Як підготувати семінар.

Семінар - одна з форм проведення занять, яка відрізняється тим, що студенти самі готують матеріали за заздалегідь заданими питань. Іноді семінар може складатися з суто практичних завдань, іноді студенти готують розгорнуті монологи в якості відповідей на питання. У кожному разі, викладачеві спочатку треба ці питання підготувати, а студентам - знайти на них відповіді.
Інструкція
1
Якщо ви викладач, і вам потрібно підготувати семінар, яким потім займуться прагнучі до знань студенти, то спробуйте при складанні питань торкнутися тих моментів, які не увійшли до лекційний курс. Коли викладач починає повторюватися і питати студентів з тих питань, які вже були порушені в лекціях, студенти нудьгують, і у них складається враження, що вони даремно приходять на заняття.
2
Головне при складанні семінару - враховувати, що цікаво студентам. Семінар и проходять на ура, якщо висловлюється кілька точок зору, конфліктуючі сторони намагаються довести свою правоту, а в кінці заняття приходять до такого висновку . Якщо людина зацікавлена, він буде активніше, а так як свою думку потрібно аргументувати, то знання будуть укладатися в голові самі собою, без нудного зазубрювання.
3
Якщо ви студент, і вам задали підготуватися до семінару, то спробуйте знайти відповіді на всі поставлені запитання. Семінар - це така форма проведення заняття, що ви можете в будь-який момент підняти руку і доповнити відповідь виступаючого, тим самим заробивши собі додаткові бали. Навіть якщо ви самі не будете давати повної відповіді, ці маленькі відповіді наберуть вам, може бути, більше балів, ніж тим, хто починав відповідати на те чи інше питання.
4
Якщо ж вам не особливо хочеться готувати всі питання, то можна розподілити їх між студентами однієї групи. Виберіть найвідповідальніших з них, не забувши і себе включити в список. Роздайте питання. Попередьте одногрупників, що якщо один підведе, то вся група буде страждати, тому що викладач, не дочекавшись піднятої руки, почне питати за списком.
5
Подавайте свої ідеї, якщо викладач запитає, яку тему ви б хотіли обговорити на семінарі. Чи не тушуйтесь, бо в такому випадку вам дуже і дуже пощастило: такий викладач - рідкість. Більшість бачить перед собою строгу навчальну програму, від якої не особливо хочеться відступати. Якщо вам надається вибір, обов'язково висловіться: так вам буде цікавіше готуватися, крім того, є шанс вибрати ту тему, яку ви вже знаєте.
Перед вами постало завдання проведення семінару? Не лякайтеся! Це відмінне поле для прояву своїх талантів. Семінар може бути і освітнім, і просвітницьким, і проблемним заходом, в залежності від поставлених цілей. Але в кожному разі це - відкрита форма взаємодії та обміну досвідом між учасниками. Відштовхуючись від цього, ви можете застосовувати будь-які методи і форми навчання, активізації розумових процесів і згуртування учасників.
Вам знадобиться
  • приміщення,
  • запрошення,
  • канцелярські товари,
  • комп'ютер, інтерактивна дошка або фліп-чарт,
  • роздавальні та інформаційні матеріали
Інструкція
1
Уточніть або визначте тематику семінару, сформулюйте точну назву, переслідувані цілі і завдання, які необхідно буде вирішити на семінарі. Запишіть все це на аркуші паперу. Уточніть, хто буде учасником семінару - якою буде цільова аудиторія по роду занять та рівнем компетенцій. Спираючись на це, ви можете вибудовувати матеріал, визначати вид подачі, чи буде він достатньо докладним, або ознайомчим.
2
Продумайте час, необхідний для проведення семінару. Тут вже впливають не тільки важливість і складність поставлених цілей, але і ваші власні ресурси. Займане часом може бути від години до двох днів. Відповідно, заплануйте перерви та кава-паузи, адекватні тривалості семінару.
3
Складіть план семінару - які питання і в якій послідовності будуть зачіпатися. Найважливіше - це, все-таки, зміст, приділіть йому особливу увагу. Подумайте, яку користь отримають всі учасники. Які прийоми будуть використовуватись - презентації Чи, круглі столи, робота в групах, чи інші, вибирайте виходячи з поставлених цілей. Враховуйте при складанні і компонуванні змісту семінару правила подачі інформації, хвилі працездатності слухачів. Чергуйте відео- та аудіоматеріали, супроводжуйте мова ілюстраціями. Продумайте докладно хід і логічне завершення семінару.
4
Приступайте до організаційних питань. Підготуйте місце проведення семінару. Заздалегідь знайдіть приміщення і домовтеся про умови його використання. Ознайомтеся з ним детально, щоб не витрачати час на вирішення непередбачених неприємностей під час семінару.
5
Заздалегідь повідомте учасників семінару про час, місце проведення та умови його проведення. Розішліть запрошення або помістіть оголошення в спеціальних виданнях, ЗМІ.
6
Підготуйте роздатковий матеріал: пам'ятки, брошури, анкети, опитувальні листи. Передбачте витратні матеріали: папір, ручки, олівці, інші канцтовари. Для кави-пауз підготуйте одноразовий посуд, чайник і, може бути, щось ще, що дозволяє ваш бюджет.
7
Під час проведення семінару будьте зібрані, зустрічайте запрошених доброзичливо, без суєти. Не дозволяйте собі спізнюватися або затримувати початок семінару. Привітавши, повідомте учасникам про цілі заходу, зорієнтуйте про заплановані перервах. Під час проведення семінару ви можете спиратися на ваш план, щоб нічого не упустити. Тримайте роздатковий матеріал у порядку та в зоні досяжності.
Корисна порада
Дотримуйтесь діловий стиль в одязі. Ведіть себе впевнено, говорите голосно і чітко.