавайте перевагу саджанцям з пурпуровою забарвленням листя, так як дикорослих сортів з такою забарвленням немає. Щоб купити саме відводки, а не вирощені з насіння саджанці, подивіться на корінь: у відводків він мочкуватий, а у рослини, вирощеного з насіння - стрижневий. Крім того, саджанці-відводки завжди в два рази дорожче.
4
Фундук любить полив, особливо в період дозрівання плодів, оскільки його коріння розташовані близько до поверхні. В іншому догляд за фундуком нескладний. До грунтів він невимогливий, але на удобрених грунтах дає вищий урожай.
5
Рослина через два-три роки після посадки слід починати формувати, обрізаючи слабкі гілки і залишаючи десять-дванадцять сильних пагонів, розташованих якнайдалі один від одного.
фундук рослинознавці називають окультурену різновид ліщини. На відміну від звичайної ліщини, цей гібрид краще приживається у садівників-аматорів. Через цінних поживних якостей цієї рослини багато дачників прагнуть завести його на своїй ділянці. Найчастіше ліщина розмножують саджанцями, однак при деякій вправності можна виростити фундук з горіха. Для цього необхідно вивчити особливості сортового насіння і перед посадкою проконсультуватися з фахівцем.
Вам знадобиться
  • - зрілі насіння фундука;
  • - легкий супіщаний грунт;
  • - дерев'яний ящик;
  • - пісок;
  • - вода ;
  • - фанерний лист;
  • - перегній.
Інструкція
1
Правильно підберіть сорт фундука, щоб він прижився в умовах вашого саду. Для вирощування в середній смузі Росії досвідчені селекціонери зазвичай рекомендують гібриди, що поєднують в собі крупноплодность і морозостійкість (такі як «Панахесскій,« Тамбовський ранній і «Тамбовський пізній,« Комсомольський і деякі інші). Можна посадити на дачі і ліщину, однак є ризик, що вона не приживеться далеко від лісу.
2
Підберіть для посіву повністю доспілі насіння. Їх зазвичай збирають в період з вересня по жовтень. За якісними горіхами звертайтеся не так на ринок, а до знайомих садівникам або в спеціальний розплідник.
3
Приступайте до посіву фундука відразу після збору насіння. Садіть побільше горіхів, щоб надалі у вас була можливість отбраковать нездорові або слабкі сіянці. На 1 кв.м добре розпушена ділянки землі висійте півсотні насіння, закривши їх на глибину 7-8 см. Оптимальним грунтом для фундука вважається легкий, супіщаний.
4
Якщо осіння посадка з яких-небудь причин не заладилося, навесні обов'язково проведіть стратифікацію насіння (допоможіть їм швидше прорости). Для цього потрібно протягом трьох-чотирьох місяців потримати горіхи в дерев'яному ящику, наповненому вологим піском (одна частина насіння і три частини субстрату). Слідкуйте за температурою сипучого грунту, щоб вона залишалася в межах від +1 до +10 градусів.
5
Перемішайте пісок і горіхи один раз за час стратифікації, щоб забезпечити посівного матеріалу необхідний доступ кисню. Рекомендується висипати грунт разом з насінням на сухий фанерний лист, все гарненько розмішати і знову прибрати в ящик.
6
Садіть підготовлені до весняного посіву горіхи на глибину 5-6 см. За словами ботаніків, фундук - невибаглива культура. Однак потрібно прибирати з грядки бур'яни і час від часу розпушувати грунт. При посухи для нормального росту і розвитку сіянців необхідний їх полив. Через рік висота маленького ліщини може досягти приблизно 15 см, а його коренева шийка - товщини в 3 мм і більше. В цьому випадку можна пересадити фундук на постійне місце, додавши в яму відро перегною. Якщо ж ваш сіянець ще замалий, затримайте пересадку до наступного року.
Зверніть увагу
Якщо виростити фундук з горіха, то він може не зберегти всіх властивостей сорту. На зміцнілий молодий ліщина рекомендується прищепити живець сортового фундука.
Корисна порада
Не забувайте, що фундук - рослина перекрестноопиляемое. Щоб ліщина добре розвивався і плодоносив, бажано посадити на одній ділянці декілька різних сортів. У середній смузі в якості запилювачів зазвичай використовують фундуки «Первісток», «Тамбовський ранній» і «Тамбовський пізній».