Як формувати навик.

Навичка є дію, яке сформовано шляхом кількаразового повторення і доведено до автоматизму. Будь-який новий спосіб дії в результаті повторень може згодом здійснюватися без участі свідомого контролю. Деякі корисні рекомендації допоможуть правильно формувати навички при навчанні дітей.
Інструкція
1
Вимоги, які пред'являються до учня, слід пред'являти поступово, невеликими порціями. Учень повинен мати можливість отримати позитивне підкріплення. Підвищивши критерій дуже сильно, ви змушуєте дитину здійснювати зусилля більш значне, ніж раніше. Такий стрибок може зірвати сформоване поведінку.
2
Не потрібно намагатися формувати поведінковий навик за кількома критеріями в один і той же час. У конкретний проміжок часу відпрацьовувати слід лише одну дію. Грамотний викладач домагається успіху у вирішенні однієї задачі, а вже потім переходить до іншої. Спробуйте розбити задачу на кілька складових і відпрацювати їх послідовно. Навчання при такому підході піде швидше.
3
Перед тим як підвищити критерій, використовуйте шкалу підкріплень досягнутого до справжнього моменту результату. Якщо ви збираєтеся ввести новий критерій, на час послабте критерії попередні. Підкріплення має бути позитивним, лайка і безпредметні моралізаторство непедагогічно.
4
Програма вироблення навички повинна бути спланована так, щоб при вчиненні значного стрибка вперед ви могли передбачити, як підкріпити поведінку надалі. До такого ривка треба бути готовим, він дуже важливий для учня в емоційному плані.
5
Не слід міняти тренера на половині шляху. Бажано, щоб формування навички йшло під керівництвом однієї людини.
6
Якщо якась процедура вироблення навички не веде до успішного результату, відставте її в сторону. Спробуйте іншу методику, проявіть гнучкий підхід до навчання.
7
Кожен урок завершуйте позитивним підкріпленням. Відсутність підкріплення може сприйматися рівним покаранню.
8
Якщо погіршується вироблене поведінка, слід переглянути процедуру вироблення навички. Немає сенсу змушувати учня повторювати дію до нескінченності для досягнення необхідного результату. Краще повернутися до початку і спробувати пройти процес з підкріпленням в нових умовах.
9
Досягнувши бажаного успіху, припиняйте роботу. Дуже важливо завершити процес формування навички на високій ноті.
Корисна порада
Додатковий джерело: «Елементарна педагогіка або Як управляти поведінкою людини», В.І. Слуцький, 1992.