Як розвинути фонематичний слух.

Часто батьки стикаються з проблемами, коли дитина погано говорить, не промовляє деякі звуки, може замінювати багато звуки іншими. Причина цього - нерозвиненість фонематичного слуху . Приблизно до трьох років у дітей є досить великий слуховий досвід, але вони ще не вміють порівнювати звуки за тембром, характером, не вміють прислухатися. Здатність розрізняти звуки, чути їх і розуміти необхідно розвивати з перших днів життя.
Вам знадобиться
  • - парна кількість невеликих коробочок
  • - зерно, крупа, пісок, скріпки
  • - палички, олівці
Інструкція
1
Фонематический слух - це вміння розрізняти звуки. Якщо це вміння не сформовано, дитина сприймає не те, що йому говорять, а те, що він чує, це не завжди збігається зі сказаної фразою або словом. Якщо ви помічаєте це невідповідність у дитини, зверніться до логопеда. Спеціаліст підбере комплекс вправ саме для проблеми вашого малюка.
2
Крім занять з логопедом, пропонуйте дитині ігрові вправи і вдома. Разом з малюком послухайте записи звуків природи: морський прибій, шум дощу, спів птахів і т.д. Обговоріть почуті звуки, які з них схожі, які і чим різняться, де дитина чув їх. Звертайте увагу малюка і на звуки під час прогулянки, наприклад, як скрипить сніг під ногами, як дзюрчить струмок, шумить вітер і пр.
3
Для домашніх занять використовуйте підручний матеріал. Наприклад, постукайте різними предметами з різною силою, темпом. Пограйте в гру. Попросіть дитину закрити очі або сховайтеся за ширму. Плескайте в долоні, топайте, рвіть папір. Малюк повинен вгадати, що ви робите. Можете попросити його повторити ваші дії. Починайте таку гру зі звучання 2 предметів, поступово збільшуючи до 8-10.
4
Неодмінно сподобається і розвеселить дитини гра зі звучними коробочками. Візьміть кілька коробочок для себе і стільки ж для малюка. Кожну коробочку наповніть крупою, піском, скріпками й т. Д. Цим же наповніть і комплект дитини. Потрясіть будь-яку коробочку, потім попросіть малюка знайти у себе такий же звук. Помінятися ролями, кілька разів помиліться, щоб крихітка це помітив. Можете ускладнювати завдання, наприклад, потрясите дві коробочки поспіль, попросіть дитину повторити.
5
Цікавим винаходом в будинку буде «чарівна паличка». Виготовте її разом з малюком. Постукайте по предметам в будинку, послухайте ці звуки. Запропонуйте дитині відгадати, що звучить, по чому ви стукали спочатку, по чому потім. Помінятися ролями. Знову відгадуйте, помиляйтеся. Візьміть «чарівну паличку» на вулицю, пограйте там разом з однолітками.
6
Розмовляйте з допомогою звуків. Простукував фрази олівцем, дитина повинна вам таким же способом відповідати. Передавайте емоції, міняйте темп, звук. Простукувати можна і вимовляючи склади вірша: 1 склад - 1 удар.
7
Попросіть дитину розповісти знайоме йому вірш, почавши голосно, поступово переходячи на шепіт, і навпаки. Розповідайте вірш самі, при цьому домовтеся, що малюк буде виконувати певні рухи, коли ви говорите тихо, інші, коли голосно і т.д.
8
Зробіть аудіозапис голосу дитини, свого і голосів ваших близьких. Разом з малюком прослухайте касету або диск. Дитина по голосу повинен відгадати, кому належать репліки.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=m7Bzcqc4r4Q
Корисна порада
Ускладнюйте завдання, враховуючи вік дитини.