Як створити пакетний файл.

Пакетні файли (інша назва - командні або bat-файли) - це текстові документи з розширеннями cmd або bat, в яких міститься певна послідовність виконавчих команд, за допомогою яких можна запустити додаток. При періодично повторюваних діях пакетні файли дають можливість користувачам створювати цілі програми, виконують кілька послідовно записаних команд.

Пакетні файли найчастіше використовуються в роботі системними адміністраторами і програмістами для виконання частих рутинних операцій. До них відносяться:

  • робота з реєстром;
  • створення інсталяційних пакетів;
  • послідовний запуск декількох додатків;
  • виконання пакетного перейменування/видалення/копіювання файлів і папок;
  • фоновий друк документів та багато інших.

Пакетні файли (bat) знайомі користувачам зі стажем ще з ранніх версій MS-DOS, де вони виступали як засіб виконання декількох команд. Починаючи з операційної системи Windows NT, використовуються вже командні файли (cmd), але і пакетні також поддержіваются.Начіная роботу, потрібно обміркувати весь алгоритм запуску команд, призначених для виконання. Щоб створити пакетний файл, необхідно відкрити текстовий редактор, наприклад Блокнот, і створити в ньому документ з розширенням bat або cmd. Потім потрібно вписати потрібні команди, причому кожну команду потрібно писати з нового рядка, а потім зберегти файл. Для більш серйозних виконавчих команд, можна скористатися стандартним редактором менеджера FAR, який підтримує DOS-кодування. Збираючись створити пакетний файл, потрібно розуміти, що кожен рядок bat-файлу представляє певну команду (дія). Це можуть бути як команди для роботи з папками або файлами, так і для запуску будь-яких додатків. Для отримання списку доступних користувачеві команд потрібно клікнути на кнопці «Пуск» і вибрати «Виконати». У вікні додатка потрібно ввести в поле запуску команду cmd і натиснути ОК. Відкриється вікно, де можна конкретизувати свій запит шляхом введення слова help, а потім натиснути клавішу Введення (Enter) на клавіатурі. Пакетні файли дають можливість для створення різних сценаріїв, з їх допомогою можна створювати як маленькі лінійні послідовності команд, так і складні сценарії з відгалуженнями і циклами. Технологія пакетної обробки файлів крім Windows використовується в багатьох операційних системах - Linux, Mac OS або OS/2.