Як скласти план уроку. Як зробити навчальний план.

Початківець учитель, який би предмет він не викладав, нерідко стикається з проблемою неправильного розподілу часу заняття. Тому розподіляти час, що витрачається на пояснення нової теми, її закріплення та опитування учнів слід заздалегідь: це дозволить уникнути небажаних пауз, а також «зім'ятих», квапливих пояснень. Саме тому викладачі зі стажем вважають, що правильно скласти план уроку і дотримуватися регламенту набагато корисніше, ніж орієнтуватися виключно на власний досвід.

Як правильно зробити план уроку? Перш за все, потрібно приділити невеликий проміжок часу спочатку заняття для опитування учнів за раніше засвоєного навчального матеріалу, тематично пов'язаного з матеріалом, який належить пояснювати. Зазвичай на таке опитування приділятися від 3 до 5 хвилин. Під час опитування учні згадують пройдене, їх увагу та здатність засвоювати нову інформацію підвищуються. Наступні 20-25 хвилин необхідно присвятити поясненню нової теми. Ваші учні краще запам'ятають матеріал, якщо він супроводжуватиметься показом макетів, схем, таблиць, відео-, аудіоматеріалами та прикладами. Необхідно рівномірно розподілити час для усного пояснення та роботи з наочними посібниками. Це дозволить активізувати відразу кілька механізмів запам'ятовування, покращуючи його якість. Останні 10-15 хвилин уроку потрібно залишити для закріплення щойно пройденого матеріалу. Для того щоб зробити план уроку максимально зручним, іноді згодом в нього доводиться вносити корективи. Наприклад, можна збільшити час для закріплення матеріалу, включивши в нього короткий п'ятихвилинний письмове опитування. Це дозволить оцінити якість знань учнів і своєї роботи.

Що краще: скористатися готовим планом або правильніше скласти план уроку самостійно?

В принципі, можливий і той і інший варіант. Іноді для початківця викладача легше скористатися готовим методичним матеріалом. Проте з часом більшість вчителів вважають за краще самостійно скласти план уроку і працювати за індивідуальною схемою. Правильно складений план уроку дозволяє раціонально використовувати час заняття і значно збільшує його ефективність.