Як уберегтися від блискавки.

Грози - це часте явище, що зустрічається практично повсюдно. Звичайно, сучасна людина знає, що грім і блискавка це звичайне природне явище, а не послана богом-громовержцем кара за гріхи. Але забути про техніку безпеки не варто, адже ймовірність загибелі при попаданні блискавки дуже велика.
Вам знадобиться
  • камені, лапник, суха одяг, поліетилен, гілки, автомобіль
Інструкція
1
Потрапивши під грозовий фронт на природі, варто дотримуватися ряд заходів безпеки. Перебуваючи в лісі, чи не ховайтеся під високими, самотньо стоять деревами, особливо якщо це дуби, тополі або сосни. Намагайтеся для укриття знайти низькорослі дерева з густими кронами. Якщо гроза застала вас у горах, не залишайтеся ближче 3-8 метрів від високих вертикальних схилів.
2
Сама водна поверхня розряди блискавки не притягає, їх притягують підносяться над водою предмети, в тому числі і голови купаються. Тому, якщо під час грози ви опинилися у воді, відразу ж виходите на берег. Перебуваючи на вітрильнику або човні - спустіть щоглу, а якщо такої можливості немає, заземлите її на воду через весло або кіль. При риболовлі - складіть або приберіть вудки.
3
Перебуваючи на відкритій місцевості, шукайте укриття в сухий канаві, ямі, яру. Якщо ви знаходитесь на височині - зійдіть в низину. Лягати на землю і підставляти все тіло удару блискавки не варто, краще згрупувавшись сісти, зігнути спину, опустивши голову до ніг, зігнутим у колінах, ступні ніг краще з'єднати разом. Для ізоляції від грунту покладіть під себе каміння, лапник, одяг, поліетилен, гілки та пр. Всі металеві предмети відкладіть від себе на 15-20 метрів.
4
Потрапивши під грозу в автомобілі - не виходьте з нього. Вам треба з'їхати з височини, зупинитися далеко від ліній електропередач і високих дерев, заглушити двигун. Вікна автомобіля треба закрити, опустити антену радіоприймача і намагатися не торкатися металевих частин машини. Якщо ви рухаєтеся на велосипеді в місті, то злазити з нього під час грози не обов'язково, а от у відкритій чи сільській місцевості, сідло велосипеда краще покинути.
5
Якщо до вас у приміщення залетіла кульова блискавка, тікати від неї або робити різкі рухи не варто. Постарайтеся не доторкатися до металевих предметів, кидати в кулю підручними предметами або махати руками. Постарайтеся, якщо є така можливість, піти, не роблячи різких рухів, в іншу кімнату. Якщо блискавка реагує на рухи - ляжте на підлогу, прикривши голову і шию руками.
Зверніть увагу
Напрям вітру не дає правильного уявлення про рух гроз, т.к. вони часто рухаються проти нього.
Грози є одним з найнебезпечніших для людини природних явищ. Під час грози відбувається іскровий розряд електрики - блискавка, яка може стати причиною смерті людини. Існує ряд правил, дотримуючись яких, можна значно знизити ризик отримати удар блискавкою .
Інструкція
1
Щоб убезпечити будівлі і різні споруди від блискавки, встановлюйте заземлення громовідводи (насправді - «громовідводи»), що представляють собою металеві високі щогли.
2
Бійтеся удару блискавки тоді, коли ви знаходитесь безпосередньо в районі грозового фронту, тобто гуркіт грому слідують відразу ж після спалаху блискавки. Швидкість світла значно перевищує швидкість звуку, тому чим більше часу проходить від блискавки до грому, тим далі від вас гроза.
3
Під час грози не розмовляйте по телефону, так як блискавка може потрапити в дроти. Вимкніть також електро- і радіоприлади, мобільні телефони, перебуваєте по можливості далі від електропроводки, а також металевих предметів.
4
Якщо ви знаходитесь на вулиці, не вставайте під високими і, особливо, окремо зростаючими деревами. Ніколи не купайтеся під час грози і навіть намагайтеся не перебувати поблизу водойм. З піднесених місць зійдіть в низину.
5
Якщо немає ніякого укриття (відкрита місцевість, поле), постарайтеся знайти якесь низьке місце або улоговину, сядьте навпочіпки і обхопіть коліна руками, щоб якомога менше поверхні тіла було підставлено електрики.
6
Автомобіль може послужити укриттям, якщо в ньому сухо і ви закриєте всі вікна.
7
Дуже мало вивчено таке явище, як кульова блискавка. Живе вона зовсім недовго, менше хвилини, і зустрічається вкрай рідко. Основні правила поведінки, якщо ви побачили кульову блискавку: не робіть різких рухів, повільно відійдіть з її шляху, відкрийте в приміщенні кватирку, якщо це можливо. Ніколи не кидайте жодних предметів в кульову блискавку - вона може вибухнути, а людина може отримати травми різного ступеня тяжкості аж до зупинки серця. Якщо когось все-таки зачепила кульова блискавка, перенесіть людини в провітрюване приміщення, накрийте теплою ковдрою і викличте лікаря.