Як перевірити трансформатор.

Сьогодні в багатьох квартирах встановлені точкові світильники з напругою 12 В. Джерелом живлення для них є міська електрична мережа 220 В.

Для пониження напруги електричної мережі в даному випадку використовуються трансформатори. В основі будь-якого пристрою такого роду знаходиться сердечник і обмотка, виконана ізольованим проводом. За своєю конструкцією і технології виготовлення трансформатори для світильників схожі з традиційними силовими апаратами, відповідно, причини виходу з ладу також можуть бути общімі.Чтоби перевірити трансформатор самостійно і визначити причину поломки, необхідно розуміти, що можливі несправності можуть бути двох видів: електричні і механічні. Несправності механічного характеру виникають внаслідок поломки висновків, екрану, кріпильної арматури, сердечника або каркаса трансформатора. До електричних неполадкам відносяться всілякі замикання між витками обмоток, коротке замикання обмотки на сердечник (екран, корпус, або арматуру), обрив обмоток, пробій між обмотками, місцевий перегрів, зменшення опору ізоляціі.Начінать перевірку слід з зовнішнього огляду трансформатора на предмет можливих механічних поломок . У разі їх виявлення необхідно усунути всі наявні механічні дефекти. Для того щоб перевірити трансформатор самостійно на електричні неполадки, буде потрібно прилад - омметр. З його допомогою можна здійснити перевірку на коротке замикання між обмотками і корпусом трансформатора. Для цього потрібно включити прилад між висновками різних обмоток, або ж між висновками і корпусом трансформатора. За допомогою омметра перевіряється опір ізоляції, для якого встановлена своя фізична величина, в залежності від герметизації пристрою. Для герметизованих трансформаторів вона повинна становити не менше 100 Мом, а для негерметизованих - не менше 10 МОм.

Трансформатор струму є одним з електровимірювальних приладів. Для того щоб його показання були коректними, необхідно періодично проводити комплекс робіт по випробуванню і перевірці пристрою. Всі вимірювання повинні проводитися фахівцями електролабораторії згідно встановленим правилам.
Інструкція
1
Складіть вольт-амперну характеристику трансформатора струму. Дані вимірювання дозволяють виявити працездатність вторинної обмотки на наявності міжвиткових замикань. Як правило, для проведення даної перевірки використовують випробувальний прилад Ретом-11 або аналогічний пристрій. Він вимірює залежність напруги вторинної обмотки і намагнічує струму первинної обмотки. Далі складається таблиця отриманих даних, будується графік і виявляються відхилення.
2
Визначте коефіцієнт трансформації, який показує те, наскільки точно трансформатор проводить перетворення проходить через нього струму. Розраховане значення порівнюється з класом точності, який вказаний на бирці пристрою.
3
Перевірте відповідність маркування висновків. При цьому визначається, чи відповідає заводське маркування трансформатора струму з чинним підключенням. Для цього необхідно пофазно подати на живильну лінію напруга мережі і виявити відповідність забарвлення фаз.
4
Виміряйте опору ізоляції. Для цього необхідно подати на первинні обмотки напруга в 2500 В, а на вторинні - 500-1000 В. Після цього порівняйте показання з нормами, зазначеними в таблиці РД 34.45-51.300-97.
5
Проведіть високовольтні випробування ізоляції. Це необхідно тому, що трансформатори струму знаходяться безпосередньо на лінії навантаження, що робить їх елементом ланцюга, а це може привести до пошкодження ізоляції. Використовуйте для перевірки високовольтне випробувальне напруга.
6
При цьому пам'ятайте, що шар ізоляції трансформатора струму складається з полімеру, тому до нього має бути додано боле низька напруга, ніж при випробуванні лінії навантаження. Порівняйте отримані показання до встановлених норм по електричної безпеки.