Як відчути габарити.

Водію буває нелегко на дорозі. І навіть якщо він вивчив всі правила дорожнього руху назубок і добре володіє кермом і коробкою передач, нерідкі випадки дорожніх непорозумінь. Не вписався в парковку, приміром, або подряпав машину, в'їжджаючи в гараж. Просто вам потрібно навчитися відчувати габарити вашого автомобіля.
Інструкція
1
Зверніть увагу на ваше відчуття машини спереду. У новачків часто створюється враження, що автомобіль закінчується водійським кріслом. Однак попереду вас ще ніс машини довжиною не менше метра. Буває, що в автомобілі похилий ніс, і з водійського крісла його далекий край не проглядається. В цьому випадку вам необхідно зафіксувати в голові, що попереду вас ще ніс машини довжиною близько метра. Приміром, при русі в пробці тримайте дистанцію до попереду стоїть транспортного засобу з урахуванням цієї обставини.
2
Тепер подумайте, що у вас зліва. Щоб не заїжджати на сусідню смугу руху, стежте за тим, щоб переривчаста або суцільна лінія розмітки, що розділяє смуги, проходила по лівому нижньому кутку вашого лобового скла. Це значить, що до краю смуги у вас приблизно 70 сантиметрів.
3
При відчутті габаритів праворуч також орієнтуйтеся на нижній правий кут лобового скла. Там при русі повинна проходити смуга бордюрного каменю. Особливо це важливо при парковці, інакше ви ризикуєте наїхати на бордюр або поставити машину занадто далеко від краю проїжджої частини.
4
Відстань ззаду найкраще визначати по дзеркалах заднього виду. У ліве дзеркало ви побачите весь ваш автомобіль повністю - від водійського крісла до хвоста. Тримайте в голові, що це відстань приблизно дорівнює трьом метрам.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=cJMViyW4c5U
Щоб не просто їздити на машині від пункту А до пункту Б, а реально отримувати від водіння авто справжній драйв, при цьому звівши до мінімуму всі небезпеки та ризики на дорогах, навчитеся відчувати свій автомобіль. Це значить, відчувати його як частину самого себе. Розуміти його так, як кращого друга, і любити, як жінку. Тоді він відповість вам тим же: любов'ю, вірністю і розумінням.
Інструкція
1
З чого складається "відчування машини"? З безлічі складових: зорового сприйняття, м'язово-рухових, вестибулярних і слухових відчуттів, швидкості обробки інформації мозком водія, м'язової реакції і т.д. Але найголовніше - це інтуїтивне, т.зв. "Шосте" почуття, яке приходить з досвідом водіння автомобіля.
2
Щоб навчитися відчувати машину , спробуйте за допомогою досить простих вправ розвинути деякі з почуттів, які необхідні для оволодіння мистецтвом автоводіння повною мірою. Ідеально, якщо крім цих вправ ви зможете також взяти практичні уроки у професійного автоінструктора водіння.
3
З усіх органів чуття, які використовує водій при керуванні машиною, особливу роль відіграє зір. Оскільки за допомогою зору він сприймає приблизно 90% всієї необхідної для водіння інформації.
4
При їзді на високій швидкості недосвідчений водій дивиться на стоп-сигнали машини попереду себе. Зовсім інакше поводиться водій з багатим "дорожнім" досвідом. Він ніби "їде" перед попереду їдуть авто і при цьому бачить все, що відбувається далеко попереду: наприклад, світлофор, який готується до перемикання світла; пішохода, що йде уздовж узбіччя і якось дивно косячи на дорогу; кішку, яка зібралася перебігти проїжджу частину перед несущейся автомашиною на відстані машин за 5-6 перед водієм. Багато такі ризиковані та небезпечні ситуації можна спрогнозувати миттєво, використовуючи бічний зір. Хоча воно і не дає чітко розглянути об'єкт, який знаходиться в стороні від проїжджої частини, але зате дозволяє побачити силует, контур, а також моментально оцінити напрямок і швидкість його переміщення.
5
Вправа 1. При русі по прямій ділянці дороги на безпечної швидкості поверніть голову вправо і постарайтеся зафіксувати погляд на якомусь предметі або деталі пейзажу - наприклад, на будові або дереві. Як тільки вийшло чітко "схопити" поглядом цей предмет, відразу ж поверніть голову наліво і таким же чином зафіксуйте погляд на предметі/деталі пейзажу зліва від проїжджої частини. Продовжуйте цю вправу, повертайте голову то вправо, то вліво, не зупиняючи її в прямому положенні. З часом ви переконаєтеся в своїй здатності при таких умовах зберігати контроль напрямку руху і здивуєтеся самі собі. Коли ви звикнете до цього відчуття, ви відчуєте себе набагато впевненіше.
6
Вправа 2. Трохи ускладніть задачу. При русі знову ж по прямій на безпечної швидкості, спробуйте подивитися який-небудь предмет праворуч від себе, не повертаючи голову і намагаючись не косити очі. Само собою, чітко предмет ви не побачите. Але все ж спробуйте з побаченого силуету або контуру визначити: що це за предмет, його розміри, форму, відстань до нього. А потім тут же поверніть голову в сторону цього предмета, моментально оцініть, чи правильно ви його визначили за допомогою бокового зору, і відразу поверніть голову прямо.
7
Крім зору, для водія важливо і слухове сприйняття. По звуку роботи двигуна або, приміром, по шелесту шин на асфальті він також може судити про те, як поводиться його машина. Крім того, досвідчений водій звертає увагу не тільки на "голос" автомобіля, а й на звуки дороги.
8
Вправа 3. Під час водіння машини вслухайтеся в її звуки своєї і порахуйте їх джерела - магнітола, двигун, гідропідсилювач, підвіска. Знаходьте все більше джерел звуку, звикайте до їх тональності.
9
Вправа 4. Знову трохи ускладніть задачу. Як в попередній вправі, почніть вважати джерела зовнішнього звуку. Відокремте чутні звуки один від одного, визначте джерело кожного з них.
10
Крім того, також є й інші канали чутливості, які використовують досвідчені водії. Наприклад, вестибулярний апарат дозволяє тонко реагувати на прискорення, які виникають в автомобілі. Про них водій судить також і за ступенем притиснення до сидіння тіла. Тому важливо тренувати свій вестибулярний апарат, м'язові відчуття.
11
Вправа 5. Знайдіть якомога більш зручне положення на водійському сидінні. У цьому положенні ви зможете відчувати свої частини тіла (руки, шию, ноги) і при цьому не відчувати напруги м'язів чи втоми. Рекомендації тут дати важко, оскільки позу для водіння і положення крісла кожен знаходить по своїх відчуттів. Рухаючись на невеликій швидкості по більш-менш вільній дорозі, намагайтеся відчути кожен свій рух. Ваше завдання - звикати відчувати себе, своє тіло.
12
М'язові відчуття, які випробовує водій від керма машини, - це дуже корисний для нього канал інформації. Сигнали від нього проходять в центральну нервову систему в кілька разів швидше, ніж за допомогою зорового або слухового каналу. Тому водіям можна порадити звертати більше уваги на відчуття, які сприймаються від керма. Завдяки цьому каналу чутливості ви будете краще відчувати машину .
13
До всього іншого, важливу роль грає також нюх. Вам належить розібратися у всіх запахах свого "залізного друга" - бензин, вихлоп, перегорають зчеплення, перегрітий тосол, також розпечені гальмівні колодки. В разі присутності в машині стороннього підозрілого запаху потрібно проконсультуватися з фахівцем.
14
Тренуйте свої відчуття, органи почуттів, і з часом ваше авто стане для вас відкритою книгою. Тоді вухо уловлюватиме шелест шин, а не вереск гальм, по якій дорозі і як швидко ви б не прямували на автомобілі. Крім того, ваш автомобіль стане для вас ніби продовженням тіла. І коли це станеться, ви почнете по-справжньому відчувати машину , будете як би співіснувати разом з нею. При цьому вона стане швидко і легко реагувати на найрізноманітніші нюанси вашого руху. І ось тоді-то можна буде розгледіти мистецтво і ваш «почерк» як водія.