Як формувати яблуню.

Досвідчені садівники роблять обрізку яблуні в перші роки її життя. Це дозволяє домогтися раннього врожаю і оберегти дерево від можливих розломів. Навчитися правильно формувати яблуню не так вже й складно. Для початку освойте найпростіші садівничі методи. Потім продовжуйте копітко працювати з деревами, освоюючи хитромудрі «шпалери» і «кордони».
Вам знадобиться
  • Секатор
  • Садова пила
  • Тряпичная мотузка
  • Міцний шпагат
  • Садовий ніж
  • Цвяхи 45 мм
  • Молоток
Інструкція
1
Почніть формувати «скелет» дворічного саджанця яблуні навесні, поки не розпустилися бруньки. Потрібно закласти штамб (частина стовбура від шийки кореня до першої скелетної гілки внизу крони). Необхідно видалити гілки, що ростуть нижче 50 см (у сильнорослих сортів) або 70-80 см (у слаборослих).
2
Залиште центральний втечу-провідник - він повинен бути помітний на молодому саджанці. Відберіть 3 основні («скелетні») гілки з різних сторін стовбура, віддалених від нього під кутом від 45 до 60 градусів. Відстань між кожною скелетної гілкою має бути близько 15 см.
3
Укоротите провідник і гілки скелета яблуні. Зазвичай центральному побіжу садівники дозволяють підніматися над головними гілками на висоту близько 20 см, скелетні же гілки обрізають на 1/3 первісної довжини. Однак уважно ознайомтеся з особливостями конкретного сорту: процес укорочення залежить від здатності кісточкової культури швидше або повільніше утворювати пагони. Так, маловетвящихся яблуні (такі як «Китайка смугаста») вкорочують вдвічі; сильноветвящиеся («Осіннє смугасте» та інші.) - на третину.
4
Не чіпайте маленькі, слабо ростуть, гілочки - з часом вони принесуть вам великий урожай. А от всім крупним проміжним гілкам потрібно обережно надати майже горизонтальне положення, зафіксувавши їх ганчірковими мотузками. Так вони повинні рости доти, поки потрібний вам кут не стабілізується. Якщо в проміжку крони гілок дуже багато, частина їх ображати - залиште пагони на 3-4 нирки.
5
Позбавтеся від гілок-конкурентів - тих, які однакові за своєю величиною і силою росту. Укоротите кожну наполовину, а через пару років виріжте їх біля основи розгалуження («на кільце»). У міру зростання молодий яблуні стежте, щоб у провідника не з'являлося конкурентів. Тільки якщо центральна гілка зламається або буде погано рости, її доведеться замінити на більш сильну конкурентку нижчестоящого ярусу крони.
6
Продовжуйте щорічно обрізку занадто вирослих вертикальних пагонів. Не допускайте формування дуже рідкісною (але і надто загущеній!) Яблуневої крони. Повинно утворитися якнайбільше квіткових бруньок. Коли ваше деревце стане близько 4 метрів у висоту, провідник необхідно відігнути і перевести на бічну гілку. Те ж саме зробіть з іншими гілками верху крони - відігніть до периферії. Закріпити їх можна цвяхом (45 мм) в основі штамба і міцним шпагатом. Зазвичай остаточно сформувати крону яблуні вдається через 5-6 років.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=mC-yJ6wjsXw
Корисна порада
Якщо скелетні гілки розташовані далеко один від одного, то вони будуть розвиватися приблизно однаково. Слідкуйте, щоб центральний провідник завжди височів над ними. Скелетная гілка нижнього ярусу повинна бути довше такий же, вище зростаючої гілки.