Як перевірити зір.

Щоб напевно дізнатися, що з вашим зором все гаразд, необхідно відвідати кваліфікованого фахівця. Рекомендується проходити огляд як мінімум раз на рік. Але якщо найближчим часом у вас не буде можливості піти до лікаря, ви можете перевірити зір самостійно, в домашніх умовах.

Є кілька способів зробити це. Існує спеціальний тест на астигматизм, а також тест, за допомогою якого можна перевірити зір поблизу. Найпоширенішим способом перевірки є тест Снеллена (або тест Сивцева). Цей тест ідеально підходить для самостійної перевірки зору.

Що таке тест Снеллена і як ним користуватися

Тестом Сивцева користуються лікарі, коли перевіряють гостроту зору пацієнта. Щоб оцінити точність зору, офтальмолог просить його прочитати спеціальну таблицю з відстані шести метрів. Таблиця Снеллена - це кілька рядів букв, які розташовуються один під одним. У кожному ряду знаходяться букви різного розміру: верхній ряд - найбільші, нижній - найдрібніші. Якщо необхідно перевірити зір дитини або людини, яка незнайомий з російським алфавітом, використовуються аналоги цієї таблиці. Для дітей букви замінюються картинками, для дорослих - кружками, які розірвані зліва, справа, знизу або зверху. Нижня рядок, що складається з найдрібніших букв, називається 1,0. Якщо людина здатна прочитати її по черзі обома очима з шести метрів, гострота його зору дорівнює одиниці. Це нормальний зір, проте не найкраще.

Як перевірити зір самому

Перевірити зір самостійно, використовуючи тест Снеллена, дуже просто. Можливо, вам знадобиться допомога іншої людини.

  • Щоб пройти тест, необхідно придбати таблицю Снеллена. Її можна знайти в інтернеті і роздрукувати.
  • Потрібно повісити таблицю на порожній стіні без вікон на рівні очей.
  • Якщо ви носите окуляри або контактні лінзи, надягніть їх.
  • Відійдіть від таблиці на шість метрів, сядьте на стілець або встаньте.
  • Спочатку необхідно закрити праве око. Читайте кожну строчку, починаючи з верхньої, поступово спускайтеся вниз. Хто-небудь повинен відзначити найнижчу сходинку, яку ви прочитаєте правильно.
  • Потім повторіть ці дії, закривши ліве око.

Якщо у вас не вийшло прочитати рядок 1,0 обома очима , швидше за все, ваш зір потребує корекції.

Відвідування окуліста необхідно для своєчасного виявлення проблем із зором у дітей. Чим раніше патологія буде виявлена, тим легше буде її усунути. На огляді офтальмолог оцінює правильність формування структури ока і робить висновок про те, що зоровий аналізатор нормально розвивається і у дитини хороший зір.
Перший раз перевіряють зір у дитини ще в пологовому будинку одразу після народження: неонатолог оглядає глазки немовляти. Ця перевірка без використання спеціальних приладів не є повноцінною, але дозволяє виявити вроджені патології та аномалії розвитку очей. Особливу увагу приділяють дітям, народженим раніше терміну або у важких пологах. При виявленні будь-яких відхилень, лікар дає направлення на консультацію до офтальмолога. Перевіряти зір на першому році життя необхідно 3 рази: в 3 міс, 6 міс і 12 міс.

Перевірка зору будинки

Перевірити зір у дитини можна самостійно вдома, не чекаючи чергового відвідування лікаря-офтальмолога. У двомісячної дитини визначають реакцію зіниць на світло, а також рух очей за переміщається перед ним предметом. В 3 міс немовля повинен дізнаватися рідних і впевнено фіксувати погляд на предметі. Піврічна дитина вже повинен дізнаватися предмети або іграшки, розташовані на різній відстані від його очей. У рік малюк в нормі дізнається невеликий предмет з відстані 1 метр. До 2 років гострота зору збільшується, і дитина намагається розглянути предмет з 2,5 метрів.

Перевірка зору у окуліста

Лікар при першому відвідуванні перевіряє гостроту зору, тобто здатність дитини в залежності від віку фіксувати погляд на предметі і стежити за ним. Щоб визначити поля зору, офтальмолог бере іграшку і поступово виводить з-за голови малюка доти, поки той її не помітить. Перевіряючи стан очних м'язів, вік і слізних шляхів, доктор стежить за синхронним рухом очей, прохідністю слізних проток, здатністю повік нормально відкриватися і закриватися. Очне дно дивляться за допомогою щілинної лампи і офтальмоскопа. Вся процедура перевірки зору у дитини триває в середньому 5 хв. Після цього батьки отримують вичерпну інформацію про стан очей і розвитку зору у ребенка.Более точно визначити зір у дитини можливе лише після того, як він почне говорити. Для цього лікар використовує таблиці зі спеціальними тестами. Після року окуліст перевіряє рефракцію очей за допомогою очної оптики. Перед цим дитині закопують в очі спеціальні краплі, що розширюють зіницю. Непрямим ознакою стану зору у маленької дитини є стан структур очі. Астигматизм або висока далекозорість за відсутності своєчасного лікування можуть привести до амбліопії, яка характеризується затримкою розвитку зорового аналізатора. В умовах очної клініки проводять електрофізіологічне обстеження очей.