Як поставити зруб.

зрубів називається несуча конструктивна частина будинку. Підлоги та даху у зрубу немає, складається він з декількох перпендикулярно укладених колод, які скріплені в кутах особливим чином. Спорудити зруб - значить зробити найголовнішу частина будь-якого дерев'яного будови.
Вам знадобиться
  • Плотницкий сокиру, стамеска, схил, ножівка, пила двуручная, скоби металеві, штикова лопата, рулетка, лінійка, кутник, будівельний рівень, кольорові олівці, крейда воскові
Інструкція
1
Зведення зрубу за традицією велося на Русі за допомогою обробки колод на висоті. Які операції при цьому виконував тесля? Підготовлене колоду потрібно підняти наверх, розмітити, обрубати по розмітці і приладнати на потрібне місце. Але ж початківець тесляр навряд чи зможе обробити колоду з необхідною точністю відразу. Підганяючи колоду за місцем, доведеться, можливо, не раз його знімати. А при цьому підвищується вірогідність нанести собі травму.
2
Підвищити безпеку можна за допомогою установки лісів. Однак це вимагає додаткового часу та будматеріалів. До того ж, висотні роботи з сокирою без належних навичок завжди таять у собі небезпеку.
3
Оптимальне рішення - вибудовувати зруб кількома частинами, кожна з яких по висоті дорівнює людському росту. Це так звана рубка з перекладанням. При цьому способі частини зрубу виготовляються на землі, потім розбираються і складаються на основний зруб. Необхідність в лісах відпадає, так само як і роботи з сокирою на висоті. Витрати часу на складання та розбирання конструкції окупаються безпекою роботи.
4
Перше, що потрібно знати, приступаючи до споруди зрубу, так це те, що ідеального колоди в природі не буває. Будь-яке колоду зменшується в товщині від комля до вершини. З цієї причини, укладаючи колоди одне на інше, слід чергувати вершини і Комлєв.
5
Щоб вінці при збірці зрубу щільніше прилягали один до одного, уздовж колоди вибирається паз. Виготовлення канта - це ще одна операція, без якої не обходиться збірка зрубу. Замкові з'єднання зрубу відомі як «лапа» і «ластівчин хвіст».
6
Споруда зрубу починається з заготівлі колод. Перевага слід віддавати хвойним породам. Для зрубів бань годиться осика, оскільки вона стійка до впливу води. Береза ж досить «примхлива» і схильна до гниття. Заготовлений ліс слід висушити і окоріть.
7
На майданчику, вибраної для спорудження зрубу, виконайте розмітку, використовуючи шнур і кілочки. Головна задача - домогтися отримання прямих кутів.
8
З дерев'яних осикових чурок метрової довжини виготовте тимчасовий фундамент у вигляді підкладок під зруб. Встановити прокладки потрібно біля кутів зрубу, це допоможе правильно розподілити навантаження. Для забезпечення горизонтальності поверхні використовуйте будівельний рівень.
9
Безпосереднє виготовлення зрубу почніть з колод окладного вінця. З одного боку вінця зробіть кант шириною приблизно в 100 мм. Цим кантом вінці стануть спиратися на фундамент.
10
Далі проводиться обробка кінців прогонів. Для початку вирубуються «боввани», довжина яких дорівнює діаметру колод. Через обрану на торці «бовдура» точку проводиться лінія «лапи» з розширенням всередину зрубу. По шаблону на зовнішньої і внутрішньої «щоці» наноситься лінія «лапи».
11
На «щоках» колоди далі проводяться вертикальні лінії, які відстоять від торця на ширину «бовдура». Робимо запив і вирубуємо «лапу». Після цього укладаємо поперечні колоди «бовдурами» на «лапи» і кріпимо їх металевими скобами. Перевіряємо розміри зрубу. Якщо претензій до розмірів немає, кріпимо прогони з прокладками допомогою скоб.
12
Для пристрою нижньої обв'язки слід виготовити «боввани» на нижніх прогонах. Треба домогтися, щоб верхні частини колод були горизонтальними і знаходилися в одній площині. Пам'ятайте про чергування комлей і вершин в кожному вінці.
13
Потім приступаємо до вибирання паза. По всій довжині колоди на лінії паза робимо насічки хрестоподібної форми, а потім вибираємо деревину по лініях паза. Далі вирубуємо «лапи» і укладаємо колоду на місце, перевіряючи надійність його прилягання.
14
Перед укладанням підвіконного вінця слід розмітити отвір дверей. Робити отвір слід на 5-10 см менше необхідного розміру. Таким же чином розмічаються і віконні прорізи.
15
Виготовлення верхньої частини зрубу починаємо з того, що укладаємо надвіконної вінець на землю. Приступаємо до верхньої обв'язки, яка складається з двох верхніх прогонів.
16
Виготовлення крокв вимагає особливої ретельності, оскільки від їх якості залежить міцність даху. Довжина заготовок залежить від кута нахилу даху і від довжини подстропілін.
17
Наступний етап будівництва - виготовлення стовпів. Стовпи діляться на дверні, віконні, кутові і проміжні. Найбільшу площу перерізу мають кутові стовпи. Завершується споруда зрубу установкою крокв. Жердини або дошки встановлюємо поперек подстропілін і скріплюємо цвяхами.
18
Зруб практично готовий. Потім необхідно буде виготовити фундамент майбутньої будови, покрити дах, побудувати піч, змайструвати підлоги, обшити фронтони, врізати вікна і двері.