Як визначити фазу нуль. Як дізнатися нуль або фаза.

В повсякденному житті ми постійно стикаємося з електричними приладами, які працюють від змінного струму. В сучасної побутової електропроводці маються три дроти, які умовно називаються «фазний», «нульовий» і «заземлення». Тому при монтажі електроприладів слід вміти відрізняти « фазу » від «нуля».
Інструкція
1
По-перше, якщо дроти правильно марковані, то відрізнити « фазу » від «нуля» великих труднощів не складе. Фазний провід повинен бути чорно-коричневого кольору, «нульовий» синього, а дріт заземлення жовто-зеленого. Як правило, при одноколірної проводці кінці проводів забезпечені спеціальними ізоляційними трубочками - кембриками, які мають відповідне забарвлення.
2
У випадку, якщо проведення не маркована, то допомогти розібратися допоможе вольтметр, налаштований на відповідну напругу. При вимірі напруги між «нульовим» проводом з проводом заземлення стрілка приладу залишиться без руху. А ось при відповідному вимірі між фазним дротом і «нульовим», а також при вимірі напруги між фазним проводом і проводом заземлення, прилад покаже різницю потенціалів. При цьому, велика різниця буде при вимірі з проводом заземлення.
3
Якщо в будинку немає вольтметра, відрізнити фазний провід можна за допомогою звичайної індикаторної викрутки. При контакті з фазним проводом лампочка індикатора загориться. При контакті з іншими проводами, лампочка горіти не буде. Але недолік методики використання індикаторної викрутки в тому, що з її допомогою не можна визначити який дріт є заземляющим, а який «нульовим».
4
Існує також і метод визначення фазного проводу без допомоги спеціальних пристосувань. Але цей метод відрізняється підвищеною небезпекою, і використовувати його можна тільки в самих крайніх випадках. Для цього, попередньо знеструмлені дроти необхідно вставити в свіжий зріз картоплини на деякій відстані один від одного, не допускаючи можливості короткого замикання. Після чого, на незначний проміжок часу - одну-дві секунди, на дроти подається напруга. Ділянка картоплини біля фазного дроти посиніє.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=fNCIsi0RdeU
Зверніть увагу
Намагатися самостійно визначати який дріт є фазним, а який «нульовим» вкрай небезпечно. Для проведення будь-яких електромонтажних робіт необхідно звертатися до фахівців.
Корисна порада
Індикаторна викрутка - елементарний прилад, який дозволяє відрізнити фазний провід від всіх інших. Вона обов'язково повинна входити в набір інструментів кожного домашнього майстра.
Деякі електроприлади, такі як електропечі, вимагають особливого підключення. Кожен провід кабелю живлення повинен бути підключений строго до призначеного Живильні проведення, наприклад, фаза до фази, нуль до нуля і заземлення до заземлення. Отже, у нас є 3 дроти: фаза, нуль і заземлення.
Вам знадобиться
  • - Індикатор фази,
  • - викрутки.
Інструкція
1
За допомогою індикатора фази, знайдіть провід під напругою. Це фаза. Промаркируйте його з боку розетки і з боку автомата. Напишіть на ньому букву «F» або приклейте до кінця проводу прапорець з малярного скотча і напишіть на ньому значок фази.
2
Подивіться, як підключені в електрощиті 2 інших дроти. Зазвичай в під'їзних електрощитах нуль і заземлення є 2-мя однойменними проводами, під'єднаними на металевий корпус електрощита. Таке підключення нуля і заземлення використовують при підключенні до трансформаторної підстанції з глухозаземленою нейтраллю. Якщо 2 дроти, на які не подається напруга, підключені в одну точку на нуль і обидва однакового перерізу, тоді будь-який з цих проводів може бути нульовим.
3
У разі підключення проводки будівлі по 5-ти проводам з окремим підключенням заземлення та нуля точка підключення нульового проводу перебуватиме на ізольованій шині, куди підключений силовий нуль. Заземлення в цьому випадку підключають до металевого корпусу електрощита. Якщо дроти різних кольорів, то з'ясувати, до чого підключений той чи інший провід не представляє великих труднощів. Для цього намалюйте схему підключення в електрощиті і підключіть мережеву розетку згідно з цією схемою.
4
Якщо всі 3 дроти однакового кольору і перетину, а схема підключення будинку до трансформаторної підстанції 4-х дротова, виконайте п.1, потім відключіть автомат досліджуваної лінії.
5
Отсоедините нуль і заземлення. Додайте від'єднані кінці проводів так, щоб вони не могли потрапити на корпус або замкнути з іншими проводами в електрощиті.
6
З боку розетки з'єднайте з фазою будь-який з 2-х проводів, потім включите автомат в електрощиті і за допомогою індикатора фази знайдіть провід, на який ви подали харчування.
7
Вимкніть автомат і промаркируйте цей провід з боку електрощита і з боку розетки аналогічним чином, як ви промарковані фазу. Значок нуля так і пишеться «0».
8
Отсоедините промаркірований провід від фази.