Як отримуютьалюміній. iz chego sdelat alliuminij.

Алюміній належить до легких металів. Головним алюмінієвими рудами є нефеліни, боксити і алуніти.

Отримують алюміній технологічним шляхом, що включає два основних етапи: виготовлення глинозему з дрібної руди алюмінію і подальше отримання легкого металу з глінозема.Глінозем являє собою кристалічну окис з алюмінію. Глинозем можна отримати, застосовуючи три методи: лужний, кислотний і електролітичний. Найпоширенішим вважається лужної метод, який був відкритий Байєром і в майбутньому отримав називання Байер-процес. Спочатку дрібну руду алюмінію нагрівають за допомогою автоклави, додаючи натром, після чого дають алюмінієвої руді охолонути. Далі виділяють з рідини твердий осад званий «червоний шлам». Потім з цього розчину отримують гідроокис алюмінію і відразу її прокаливают, щоб вивести чистий глінозем.Очіщенную окис легкого металу піддають електролізу. В ході реакції вона розплавляється, розпадаючись на окремі складові. В результаті електролізу виділяється сам алюміній, які становлять приблизно чверть початкового ваги боксіта.Глінозем має другу назву корунд, як мінералу. Зараз кристали ювелірного корунду виробляють штучним шляхом, однак у природі все ще можна зустріти натуральні камені. Як правило, корунд використовують в вогнетривкому матеріале.Получают алюміній шляхом вторинної переробки брухту. Результатом більшості великих алюмінієвих підприємств стають різні відходи, які містять у собі оксид заліза, алюміній, титан і багато інші метали. Такі відходи отримали назву - червоні шлами, які містять велику число цінних компонентів, виділення більшості з них може бути цілком рентабельним виробництвом. Проте в даний час даний процес має великі фінансові витрати, тому шлам зберігають на добре ізольованих територіях. Відвозять його тому, що червоний шлам, з якого виділена окис алюмінію, містить велику концентрацію лугу і становить величезну небезпеку для всієї навколишньої природи, включаючи людину: при зіткненні зі шкірою починає її роз'їдати.

Алюміній - один з найважливіших кольорових металів, який займає лідируючі позиції серед кольорових та інших металів з випуску та споживанню. Цей метал широко застосовується у вигляді сплавів і в чистому вигляді в різних галузях промисловості.

Сировина для промислового випуску алюмінію

Залежно від використовуваного сировини і за способом виробництва алюміній ділиться на групи: - первинний; - вторинний. Первинний алюміній виробляється з мінеральних руд, що містять оксид алюмінію і різняться складом і його концентрацією. Вмістом оксиду алюмінію в мінералах: - боксити. Основна алюмінієва руда, що містить до 50% оксиду алюмінію; - нефеліни (до 30%); - алуніти (до 20%). Для виробництва вторинного алюмінію і сплавів використовується алюмінієві і лом (вирубування і обріз аркушів, труб і стрічок, дріт, фольга , провідники струму, стружка та інші відходи).

Виробництво первинного алюмінію

Технологія виробництва металевого алюмінію з рудних матеріалів являє собою складну технологічну схему, що складається з декілька підрозділів, які виробляють: - глинозем; - Фтористі солі і кріоліт; - вугільні вироби (блоки футерування, електроди); - електролітичний алюміній.Главние елементи технологічного ланцюжка - це виробництва глинозему (оксиду алюмінію) і електролітичного алюмінію. Основним методом промислового отримання алюмінію є метод електролізу глиноземного розплаву в криолите. Електролітичне відновлення алюмінію - це енерговитратне виробництво, тому алюмінієві заводи розташовані в районах з ГЕС (дешева електроенергія), а виробництва глинозему - близько родовищ алюмінієвої руди. Основним пристроєм для отримання алюмінію служить алюмінієва ванна або електролізер. В процесі електролізу алюміній, що має більш високу щільність, ніж криолит, відділяється від розплаву кріолітоглінозема і опускається на дно ванни, де збирається і витягується за допомогою сифонів або вакуумних ковшів, засмоктуючих алюміній через трубу, введену через шар електроліту в рідкий алюміній. Після цього алюміній очищають (хлорують) і відливають в злитки. Алюміній високої чистоти виробляють шляхом додаткового рафінування (до 99,99% чистоти) або за допомогою субсоедіненій (до 99,9995% чистоти).

Виплавка вторинного алюмінію

Вторинний алюміній з необхідними характеристиками отримують шляхом виплавки алюмінієвого брухту та відходів в спеціальних печах з паливним або електричним способами плавки. Перед плавкою відходи сортують і піддають холодної переробці (обробленні) для видалення металевих і неметалевих домішок. Потім лом подають в безпосередньо в розплав алюмінію в ванній печі з примусовим зануренням в нього для запобігання окислення. Разливка готового продукту виробляється в ливарні чушки різної форми та інші литі вироби.