Як виробляти камуса.

камуса - хутро для традиційної чукотської взуття, яка виготовляється з оленячої шкури і відрізняється зручністю і теплом. Вичинити камуса непросто, і сьогодні традицію виготовлення таких чобіт і вичинки оленячої шкури підтримують чукотські майстри, які знають технологію обробки хутра, а також технологію пошиття самих чобіт. Для пошиття взуття використовуйте хутро з нижньої частини ніг оленя.
Інструкція
1
Для початку хутро потрібно вимочити. Приготуйте розчин з жмені солі на один літр води, а потім додайте в воду дві дрібки прального порошку або мильних стружок. Відразу після зняття і висушування помістіть камуса в розчин і витримуйте в ньому 5-6 годин, поки шкури не стануть м'якими.
2
Після цього вийміть шкури з розчину і гострим ножем видаліть мездру, обробляючи шкуру, поки вона не придбає еластичність. Третім етапом вичинки шкури є пикелевание - від цього етапу залежить, наскільки м'якою буде шкура камусов.
3
Приготуйте розчин з 50 г солі і 1 літра води. Додайте 2 г концентрованої сірчаної або 10 г оцтової кислоти. Покладіть шкури в кислотно-сольовий розчин і витримуйте їх в ньому протягом доби. Через добу витягніть камуса з розчину, ретельно відіжміть і розкладіть сушитися на 12:00 на рівній поверхні. Якщо все зроблено правильно, шкіра вичинених камусов за фактурою нагадує щільний картон.
4
Тепер переходите до дублення шкури - зробіть новий розчин, змішавши в 1 літрі води 50 г кухонної солі, 2 г прального порошку, 10 г гіпосульфіту і 3 г хромового екстракту. Додайте в розчин 12 г рушничного або рослинного масла, змішавши його попередньо з пральним порошком і перемішавши в гарячій воді.
5
Залийте камуса отриманим теплим розчином і на 12:00 помістіть їх на гарячу піч. Через ніч відіжміть камуса від розчину і залиште відлежатися на 12 годин. Потім розправте їх і повісьте сушитися на добу, закріплюючи краї шкур на рамах.
6
Після остаточної просушки зніміть камуса з рам і з обох сторін пересипте їх деревною тирсою, змоченими в бензині. На кожен камус приготуйте по півсклянки тирси. Дочекайтеся наступного дня і ретельно витрусіть шкури, по можливості пропилесосьте її, щоб повністю видалити тирса і пил.
7
Струсніть шкуру і ретельно промніте її. Відшліфуйте мездру великої шкіркою. камуса готові до пошиття чобіт.