Коли в Києві цвітуть каштани.

Останній весняний місяць для української столиці не просто 31 листок календаря і провісник літа. Саме в травні Київ починає прикрашатися, перетворюючись на величезну оранжерею, заповнену магнолією, бузком і, звичайно ж, неофіційним символом міста каштанами. Починають цвісти каштани в першій декаді травня. Втім, крім «планового» весняного цвітіння, існує і ще одне, в вересні. І раді йому не все.

Ровесник декабристів

В 2025 році знаменитим київським каштанам виповниться 200 років. Як, наприклад, і повстання, підняте на Сенатській площі декабристами. Втім, ці події навряд чи пов'язані чимось, крім дати. Адже до Києва каштани потрапили не з Петербурга, а з південно-східної частини європейського континенту, зовсім випадково. Спочатку вони були посаджені тільки в Києво-Печерській Лаврі. І вже з неї добрі городяни, користуючись тим, що ростуть молоді дерева дуже швидко, цвісти починають в юності, невибагливі до грунту і погоду, рознесли саджанці по будинках і вулицях, швидко перетворивши Київ у царство каштанів.

Спека, спека, смажені каштани

Каштани цілком морозостійкі. Але, як і багато жителі півдня, не просто сприйнятливі до спеки, а ще й обожнюють безкоштовний небесний солярій. Так що активно цвісти вони починають, як тільки в українську столицю приходить тепла весна. За різними джерелами, старт процесу появи на каштанових деревах квіток дається або з 1 по 4 травня, або тижнем пізніше. І вже незабаром гілки прогинаються під величезними гронами плодів. За оцінками озеленювачів, в місті зростає близько мільйона дерев, що дають приблизно 30 тисяч тонн плодів. А паралельно розквітає і бузок, що створює в Києві в цей час року просто-таки непередавану красоту.Кстаті, вживати плоди вуличних каштанів в їжу не рекомендується, адже в Києві цвіте НЕ їстівний вид сімейства букових. Своїми фарбами жителів і гостей радує в основному кінський звичайний, що відноситься до конскокаштанним і вживаний більшою частиною в фармакології, а також оголений і м'ясо-червоний. Триває таке цвітіння, максимум, до кінця травня. І обсипає на прощання вулиці білими квітами, передаючи своєрідну квіткову естафету іншому українському тубільцеві з листочками - акації. Тим самим мимоволі відносячи до часів Громадянської війни і романсу про запашні грона білої акації з фільму «Дні Турбіних». Припинення цвітіння каштанів і бузку означає для киян початок літньої спеки.

Осінні. Пора?

Вся краса київського каштана, точніше, її зелена частина, остаточно зникає в середині серпня, гинучи при хронічно високої літній температурі. Серйозну загрозу деревам і квітам наносять грози, особливо травневі, і вулична моль, давно яка вважає каштан рідним домом. Не варто забувати і про екологію, через яку страждає не одна українська столиця, і гинуть не лише каштани. Хоча якраз їх слабенькі листочки перетворюються в прах первимі.Та ж сама шкідлива міль, а також спека і погана екологія провокують кінський каштан на не надто нормальне, на думку ботаніків, дія - цвітіння номер два. Відбувається воно вже в вересні, коли клімат стає помірним, і на деревах, які вирішили, що слідом за літом настала весна, знову з'являються квіти. Правда, вже без свіжих плодів. Як стверджують знову ж вчені, цвісти і вдруге можуть тільки хворі влітку дерева. Таким дивним, з точки зору науки, спосіб вони немов прощаються з життям ...