Як перевірити квартиру на радіацію.

Про те, що радіація небезпечна, зараз знають усі. Однак знання прийшли до людей не відразу. Колись на це просто не звертали уваги. Радіоактивні елементи досить широко застосовувалися при виготовленні різних побутових приладів на зразок годинників і компасів. Якщо в квартирі є подібні реліквії - має сенс перевірити її на радіацію . Це необхідно зробити і в тому випадку, якщо у членів сім'ї вражають дивні недуги, що свідчать про падіння імунітету. Нову квартиру також необхідно перевірити, причому зробити це потрібно до того, як ви її купите, інакше потім клопоту не оберете.
Вам знадобиться
  • Побутовий дозиметр
  • Федеральний закон «Про радіаційної безпеки населення» від 1996
  • Санітарних правилах 2.6.1.1292-03 «Норми радіаційної безпеки
Інструкція
1
Якщо у вас є підозри, що в будинку десь загубився радіоактивне джерело - зверніться до санепідстанції. За радіаційною безпекою стежить саме ця організація, і у працюючих там спеціалістів має бути все необхідне обладнання для проведення комплексного обстеження житла. Обстеження краще замовити комплексне, оскільки, крім радіоактивних джерел, в квартирі можуть опинитися й інші вкрай неприємні явища. Наприклад, хімічні забруднення, зашумленность приміщення, вібрація і так далі.
2
Якщо раптом в санепідстанції не виявилося необхідного обладнання - зверніться до державної екологічної інспекції. Якщо у вашому населеному пункті її немає - то в найближчу екологічну організацію. Необхідне в таких випадках обладнання зустрічається там частіше, ніж в медичних установах, так що шансів на успіх більше. На жаль, подібні організації є не скрізь, і у віддаленому маленькому селищі їх може і не виявитися.
3
Не отримавши бажаного результату в санепідстанції та в екологів, беріться за справу самі. Для цього вам знадобиться побутовий дозиметр. Його можна придбати на електронному ринку або, наприклад, через Інтернет. Дозиметр повинен бути поверен. В документації повинен стояти відповідний штамп про повірку і дата.
4
Уважно ознайомтеся з інструкцією. Скільки видів лічильників - стільки й способів роботи з ними. Педантично дотримуючись інструкції, заміряйте радіацію в різних точках кімнати. Як правило, потрібно натиснути кнопку і подивитися на дисплей, щоб визначити, наскільки рівень радіації відповідає нормативам. Розділіть квартиру на квадрати 1х1м і перевірте кожен квадрат. Якщо десь буде виявлено перевищення норми, зазначеної в документах, перевірте на цій ділянці кожен предмет. Виявивши джерело радіаційного забруднення, залишіть приміщення і викличте фахівців з місцевого управління у справах ГО і НС.
Зверніть увагу
Бажано, щоб дозиметр мав цифрову шкалу. З таким лічильником дилетанту набагато легше працювати. Виявлений в кімнаті джерело радіаційного забруднення ні в якому разі не можна викидати просто на смітник. Необхідно викликати фахівців з ГО і НС. Розбиратися з подібними предметами - їхнє завдання.
Радіоактивне випромінювання не сприймається органами чуття людини навіть при щільностях енергії, що становлять загрозу життю. Виявити небезпечні промені допоможуть вимірювальні прилади - дозиметри, радіометри та сигналізатори радіоактивності.
Інструкція
1
Дозиметрами іноді помилково називають і будь-які інші пристрої для вимірювання потужності іонізуючого випромінювання. Насправді це назва носять прилади строго певної конструкції, здатні вимірювати лише накопичену дозу, але не миттєву інтенсивність потоку частинок. Вони являють собою циліндри розміром з авторучку, що мають з одного боку контакти для підключення до зарядної станції, а з іншого - окуляр. Щоб зарядити дозиметр, зніміть з нього ковпачок, вставте в зарядну станцію і натисніть на кнопку заряду. Потім, відпустивши її, витягніть прилад з гнізда, після чого знову надіньте на нього ковпачок. Носіть дозиметр на комірі, подібно авторучці. Щоб дізнатися накопичену дозу, знову встановіть прилад в зарядну станцію, але замість кнопки заряду натисніть кнопку підсвічування. Подивіться в окуляр і прочитайте показання. Записавши їх, скиньте прилад на нуль, зарядивши повторно. Накопичена доза индицируется вмілірентгенах (не плутайте їх з мікрорентгенах). Поділивши її на кількість годин, протягом яких ви носили дозиметр, можна з'ясувати середній рівень випромінювання, виражений в миллирентгенах на годину.
2
Сигналізатор радіоактивності не має ні шкальних, ні цифрових індикаторів. Включивши його, підрахуйте кількість спалахів світлодіода або неонової лампочки або клацань за хвилину. За формулою, зазначеною в інструкції до приладу, перерахуйте ці дані в мікрорентген на годину.
3
Найбільш зручними приладами є радіометри. Для користування таким пристроєм просто включите його і почекайте близько хвилини. Після цього прочитайте показання індикатора. Врахуйте, що цей прилад инерционен: після різкої зміни рівня випромінювання на свідченнях це відіб'ється не відразу. Однак, майже всі радіометри мають вбудовані сигналізатори. Зміна частоти світлових або звукових імпульсів ви помітите відразу. Деякі сучасні радіометри индицируют рівень випромінювання в мікрозівертах на годину. Щоб перевести їх у звичні мікрорентген на годину, помножте результат вимірювання на 100.
Зверніть увагу
Остерігайтеся високих напруг. Врахуйте, що прилад реєструє не всі види випромінювання, зокрема, може не виявляти альфа-частинки і рентгенівські кванти. Не купуйте професійні радіометри, містять вбудовані калібрувальні джерела.