Як провести нараду.

Проведення нарад - одне з найважливіших завдань будь-якого менеджера. Багато залежить від того як воно буде проведено і яке рішення буде згодом прийнято. Як показує статистика, 80% часу менеджер витрачає саме на наради і конференції. По суті, це складова - головна частина його роботи.

Для того щоб провести нараду і воно пройшло успішно, потрібно його правильно організувати і підготувати. Бажано заздалегідь про нього повідомити, щоб змогли підготуватися та інші. Існує кілька основних типів нарад: вирішення проблеми, прийняття рішення, звіт, обмін думками й зворотний. Варто розібратися в двох основних:

 • Рішення проблеми. Тип наради, при якому визначають проблему, а потім знаходять шляхи її вирішення.
 • Прийняття рішення. Тип наради, при якому вибирають конкретне рішення для подальшої реалізації.

Рішення може бути одностайним, вибиратися шляхом голосування або ґрунтуватися на думці конкретних осіб. Найчастіше це керівники, досвідчені працівники або головні акціонери (якщо такі є) .Для того щоб правильно провести нараду необхідно заздалегідь підготуватися і вирішити:

 • хто і як зможе допомогти при прийнятті рішення;
 • в якому приміщенні воно проводитиметься;
 • скільки часу буде потрібно;
 • яке обладнання необхідно для проведення.

Існує кілька схем проведення наради. Наприклад, у демократичному суспільстві, більш прийнятна і показова система голосування. Хоча, як показує практика, рішення прийняте лідером - більш стійке і займає менше часу на саме прийняття. Важливо пам'ятати, що дебати - не зовсім бажана схема. Їх тривалість прямо пропорційна темі. Тобто, чим простіше і зрозуміліше питання, тим довше буде тривати його обговорення. Так, існує ризик, що ухвалення рішення затягнеться до бесконечності.Так ж, існує кілька непорушних, допоміжних правил:

 1. Нарада варто починати вчасно. Підопічним, які весь час запізнюються, можна дати якесь завдання. Тим самим - замотивувати.
 2. Цікавитися спочатку наради - чи всі зможуть залишитися до кінця. Якщо ні - запитати причину. Це зменшить спокусу недбайливих співробітників піти до кінця.
 3. Записувати питання на дошці. Це позбавить від зайвих повторів.
 4. Вислуховувати всі запропоновані ідеї. Не давати можливість комусь нешанобливо домінувати.
 5. Якщо хто- небудь своїм неприйнятною поведінкою порушує хід наради - попросити піти. Потім знову продовжити нараду.